Nasi sportowcy jadą do Portugalii

Data: 13.07.2018 Kategoria: aktualności ogólne, sport

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Już niebawem rozpoczynają się Europejskie Igrzyska Studenckie. Wystartują na nich reprezentanci Politechniki Wrocławskiej – w koszykówce i judo. Międzynarodowe zawody organizowane są w Coimbrze, największym ośrodku akademickim w Portugalii

koszykarze_eus.jpgW judo będzie walczył Marek Wawrzkiewicz – student Wydziału Elektrycznego, ubiegłoroczny złoty medalista Akademickich Mistrzostw Polski, a także zwycięzca Młodzieżowych Mistrzostw Polski w kategorii do 60 kg.

Z kolei w koszykówce 3x3 (trzech zawodników na boisku i jeden zmiennik) zmierzy się drużyna w składzie: Michał Pietrzak, Kamil Berezowski, Stanisław Sergiel, Konrad Boć-Orzechowski. – Zawodnicy cały sezon intensywnie grali zdobywając Mistrzostwo Dolnego Śląska oraz trzecie miejsce w Polsce w kategorii uczelni technicznych – mówi Filip Gryszko, trener sekcji koszykówki na PWr. W ubiegłym roku, podczas Akademickich Mistrzostw Europy zajęli piąte miejsce. – To duży sukces, znaleźć się w gronie najlepszych drużyn zawodów. W tym roku planujemy to powtórzyć, ale marzymy też o stanięciu „na pudle” – zdradza trener.

Akademickie Igrzyska Studenckie (European Universities Games) organizowane są pod egidą Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego (EUSA) od 2012 roku. Odbywają się co dwa lata naprzemiennie z Akademickimi Mistrzostwami Europy. Pierwszym gospodarzem zawodów była Cordoba, o prawo do organizacji igrzysk w 2014 roku ubiegał się Wrocław, który jednak przegrał z Rotterdamem. Dwa lata temu studenci rywalizowali w Chorwacji (Zagrzeb-Rijeka). Po tegorocznej Coimbrze, kolejnym gospodarzem Europejskich Igrzysk Studenckich będzie Serbia. Wiadomo już, że w 2022 roku zawody zostaną rozegrane w Polsce – prawo do organizacji igrzysk otrzymała bowiem Łódź.

duc_coimbra.jpg– Nasi studencki jadą reprezentować nie tylko Politechnikę, ale też Polskę. To ogromne wyróżnienie – uważa Robert Jarosz, dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu PWr. Dodaje, że udział w międzynarodowych zawodach jest potwierdzeniem bardzo dobrej kondycji sportowej naszej uczelni.

Igrzyska w Coimbrze rozpoczynają się 15 lipca i potrwają dwa tygodnie. Weźmie w nich udział około 4 tysiące studentów z ponad 40 krajów. Będą oni rywalizować w dziewięciu dyscyplinach podstawowych (futsal, piłka nożna, koszykówka, koszykówka 3x3, siatkówka, piłka ręczna, badminton, tenis i tenis stołowy) i czterech dodatkowych (wioślarstwo, rugby siedmioosobowe, judo oraz tenis stołowy niepełnosprawnych).

Więcej o osiągnięciach zawodników Politechniki na profilu facebookowym Akademickiego Klubu Sportowego PWr.