Wspieramy naukę i biznes na Dolnym Śląsku

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Realizacja projektów rozwojowych, transfer wiedzy oraz prowadzenie interdyscyplinarnych badań, to główne punkty strategicznego porozumienia o współpracy, o którym w środę opowiadali prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej i Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego

podpisanie_umowy_pomiedzy_pwr_i_umwd_3.jpgUmowa koncertuje się na współpracy w obszarze: samorząd-nauka-innowacja-biznes. Obejmuje m.in. wspólne działania dla zrównoważonego rozwoju województwa i uczelni , wspieranie rozwoju samorządu terytorialnego poprzez transfer wiedzy i doskonalenie umiejętności pracowników samorządowych oraz liderów lokalnych i regionalnych oraz inicjowanie wspólnych spotkań i konferencji służących rozwojowi Dolnego Śląska.

– Jesteśmy województwem, które jeśli chodzi o zasobność, plasuje się na drugim miejscu w kraju, tuż za Mazowszem. Nie bylibyśmy w stanie osiągnąć takiego sukcesu, gdyby nie współpraca z uczelniami wyższymi, w tym z Politechniką Wrocławską. Ta współpraca zawsze była dobra i w zasadzie trwa bezustannie więc ta umowa, z której skorzystają m.in. małe i średnie przedsiębiorstwa, jest tylko pewną formalności. Daje równocześnie możliwość rozszerzania naszych działań – powiedział Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego.

Prof. Cezary Madryas, rektor PWr jako główne efekty dotychczasowej współpracy podał m.in. budowę centrum badawczego GEO-3EM. Znajdzie się w nim kilkanaście laboratoriów, z których będą mogły także skorzystać działające w regionie firmy. Nowa infrastruktura będzie służyć prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych skoncentrowanych na obszarach strategicznych z punktu widzenia rozwoju całego Dolnego Śląska, takich jak: mobilność przestrzenna, surowce naturalne i wtórne, produkcja maszyn i urządzeń oraz obróbka materiałów.

podpisanie_umowy_pomiedzy_pwr_i_umwd_1.jpg– Niezależnie od tego nawiązaliśmy także kontakt z władzami Lubina. To właśnie w tym mieście powstanie nasze centrum naukowo-badawcze związane z szeroko rozumianym przemysłem lotniczym. Przy aprobacie urzędu marszałkowskiego utworzyliśmy także Wrocławskie Centrum Badawcze, które skupia wszystkie uczelnie ze stolicy Dolnego Śląska. Centrum nastwione jest przede wszystkim na współpracę z regionem Saksonii, ale w tym względzie liczymy także na pomoc ze strony naszych władz samorządowych – wyjaśnił rektor.

Podczas konferencji zaprezentowana została firma Scanway, która założyli nasi absolwenci. To innowacyjny startup tworzący nowoczesne systemy pomiarowe dla wielu branż, od kopalń po satelity. Flagowym projektem firmy jest satelita obserwacyjny ScanSAT, który powstaje we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki opracowanemu układowi optycznemu pozwoli on m.in. na detekcję gazów, ocenę plonów rolnych, obserwację termograficzną infrastruktury, a także obrazowanie 3D terenu.

– Współpracujemy także z Politechniką Wrocławską, ponieważ chcemy wspierać studentów pracujących nad własnymi projektami kosmicznymi. Wydaje mi się, że w Polsce ciągle boimy się realizować tego typu programu, ale nasza firma jest najlepszym dowodem na to, że jest to możliwe – podkreślił Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway.

Scanway rozwijał się we Wrocławskim Parku Technologicznym i skorzystał ze wsparcia kapitałowego Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, spółki należącej do samorządu województwa dolnośląskiego, która wspiera rozwój małych i średnich firm.

– Dzięki podpisaniu porozumienia pomiędzy Politechniką Wrocławską i urzędem marszałkowskim będziemy mogli także wspierać młodych inżynierów, a efektem mogą być bezpośrednie wdrożenia do przemysłu. Tylko wyszukując innowacyjne pomysły możemy uniknąć wpadnięcia w tzw. „pułapkę średniego rozwoju” (sytuacja, w której dynamicznie rozwijający się kraj osiąga określony poziom PKB i ma trudności, by rozwijać się dalej) – zaznaczył Marek Ignor, prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju.

W 2018 r. kwota pożyczek udzielonych dolnośląskim firmom przez fundusz m.in. na inwestycje i zakup nieruchomości wyniosła 200 mln zł.

mic