Prof. Tadeusz Więckowski Konsulem Honorowym AGH

Data: 05.10.2018 Kategoria: aktualności ogólne, nagrody/odznaczenia/medale

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Prof. Tadeusz Więckowski, były rektor Politechniki Wrocławskiej, otrzymał tytuł Konsula Honorowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wyróżnienie przyznano podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego w krakowskiej uczelni

inauguracja_roku_na_agh_2.jpgProf. Więckowski został nagrodzony za intensyfikację współpracy naukowo-badawczej między AGH i Politechniką Wrocławską, za współutworzenie i kierowanie Instytutem Autostrada Technologii i Innowacji, zrzeszającym uczelnie i podmioty gospodarcze, który stanowi wzorcowy przykład współpracy nauki z przemysłem i biznesem.

Tytuł Honorowego Konsula AGH nadawany jest osobom związanym z uczelnią, których działalność przyczyniła się do jej rozwoju i promocji. Nie mogą go uzyskać aktualni pracownicy AGH.

Prof. Tadeusz Więckowski, rektor PWr w latach 2008-2016, obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Telekomunikacji i Teleinformatyki na Wydziale Elektroniki. W pracy naukowej zajmuje się metodami badania kompatybilności elektromagnetycznej urządzeń, systemów i instalacji ze szczególnym uwzględnieniem kompatybilności międzysystemowej instalacji telekomunikacyjnych i teleinformatycznych.

Jest autorem ponad 170 prac naukowych w tym: ośmiu monografii i podręczników, ponad 60 artykułów w czasopismach i na konferencjach o zasięgu międzynarodowym, 90 artykułów w czasopismach i na konferencjach o zasięgu krajowym, sześciu zgłoszeń patentowych i patentów, jak również ponad 500 opracowań na rzecz gospodarki oraz licznych wdrożeń.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Dwukrotny laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Doktor honoris causa Politechniki Lwowskiej (2011), Moscow Power Engineering Institute (2014) i Narodowego Uniwersytetu Górniczego w Dniepropietrowski (2015). Honorowy profesor Óbuda University w Budapeszcie (2011).

Zdjęcie: Zbigniew Sulima/AGH