70 mln zł dofinansowania na realizację projektu GEO – 3EM

Data: 03.04.2017 Kategoria: aktualności ogólne

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Politechnika Wrocławska otrzymała 70 mln zł dofinansowania na realizację projektu GEO-3EM, nowego obiektu badawczego, który powstanie przy ul. Na Grobli. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 – Działanie 1.1 Wzmacnianie potencjału B+R i wdrożeniowego uczelni i jednostek naukowych

umowa_3geo_konf_prasowa.jpgO wsparcie finansowe w konkursie mogły się ubiegać projekty mające na celu wzmocnienie potencjału badawczo rozwojowego i wdrożeniowego uczelni oraz jednostek naukowych.

Przygotowany przez naszą uczelnię projekt GEO – 3EM to trzy inwestycje połączone wspólna ideą - Energia, Ekologia, Edukacja. Jego celem jest utworzenie unikatowego na skalę europejską centrum badań i transferu technologii w aspekcie zrównoważonego wykorzystania surowców i energii pochodzących z różnych źródeł, zgodnie z priorytetem jakim jest ochrona środowiska.

Infrastruktura służyć będzie prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych skoncentrowanych na obszarach strategicznych z punktu widzenia rozwoju regionu, takich jak: branża chemiczna i farmaceutyczna, mobilność przestrzenna, surowce naturalne i wtórne, produkcja maszyn i urządzeń oraz obróbka materiałów.

Badania ukierunkowane będą na zastosowanie techniczne i przemysłowe, a dotyczyć będą zwłaszcza obszaru szeroko rozumianych surowców, w kontekście pełnego łańcucha innowacyjności od wydobycia poprzez przeróbkę, wytwarzanie, eksploatację i recycling.

Inwestycja obejmuje stworzenie infrastruktury B+R dla pięciu jednostek naukowych, stanowiących podstawowe jednostki organizacyjne Politechniki Wrocławskiej:

• Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego
  • Wydziału Chemicznego
  • Wydziału Elektroniki
  • Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii
  • Wydziału Mechanicznego.

W ramach przedsięwzięcia wybudowany zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami obiekt badawczy o całkowitej powierzchni netto ok. 4 584 m kw. oraz zakupiona zostanie aparatura naukowo-badawcza przeznaczona dla 12 laboratoriów zlokalizowanych w budynku. Łączna wartość projektu to ponad 103 mln zł. Otwarcie ofert w przetargu na budowę budynku odbędzie się we wtorek, 3 kwietnia.

Do konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zgłoszono trzy projekty o łącznej wartości 228 mln zł, które ubiegały się o wsparcie w wysokości 157 mln zł.

Oprócz Politechniki Wrocławskiej dofinansowanie otrzymał także projekt Uniwersytetu Przyrodniczego, który chce zbudować Regionalne Centrum Innowacyjnych Technologii i Produkcji, Przetwórstwa i Bezpieczeństwa Żywności. Wartość dofinansowania dla tej inwestycji to blisko 65 mln. zł.

mic