TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 18.10.2023
Miejsce wydarzenia: Strefa Kultury Studenckiej, bud. c-18
Godzina: 18:00
Organizator: Fizyka Sportu
Na czym polega bieganie? Czy potrzebna do tego jest znajomość praw fizyki? Zapraszamy na spotkanie z mistrzami olimpijskimi z Tokio – Justyną Święty-Ersetic i Kajetanem Duszyńskim. Rozmowę poprowadzi dr hab. inż. Adam Sieradzki, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
Kolejna odsłona Fizyki Sportu na Politechnice Wrocławskiej startuje już 18 października. W Strefie Kultury Studenckiej (bud. C-18, ul. Hoene-Wrońskiego 10) będziemy gościć lekkoatletów, którzy zdobyli złote medale na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 roku w sztafecie mieszanej 4x400: Justynę Święty-Ersetic i Kajetana Duszyńskiego. Początek spotkania o godzinie 18.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy za pośrednictwem serwisu Evenea.
Współorganizatorem spotkania jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego - zadanie dofinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
– Będziemy rozmawiać m. in. o zasadzie zachowania energii podczas biegania, roli mięśni i ścięgien, zjawisku tarcia, ale też o nowych technologiach w produkcji butów – zapowiada prof. Adam Sieradzki, fizyk, który od wielu lat udowadnia, że sport i nauki ścisłe mają ze sobą wiele wspólnego. – Postaramy się odpowiedzieć na wiele pytań, np. jakie fizyczne czynniki decydują o sukcesie sztafety na dystansie 4x400 - dodaje naukowiec z PWr.
Justyna Święty-Ersetic na co dzień wyczynowo trenuje lekkoatletykę, głównie bieg na 400 m, a co za tym idzie również sztafetę 4x400m. Jej największe sportowe osiągnięcie to złoty medal podczahttps://wppt.pwr.edu.pl/s Igrzysk Olimpijskich w Tokio w sztafecie mieszanej 4x400 m oraz srebrny medal na tych samych zawodach, ale w sztafecie 4x400 m kobiet. Studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Kiedy nie ma jej na bieżni, to piecze słodkości, zajmuje się ogrodem, podróżuje i spędza czas z najbliższymi.
Kajetan Duszyński wyczynowo trenuje bieg na 400 m oraz sztafetę 4x400 m. Zdobył złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2021 roku w sztafecie mieszanej 4x400 m. Jest doktorantem na Politechnice Łódzkiej, gdzie zajmuje się biologią strukturalną, a konkretnie krystalografią białek. W wolnym czasie lubi czytać literaturę popularnonaukową, oglądać filmy i grać w RPG.
Fizyka Sportu to swobodna rozmowa, w trakcie której sportowiec opowiada o swojej aktywności, a naukowiec w przystępny sposób tłumaczy działające prawa fizyczne. W poprzednich edycjach rozkładaliśmy na czynniki pierwsze takie dyscypliny jak piłka siatkowa, ręczna, pływanie czy wspinanie.
Pomysłodawcą i współorganizatorem projektu jest dr hab. inż. Adam Sieradzki, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Wykładowca dwukrotnie uhonorowany przez studentów główną nagrodą w plebiscycie Radia Luz „Kubek dla wykładowcy” oraz Złotym Kubkiem dla Wykładowcy.
Poprowadził dotychczas wiele spotkań ze znanymi sportowcami m. in. Krzysztofem Ignaczakiem, Piotrem Gruszką, Zbigniewem Bartmanem, Otylią Jędrzejczak, Piotrem Żyłą, Jakubem Wolnym, Sylwią Gruchałą, Natalią Partyką, Kajetanem Kajetanowiczem, Maciejem Janowskim, Sławomirem Szmalem, Karolem Bieleckim, Hubertem Hurkaczem, Michałem Kościuszką czy Adamem Bieleckim.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »