European Physical Society Conference

Data: 14.02.2024
Miejsce wydarzenia: bud. C-19
Organizator: Wydział Matematyki, Europejskie Towarzystwo Fizyczne

14 i 15 lutego na Politechnice Wrocławskiej odbywa się prestiżowa, międzynarodowa konferencja Europejskiego Towarzystwa Fizycznego - European Physical Society Conference. Wydarzenie organizuje Sekcja Fizyki Statystycznej i Nieliniowej EPS oraz Wydział Matematyki PWr.

Podczas konferencji zostaną wręczone nagrody EPS Statistical and Nonlinear Physics Prize. Są one przyznawane co dwa lata  przez Europejskie Towarzystwo Fizyczne (EPS) jako wyraz docenienia wybitnego wkładu badawczego w obszarze fizyki statystycznej, fizyki nieliniowej, układów złożonych i sieci złożonych.

Laureatami za rok 2023 w kategorii doświadczonych naukowców zostali:

• Amnon Aharony (Tel Aviv University) - za przełomowy wkład w zastosowanie teorii grupy renormalizacyjnej do zjawisk krytycznych i klasyfikacji klas uniwersalności, fraktali i perkolacji oraz teorii nieuporządkowanych układów magnetycznych (for his seminal contributions in the application of renormalization group theory to critical phenomena and classification of universality classes, fractals and percolation, and the theory of disordered magnetic systems),
  • Amos Maritan (University of Padova) - za przełomowy wkład w zrozumienie zasad fizycznych leżących u podstaw zbiorowego zachowania w systemach biologicznych, w tym fałdowania białek, organizacji DNA, ekosystemów i sieci rzecznych (for his seminal contributions in the understanding of the physical principles underlying collective behavior in biological systems, including protein folding, DNA organization, ecosystems, and river networks).

Z kolei w kategorii młodych badaczy zwyciężyli:

• Ada Altieri (Université Paris Cité) - za wybitny wkład w teorię przejścia zakleszczającego i interdyscyplinarne zastosowania fizyki statystycznej w ekosystemach bogatych gatunkowo (for her outstanding contribution to theory of the jamming transition and to interdisciplinary applications of statistical physics to species-rich ecosystems),
  • Patrick Pietzonka (Max Planck Institute for the Physics of Complex Systems) - za wybitny wkład w statystykę fluktuacji prądu w układach aktywnych i termodynamiczne relacje niepewności (for his outstanding contribution to the statistics of current fluctuations in active systems and to thermodynamic uncertainty relations).

Wszyscy laureaci, zgodnie z tradycją, wygłoszą w trakcie konferencji swoje wykłady. Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.

W Komitecie Organizacyjnym konferencji znajduje się trójka naszych naukowców: prof. Katarzyna Sznajd-Weron (zasiadająca również w radzie Sekcji Fizyki Statystycznej i Nieliniowej EPS), prof. Marcin Magdziarz oraz dr Michał Balcerek.