TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wystawa „Matheliebe” na PWr

Data: 25.08 - 30.11.2023
Miejsce wydarzenia: bud. D-21
Organizator: Wydział Matematyki

mathliebe.jpg

Od 25 sierpnia do 30 listopada 2023 r. na Politechnice Wrocławskiej można oglądać wystawę „Matheliebe”, która pokazuje ekscytujący świat matematyki w nowy, atrakcyjny i przystępny dla każdego sposób. Ekspozycję można oglądać w Bibliotechu (bud. D-21). 

Na indywidualne wizyty zapraszamy w poniedziałki i wtorki. Natomiast grupy będą oprowadzane przez studentów Wydziału Matematyki w środy, czwartki i piątki w godzinach 8-12 po wcześniej rejestracji. Zwiedzanie jest darmowe.

Wystawa gościła już w Liechtensteinie, Austrii, Chorwacji, Szwajcarii oraz Niemczech. Do tej pory obejrzało ją ok. 100 tys. osób. Teraz można ją po raz pierwszy zobaczyć w Polsce, na Politechnice Wrocławskiej. To miejsce, w którym matematyki można doświadczyć wszystkimi zmysłami!

Na „Matheliebe” składa się ponad 100 modeli fizycznych, obiektów oraz grafik i animacji komputerowych. Wszystkie pomagają zwiedzającym w uchwyceniu matematycznych praw stojących za codziennymi zjawiskami.

Eksponaty są ułożone według siedmiu obszarów tematycznych:

  • Wzrost i kształt, czyli wszystko o procesach wzrostu.
  • Fraktale i dynamika - matematyka inspirowana kalafiorami, chmurami i wycinkami wybrzeża.
  • Na tropie inżynierów - matematyka w technologii, budowie dróg i budynków.
  • Kopalnia złota, czyli o geometrii wokół złotego podziału.
  • Wierzchołki i krawędzie - figury i bryły geometryczne.
  • Archimedes raz jeszcze, czyli o okręgach i sferach.
  • Lustereczko powiedz przecie… - symetrie i odbicia.

Matematyka nie tylko stanowi podstawę dzisiejszej nauki, ale towarzyszy nam w praktycznie każdym aspekcie codziennego życia. Wg niemieckiego matematyka Heinza-Otto Peitgena „jest odpowiedzią człowieka na złożoność świata, siłą porządku w dżungli zjawisk”. Nieważne, czy podziwiamy układ nasion słonecznika czy zastanawiamy się nad bezpieczeństwem alpinistów podczas wspinaczki, znajomość matematyki pozwoli nam na spojrzenie na zjawisko lub problem z nowej, głębszej perspektywy.

Projekt został zainicjowany i wdrożony przez nauczyciela matematyki Georga Schierschera. Już w czasie swojej pracy w gimnazjum w Liechtensteinie potrafił on zaskakiwać swoich uczniów modelami, w których materializowała się matematyka i dzięki którym łatwiej można było zrozumieć jej piękno. Wystawa pozwala na zaprezentowanie jego pomysłów szerszej publiczności. 

Więcej informacji na stronie wystawy.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję