TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

„Wrocław w smogu” – cykl debat na Politechnice Wrocławskiej

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Jak smog niszczy nasze zdrowie? Jakie technologie mogą pomóc w jego zmniejszeniu? Na Politechnice Wrocławskiej rusza cykl otwartych spotkań z ekspertami, którzy będą rozmawiać o pomysłach na poprawę jakości powietrza we Wrocławiu. Pierwsze z nich już 28 listopada 

Głównym powodem zanieczyszczeń powietrza w Polsce jest spalanie węgla i drewna w gospodarstwach domowych, które odpowiada za ponad 50 proc. emisji pyłów (PM10) i ponad 80 proc. emisji rakotwórczego benzo(a)pirenu. Zanieczyszczenie wzmagają także zakłady przemysłowe i elektrownie węglowe oraz komunikacja - najbardziej uciążliwe są stare samochody z silnikami diesla, często bez filtrów cząstek stałych.

dr_izabela_sowka3.jpg– Raporty publikowane przez WHO jednoznacznie stwierdzają, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza negatywnie wpływa na naszą kondycję zdrowotną m.in. na układ oddechowy, czy układ krwionośny. W przypadku oceny szkodliwości wdychanego powietrza ważne są dwie kwestie - długość ekspozycji na zanieczyszczenie i faktyczne stężenie szkodliwych substancji – mówi prof. Izabela Sówka z Wydziału Inżynierii Środowiska PWr.

Najprostszą metodą uniknięcia smogu wydaje się niewychodzenie z domu, ale nawet wtedy nie jesteśmy w stanie się przed nim zabezpieczyć. – Szkodliwe cząsteczki dostają się do pomieszczeń gdy np. otwieramy okna, drzwi, a nawet na podeszwach butów. W wypadku gdy nie wietrzymy mieszkań, są one cały czas obecne i również mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie – tłumaczy badaczka.

We Wrocławiu jednym z największych problemów jest tzw. niska emisja, która jest efektem spalania węgla, drewna, a często również śmieci w domowych piecach, kotłach i kominkach. Okazuje się, że w stolicy Dolnego Śląska około 20 proc. mieszkań nadal jest opalanych węglem.

W celu ograniczenia niskiej emisji od 2014 r. w mieście realizowany jest program „Kawka”, w ramach którego miasto przyznawało dotację mieszkańcom decydującym się na wymianę przestarzałych pieców i kotłowni. Obecnie nowe strumienie finansowania m.in. z Unii Europejskiej są nastawione na  poprawę jakości życia, promowanie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej, elektromobilności oraz programy edukacyjne.

Technologie dla czystego środowiska

To właśnie nowoczesnym technologiom, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza poświęcony będzie pierwszy panel dyskusyjny, który rozpocznie się 28 listopada o  godz. 16.00 w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej (Bibliotech), pl. Grunwaldzki 11a, sala 007.

W trakcie spotkania będzie można m.in. posłuchać o projekcie realizowanym na PWr przez dr. Bartłomieja Szyję z Wydziału Chemicznego, który prowadzi badania nad stworzeniem sztucznego liścia na bazie grafenu przetwarzającego dwutlenek węgla.

– Utylizacja dwutlenku węgla to skomplikowany i wieloetapowy proces. Dla nas najbardziej interesujące jest opracowanie urządzenia zdolnego zredukować dwutlenek węgla np. do metanu lub metanolu, które można następnie wykorzystać jako paliwa – tłumaczy dr Bartłomiej Szyja.

W całym procesie powstawałby więc paliwa, które nie produkują smogu, bowiem zamknięty zostałby cykl obiegu C02 powstającego jako produkt spalania. Trudno obecnie określić, kiedy tego typu rozwiązanie mogłoby być wprowadzone do użytku na szeroką skalę, ale kotły na paliwa płynne są już wykorzystywane do ogrzewania domów.

Oprócz prof. Izabeli Sówki i dr. Bartłomieja Szyi w spotkaniu udział wezmą m.in.:  

  • dr inż. Tomasz Hardy z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego zajmujący się m.in. technikami niskoemisyjnego spalania paliw oraz poprawą niezawodności i efektywności kotłów energetycznych;
  • dr hab. inż. Maciej Kruszyna, prof. PWr z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego (W-2), Zakład Dróg i Mostów - obszar naukowy: inżynieria miejska.

Drugi panel, którego głównym tematem będzie wpływ smogu na zdrowie, zaplanowano na 5 grudnia, a trzeci panel odbędzie się tydzień później i w jego trakcie omawiane będą społeczne skutki smogu.

Efektem wszystkich spotkań będzie opracowanie rekomendacji działań – technologicznych, prawnych i edukacyjnych, których celem będzie zmniejszenie poziomu smogu w mieście i na terenie całego Dolnego Śląska. Dokumenty zostaną przekazane władzom miasta i dolnośląskim samorządowcom.

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny. Będą one także tłumaczone na język migowy. Moderatorką spotkania będzie dr Anna Borkowska z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.

mic

Politechnika Wrocławska © 2018

Nasze serwisy używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. 

Akceptuję