Jak NASA tworzy misje? Artur Chmielewski wygłosi wykład na ISN

Miejsce wydarzenia: Centrum Kongresowe PWr
Organizator: Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe
Kontakt: isn@pwr.edu.pl

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na PWr. O niezwykłych misjach NASA opowie Artur Chmielewski – naukowiec i konstruktor sond kosmicznych.

Artur ChmielewskiWykład pt. „Jak NASA tworzy misje: od pomysłu do lądowania” odbędzie się 9 czerwca w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8), początek o godz. 13.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr, którego naukowcy i studenci zaprezentują m.in. technologie i badania nad rozwiązaniami kosmicznymi.

Seminarium towarzyszy też wystawa przedstawiającą działalność studenckich kół naukowych.

Wstęp jest wolny, obowiązują jednak wcześniejsze zgłoszenia za pośrednictwem Evenea: https://wroclaw.tech/arturchmielewski

Artur B. Chmielewski studiował fizykę, mechanikę i informatykę na University of Michigan i University of Southern California. Na co dzień pracuje w centrum badawczym NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadena, w stanie Kalifornia.

W NASA nazywają go ABC, od inicjałów, które nadał mu jego ojciec - Papcio Chmiel, autor komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”.

W agencji wykonywał chyba wszystkie możliwe prace: budował instrumenty naukowe do łazików marsjańskich i generatory nuklearne dla misji międzyplanetarnych, testował części do statków kosmicznych i pracował nad 15 misjami NASA, które leciały, żeby zbadać Słońce, Marsa, Jowisza, Saturna i asteroidy.

Był także dyrektorem 4 misji z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów, włączając lądowanie na komecie. Zaprojektował laboratorium technologii budowy teleskopów, które miały za zadanie obserwowanie czarnych dziur w kosmosie i robienie zdjęć planet orbitujących inne gwiazdy.

Poza inżynierią i nauką zajmował się konsultowaniem filmów w Hollywood i pracował z amerykańskimi Indianami nad wprowadzeniem słów naukowych do języka Navajo. Uwielbia też pracować z młodzieżą, pomaga startupom, organizuje kluby naukowe dla liceów i projekty badawcze dla uniwersytetów.

Obecnie uczestniczy w projekcie kolejnego helikoptera na Marsa i misji OASIS, która będzie szukać wody pod Saharą. OASIS jest jego ulubioną misją, bo daje możliwość użycia technologii kosmicznych dla poprawienia życia na Ziemi.

Artur Chmielewski otrzymał 5 medali od NASA i 7 nagród z Jet Propulsion Laboratory, a także wiele nagród za propagowanie polskiej nauki. Jest współautorem 3 książek o technologii, autorem setek publikacji i referatów na najlepszych uczelniach świata.  Niedawno wspólnie z Eweliną Zambrzycką opublikował książkę dla młodzieży „Kosmiczne wyzwania”.

logo ISN
Interdyscyplinarne Seminarium Naukowe powstało w 2017 roku, jego pierwszym przewodniczącym był prof. Arkadiusz Wójs, od 2021 roku funkcję tę pełni prof. Marek Samoć wspólnie z prof. Renatą Krzyżyńską.

ISN to cykl skierowany do szerokiego grona odbiorców – studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy. Na Politechnice Wrocławskiej regularnie goszczą eksperci z różnych dziedzin, którzy chętnie dzielą się wynikami swoich badań.

W ramach ISN byli u nas już m.in. prof. Anthony Guiseppi-Elie, który opowiadał o bioinżynierii w medycynie, znany japoński chemik prof. Masami Okamoto z Toyota Technological Institute w Nagoi, laureat Nagrody Nobla z fizyki – prof. Klaus von Klitzing, prof. Hermann Maurer – światowej sławy specjalista z zakresu informatyki, architekt Zeev Baran, który jest Honorowym Konsulem Generalnym RP w Jerozolimie, a także Jayshree Seth – amerykańska badaczka z firmy 3M, biochemik i prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz czy ceniony matematyk z University College Dublin – prof. Frédéric Dias.

W czasie pandemii ISN odbywał się w formie zdalnej. Wykłady online wygłosili: prof. Joseph Weiler, który opowiadał o sekretnym życiu pszczół oraz prof. Małgorzata Kossowska specjalizująca się w badaniu różnych procesów zachodzących w społeczeństwie.

W tym roku akademickim gościem pierwszego wykładu w formie stacjonarnej był prof. Krzysztof Matyjaszewski z Carnegie Mellon University w Pittsburghu, który specjalizuje się w chemii polimerów oraz prof. Adam Bodnar z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.