TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Współpraca nauki z gospodarką i administracją dla rozwoju innowacyjności

Data: 08.12.2016
Miejsce wydarzenia: Politechnika Wrocławska, bud. D-20

O barierach utrudniających współpracę nauki z gospodarką oraz rozwiązaniach pozwalających na rozwój wymiany innowacji i przepływ wiedzy będą dyskutować 8 i 9 grudnia na Politechnice Wrocławskiej uczestnicy konferencji „Współpraca nauki z gospodarką i administracją dla rozwoju innowacyjności”. To trzecie, z planowanych dziewięciu, spotkań programowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poprzedzających zaplanowany na 2017 rok Narodowy Kongres Nauki

Na przyszłorocznym kongresie, który odbędzie w Krakowie, zostanie przedstawiona i poddana debacie koncepcja nowych ram ustawowych dla szkolnictwa wyższego. W tym celu MNiSW organizuje cykl comiesięcznych konferencji programowych w różnych ośrodkach akademickich kraju, podczas których będą dyskutowane najważniejsze problemy i wyzwania, przed jakimi stoi nauka i szkolnictwo wyższe. 

Spotkanie na Politechnice Wrocławskiej ma pomóc w uzyskaniu przejrzystego obrazu kondycji nauki i gospodarki w zakresie partnerstwa, kreowania innowacji, wdrażania nowych rozwiązań i komercjalizacji odkryć naukowych. Uczestnicy wydarzenia skupią się przede wszystkim na ocenie obecnego systemu wsparcia publicznego współpracy nauki z gospodarką, w tym kwestii funduszy z Unii Europejskiej. 

8 i 9 grudnia w Centrum Konferencyjnym PWr (bud. D-20) oraz w Bibliotechu (bud. D-21) debatować na te tematy będą przedstawiciele środowisk akademickich, administracji krajowej i lokalnej, przedsiębiorcy, a także reprezentanci instytucji zaangażowanych w prace nad wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań naukowych w gospodarce. 

Swoje wystąpienie programowe dotyczące roli innowacji w systemie nauki i szkolnictwa  wyższego wygłosi dr Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego). W gronie prelegentów znalazły się także: przedstawicielka Komisji Europejskiej dr Katarzyna Szkuta (DG Joint Research Centre) i Jaana Puukka (Innovation Engage), międzynarodowy ekspert w dziedzinie szkolnictwa wyższego, innowacji i rozwoju regionalnego.

W programie konferencji przewidziano sześć paneli tematycznych, które poprowadzą m.in. dr Piotr Dardziński (Podsekretarz Stanu w MNiSW), prof. Maciej Chorowski (dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), Krzysztof Domarecki (przewodniczący rady nadzorczej Selena FM), prof. Tadeusz Słomka (rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), czy Piotr Dytko (prezes zarządu KGHM Cuprum). 

W czwartek, 8 grudnia, omawiane będą następujące tematy: 

  • Panel gospodarczy pt. „Siły napędowe innowacji w gospodarce - przemysł, nauka  i administracja publiczna”.
  • Panel akademicki pt. „Uczelnia jako miejsce tworzenia innowacji dla gospodarki – zysk dla nauki czy nauka dla zysku?”.
  • Panel legislacyjny pt. „Środowisko akademickie a wyzwania komercjalizacji badań w kontekście Ustawy 2.0 Prawo o szkolnictwie wyższym”. 

Panel wdrożeniowy pt. „Dorobek wdrożeniowy drogą do rozwoju kariery naukowej?”. 

Na piątek, 9 grudnia, zaplanowano dwa spotkania: 

  • Panel instytutowy pt. „Instytuty badawcze jako pole współpracy nauki i przemysłu w zakresie tworzenia i wdrażania innowacji”. 
  • Panel samorządowy pt. „Trójkąt Innowacji Nauka – Samorząd – Biznes”. 

Wszystkie panele dyskusyjne odbędą się w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (bud. D-20) przy ul. Janiszewskiego 8. 

Spotkaniu będą towarzyszyć także seminaria poświęcone wypracowaniu koncepcji i przedstawieniu propozycji rozwiązań zmian w prawie i polityce rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego. 

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie Narodowego Kongresu Nauki. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję