Ponad 4 mln zł na badania dla naukowców z PWr

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki dziewiątej edycji programu „Lider”. W gronie naukowców, którzy otrzymają pieniądze na swoje innowacyjne projekty, znalazło się troje badaczy z Politechniki Wrocławskiej

Program adresowany jest do młodych naukowców chcących zdobyć doświadczenie w kierowaniu realizacją projektu badawczego oraz podnieść swoje kompetencje w samodzielnym budowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnym zespołem badawczym.

Służy także stymulowaniu współpracy naukowców z przedsiębiorcami, poprzez realizację badań o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym. Dodatkowo zachęca do mobilności międzysektorowej, międzyuczelnianej oraz pomiędzy jednostkami naukowymi.

W rozstrzygniętej właśnie dziewiątej edycji konkursu dofinansowanie w wysokości blisko 60 mln zł otrzymało w sumie 51 naukowców. Wśród nich znalazły się trzy osoby z Politechniki Wrocławskiej:

• dr inż. Rafał Mech (Wydział Mechaniczny) „Kompozytowe materiały magnetostrykcyjno-nanokrystaliczne do zastosowania w obszarze odzyskiwania i transformacji energii”, kwota dofinansowania 1 193 550 zł;
  • dr inż. Patrycja Szymczyk (Wydział Mechaniczny) „Przyrostowe wytwarzanie zindywidualizowanych wyrobów medycznych na bazie biomateriałów polimerowych”, kwota dofinansowania 1 195 000 zł;
  • dr inż. Adrian Zakrzewski (Wydział Mechaniczny) „Procesowa kontrola obróbki materiału wiązką laserową z zastosowaniem aberracji chromatycznej”, kwota dofinansowania 875 000 zł.

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie internetowej NCBR.