Scorpio X nagrodzony w Estonii

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Pierwsze miejsce w konkursie Entrepreneurial Challenge zdobyło Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD podczas prestiżowych zawodów Robotex 2018, które odbywały się w Estonii. Studenci zostali nagrodzeni za łazika marsjańskiego Scorpio X

_dsc3079-001.jpgRobotex to największa międzynarodowa impreza adresowana do fanów robotyki. Oprócz zawodów w programie tego prestiżowego wydarzenia była konferencja oraz warsztaty. Spotkanie - już po raz 18. - odbyło się w Tallinie, na terenie estońskiego centrum wystawienniczego.
– Robotex jest skierowany do wszystkich, którzy interesują się robotyką, niezależnie od wieku i wiedzy technicznej – mówi Adrian Krzemiński, wiceprezes koła OFF-ROAD i Projektu Scorpio. – Wśród rozgrywanych konkurencji były zarówno te, w których brały udział najprostsze roboty lego, jak i bardziej profesjonalne, na przykład mecze koszykówki w wykonaniu robotów.

Projekt Scorpio nie uczestniczył w żadnej z dynamicznych konkurencji, ponieważ w konkursie Entrepreneurial Challenge jury oceniało pomysł na praktyczne wykorzystanie robota.
 Nasz Scorpio X, którego umiejętności zaprezentowaliśmy podczas wystąpienia, bardzo dobrze radzi sobie w terenie. I to jest jego ogromny atut, bo może być wykorzystywany do eksploracji trudnodostępnych i niebezpiecznych miejsc – tłumaczy Adrian Krzemiński. – Łazik sprawdzi się na przykład podczas akcji poszukiwawczych w kopalniach, penetracji wulkanów czy działań saperskich.

W konkurencji Entrepreneurial Challenge brało udział kilkanaście drużyn, a Scorpio X wygrał m.in. z autonomicznym robotem do odśnieżania. Oprócz statuetki, dyplomu i nagród rzeczowych zwycięzcy z koła OFF-ROAD mieli możliwość spotkania i porozmawiania na temat swoich projektów ze specjalistami w dziedzinie robotyki. – Dostaliśmy bardzo dużo cennych rad – twierdzi Adrian Krzemiński.

***

Scorpio X, szósty łazik stworzony przez członków koła OFF-ROAD, ma modułową budowę, a jego konstrukcja została wykonana głównie z aluminium lotniczego i poliamidu – lekkich materiałów o świetnych właściwościach mechanicznych. Opony pojazdu cechuje bardzo dobra przyczepność dzięki wojskowemu materiałowi cordury, z którego zostały wykonane i wypełnieniu styropianowym granulatem. Łazik ma napęd na cztery koła, a każde z nich jest zasilane przez osobny silnik BLDC 250 watów. Dzięki temu ma wystarczającą moc, aby pokonać nawet najbardziej wymagający teren oraz przeszkody, takie jak dziury i strome podejścia.

asz