Dr Grzegorz Soboń laureatem konkursu First Team

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki programu First Team, w którym przyznawane są granty na stworzenie pierwszych zespołów badawczych. Wśród laureatów znalazł się dr inż. Grzegorz Soboń z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej

dr_grzegorz_sobon.jpgProgram First Team wspiera młodych badaczy na kluczowym etapie kariery, kiedy rozpoczynają oni budowanie swojej samodzielności naukowej i pomaga im w podejmowaniu najciekawszych wyzwań naukowych. Na prace badawczo-rozwojowe można otrzymać maksymalnie ok. 2 mln zł na trzy lata.

Granty są finansowane ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Do zakończonej właśnie czwartej edycji programu zgłoszono w sumie 78 wniosków, z których recenzenci i eksperci wybrali jedenaście zwycięskich projektów o łącznej wartości 21,6 mln zł.

Pieniądze pozwolą wyróżnionym liderkom i liderom na stworzenie zespołów badawczych i sfinansowanie co najmniej 21 miejsc pracy dla naukowców zatrudnionych w projektach oraz 37 stypendiów dla studentów i doktorantów zaangażowanych w realizację prac badawczych.

Wśród laureatów programu znalazł się dr inż. Grzegorz Soboń z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, który na swój projekt „Światłowodowe grzebienie częstotliwości optycznych w średniej podczerwieni dla potrzeb spektroskopii laserowej i monitorowania środowiska” otrzymał dofinansowanie w wysokości blisko 2 mln zł.

Nasz naukowiec wraz ze swoim zespołem będzie prowadzić badania, których celem jest opracowanie nowego typu laserów emitujących promieniowanie z zakresu średniej podczerwieni. Znajdą one zastosowanie w systemach detekcji śladowych ilości związków chemicznych dla potrzeb monitorowania środowiska, diagnostyki medycznej, czy też kontroli i optymalizacji procesów przemysłowych.

dr_inz_grzegorz_sobon_w_laboratorium.jpg– W ramach projektu chcemy opracować kompaktowe, niezawodne i przenośne źródła laserowe, o unikatowych parametrach promieniowania pozwalających na ich zastosowanie w wyrafinowanych, ultraczułych i precyzyjnych systemach wykrywania związków chemicznych, ze szczególnym nastawieniem na aplikacje poza laboratorium – wyjaśnia dr Soboń.

Badania będą realizowane wspólnie z wybitnymi specjalistami w dziedzinie spektroskopii laserowej z Uniwersytetu w Umea w Szwecji, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Princeton w USA.

– We współpracy z partnerami chcę zweryfikować użyteczność opracowanych źródeł w pomiarach stężenia węglowodorów w procesach spalania biomasy, jak również przeprowadzić testy środowiskowe i pomiary stężenia różnych molekuł w atmosferze, przy czym chcemy się skupić zwłaszcza na gazach cieplarnianych. Dzięki temu możliwe będzie lepsze zrozumienie zachodzących obecnie zmian klimatu, a także przewidywanie kierunku tych zmian – dodaje naukowiec.

Na co dzień dr inż. Grzegorz Soboń pracuje w Katedrze Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki, a do jego głównych zainteresowań badawczych należą lasery światłowodowe, optyczne grzebienie częstotliwości, optyka nieliniowa oraz lasery ultraszybkie.

mic