Logowanie

 

Wydział Informatyki i Telekomunikacji

15 uniwersytetów zrzeszonych w ERCIS gości na WIT

Data: 04.09.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Przedstawiciele 15 uniwersytetów zrzeszonych w Europejskim Centrum Badań Systemów Informacyjnych ERCIS goszczą na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji PWr w dniach 4–6 września 2023. Spotkanie ma charakter warsztatowy i networkingowy.

ercis-1.jpgWIT jest gospodarzem wydarzenia ze względu na wieloletnie członkostwo w organizacji ERCIS. Od 4 do 6 września odbywają się wspólne sesje z obustronnymi rozmowami przedstawicieli, podczas których prezentowane są możliwości wzajemnej współpracy w ramach sieci.

– Wydarzenie jest coroczne i odbywa się od powstania organizacji ERCIS w 2004 roku. Reprezentantem uczelni jest Katedra Informatyki Stosowanej, która ściśle uczestniczy w pracach centrum. W tym roku po raz pierwszy mamy możliwość gościć reprezentantów tego stowarzyszenia. Liczymy na to, że uda nam się bliżej poznać z goścmi, ale przede wszystkim zawiązać jeszcze bliższą współpracę. Spotkanie jest ukierunkowane na cztery obszary. Obszar badań, edukacji, współpracy z otoczeniem gospodarczym i społecznym, ale także na działania networkingowe – mówi prof. Dariusz Król.

ercis-10.jpgWydarzenie rozpoczęło się w poniedziałek, a gości uroczyście powitał prof. Andrzej Kucharski, dziekan WIT oraz m.in. prof. Jörg Becker z University of Münster, dyrektor stowarzyszenia. Następnie nastąpiło przedstawienie uniwersytetów oraz ich reprezentantów, a wieczór zwieńczył występ taneczny dr. Marcina Głowackiego z partnerką. Kolejnego dnia możliwość zaprezentowania się mają katedry uczelni podczas bloku Presentations of WUST Groups. Wszystkie wystąpienia odbywają się pod hasłem Research, Education, Practice Collaboration and Network Organization. 

ercis-16.jpg

Na współpracę w ramach organizacji ERCIS mają składać się wspólne badania, projekty naukowe, wymiana doświadczeń w trakcie dedykowanych spotkań i próby np. wspólnego starania się o fundusze. – W obszarze edukacji jest to m.in. korzystane ze środków Erasmusa z mobilnością studentów, naukowców i nauczycieli akademickich. Jest to też związane z organizowaniem konkursów na najlepszą pracę magisterską. Mamy powołane jury stworzone przez członków ERCIS oraz zdefiniowane zasady konkursowe. Jury zbiera prace i raz w roku ocenia. Za to jest przyznawana nagroda, która daje światło na dalszą współpracę. Chodzi o to, aby ci najlepsi dalej współpracowali – dodaje prof. Dariusz Król.

Laureaci mają być następnie zapraszani na najlepsze konferencje związane z systemami informacyjnymi. – Istnieje też współpraca dotycząca otoczenia przemysłowego, bo w ERCIS zrzeszeni są także przedstawiciele biznesu oraz przedsiębiorcy. Do tego dochodzi networking, czyli działania miękkie, gdzie wymieniamy się doświadczeniami z wszystkich możliwych obszarów.

ercis-24.jpg– Dzięki sieci mamy bardzo dużo możliwości. Przede wszystkim tworzenia różnych grup projektowych. Członkowie sieci to bardzo prestiżowe uczelnie, z którymi możemy wchodzić w różne współprace. Chcemy, aby cały Wydział Informatyki i Telekomunikacji korzystał z tych możliwości. Planowane są prezentacje wszystkich naszych ośmiu katedr, a ich reprezentanci będą wspólnie z nami uczestniczyć we wszystkich spotkaniach. To korzyść dla całego wydziału – zaznacza prof. Ngoc Thanh Nguyen.

Program tegorocznych spotkań obejmuje również dyskusje tematyczne w ramach World Café Results, wykłady Current EU Calls EU Opportunities oraz Operative plans for 2024, dedykowane prezentacje organizacji ERCIS, a także… spotkanie pod Panoramą Racławicką, które zwieńczy tegoroczne spotkanie zrzeszonych.

ercis-19.jpgW gronie gości znajdują się przedstawiciele następujących uczelni: Kaunas University of Technology, TU Dortmund University, Turku School of Economics, Tuscia University, University of Agder, Uniwersytet Gdański, University of Liechtenstein, University of Minho, University of Münster, University of Paderborn, University of Potsdam, University of São Paulo, University of Sevilla,University of St. Gallen czy University of Twente. Obecni są także dyrektorzy centrum prof. Jörg Becker oraz prof. Jan vom Brocke z University of Münster.

Zdjęcia z pierwszych dwóch dni wydarzenia są dostępne tutaj

Zapisz się na WITletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję