Naukowcy z PWr ze stypendiami „Start”

Data: 14.05.2018 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Pięcioro badaczy z Politechniki Wrocławskiej zostało laureatami programu „Start” dla najzdolniejszych młodych naukowców. Otrzymają oni roczne stypendia w wysokości 28 tys. zł przyznane przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej

fundacja_na_rzecz_nauki_polskiej.jpg„Start” jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Co roku przyznawane są stypendia, które mają ich wesprzeć finansowo na początku  kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce. Fundusze mogą być przeznaczone na dowolny cel.

Na Politechnice Wrocławskiej stypendia otrzymali:

• Mateusz Dyksik z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki;
  • dr inż. Anna Dzimitrowicz z Wydziału Chemicznego;
  • Maciej Kowalczyk z Wydziału Elektroniki;
  • Łukasz Sterczewski z Wydziału Elektroniki;
  • Jan Zaręba z Wydziału Chemicznego.

Stypendia FNP przyznano już po raz 26. Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni spośród 890 kandydatów. Są to naukowcy przed trzydziestym rokiem życia (lub starsi, jeśli korzystali z urlopów macierzyńskich lub wychowawczych), tuż przed obroną doktoratu lub zaraz po niej, pracujący w różnych ośrodkach badawczych.

W sumie wyróżniono 100 osób z całego kraju. Średni wiek tegorocznych laureatów programu „Start” wynosi 28 lat, a 48 proc. z nich posiada stopień doktora (w Polsce przeciętny wiek uzyskiwania doktoratu wynosi około 35 lat). Do 2018 r. włącznie FNP przyznała stypendia ponad 2900 osobom.

Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom odbędzie się 26 maja na Zamku Królewskim w Warszawie. Nabór wniosków do kolejnego konkursu rozpocznie się jesienią.

Zjazd stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Blisko 50 naukowców weźmie udział w rozpoczynającym się 11 maja zjeździe Klubu Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Gospodarzem trzydniowego spotkania będzie Politechnika Wrocławska, a wszystkie uroczystości będą się odbywały w Hotelu im. Jana Pawła II.

W trakcie wydarzenia zaplanowano m.in. prelekcje pracowników Narodowego Centrum Nauki i FNP. W sobotę wieczorem poznamy także laureata nagrody im. Artura Rojszczaka, tragicznie zmarłego założyciela klubu. Wyróżnienie przyznawane jest młodym doktorom wyróżniającym się osobowością, humanizmem, pasją naukową oraz dorobkiem badawczym.

Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zrzesza lauretaów podoktorskich programów stypendialnych FNP. Do celów Klubu należą interdyscyplinarna i międzypokoleniowa integracja stypendystów FNP, działania wspierające naukę i propagujące etos naukowca oraz nauczyciela, krzewienie dobrej praktyki naukowej i podnoszenie kwalifikacji, a także wzajemna pomoc stypendystom w sytuacjach losowych.

Więcej informacji na stronie klubu.

mic