TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Powstanie nowy system komunikacyjny?

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Czy w stolicy Dolnego Śląska możliwe jest zbudowanie innowacyjnego systemu indywidualnej komunikacji publicznej? Jak jego powstanie wpłynie na wygląd i funkcjonowanie miasta? Nad tym zastanawiać się będą we wtorek na Politechnice Wrocławskiej zaproszeni goście
 
freengo1.jpgBadania nad stworzeniem nowatorskiego systemu komunikacyjnego Freengo PRT (Personal Rapid Transit) prowadzi firma Solid Solutions. Jej przedstawiciele, Piotr Winnicki i Mariusz Gasek, pojawią się 12 grudnia na naszej uczelni, by opowiedzieć o swoim projekcie m.in. wiceprezydentowi Wrocławia Maciejowi Blujowi oraz Rektorowi Politechniki Wrocławskiej, prof. Cezaremu Madryasowi.
 
Freengo to koncepcja energooszczędnego, zindywidualizowanego transportu miejskiego lub podmiejskiego. Powstała w oparciu o niewielkie elektryczne pojazdy (sterowane komputerowo), dostępne na żądanie, po wprowadzeniu adresu miejsca docelowego. Jednoosobowe wagoniki poruszają się po specjalnie przygotowanych i zabezpieczonych trasach, oddzielonych wielopoziomowo od tradycyjnych ulic, bez zatrzymywania się na pośrednich stacjach.
 
Liczba pojazdów jest ograniczona, a ich ruch kontroluje komputer, co wyklucza pojawienie się korków czy kolizji. Nie istnieją ani rozkłady jazdy, ani wyznaczone trasy przejazdów. Pasażerowie podróżują wprost do wybranych przez siebie miejsc. System znajduje dla nich optymalną trasę, dbając przy tym o zachowanie bezpiecznych odległości pomiędzy pojazdami.
 
W trakcie wtorkowego spotkania omówione zostaną m.in. planowane prace badawczo-rozwojowe, które umożliwią zaprojektowanie takiego systemu dla Wrocławia. Ocenie poddany zostanie jego wpływ na wygląd, urbanistykę i funkcjonowanie naszego miasta i jego mieszkańców, także pod kątem ochrony przed hałasem i zanieczyszczeniami oraz zmniejszenia zużycia energii.
 
Więcej o systemie Freengo PRT można przeczytać na stronie projektu.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję