TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 20.09.2022
Miejsce wydarzenia: Aula Gmachu Głównego PWr
Godzina: 13:00
- 15:00
W roku Wandy Rutkiewicz zapraszamy we wtorek, 20 września, na spotkanie poświęcone tej najwybitniejszej polskiej himalaistce. O jej dokonaniach i życiu będą rozmawiać: alpinista i himalaista Krzysztof Wielicki oraz Anna Kamińska, autorka biografii Wandy Rutkiewicz. Wydarzenie jest częścią Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Początek o godz. 13 w auli gmachu głównego (bud A-1).
Uwaga, na spotkanie obowiązują zapisy. Swój udział należy zgłaszać do 16 września drogą mailową na adres: kornel.kotecki@pwr.edu.pl.
Wybitna himalaistka
Wanda Rutkiewicz była pierwszą Europejką na szczycie Mount Everest i pierwszą kobietą w historii na szczycie K2. Zdobywała góry w Tatrach, Alpach, Pamirze, Hindukuszu i Himalajach. Stawiała sobie niezwykłe cele i żyła swoją pasją.
Rutkiewicz studiowała na Politechnice Wrocławskiej. Studia ukończyła z wyróżnieniem w 1965 r. z tytułem magistra elektroniki. Wspinaczkę postawiła jednak na pierwszym miejscu.
Podczas spotkania o dokonaniach Wandy Rutkiewicz będą rozmawiali:
Anna Kamińska - autorka bestsellerowej biografii „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”.
Najważniejsze książki Anny Kamińskiej opisują życie wybitnych polskich kobiet. Poza Wandą Rutkiewicz opisała Simonę Kossak i Halinę Krüger-Syrokomską. Jest też autorką książki „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej” oraz zbioru opowiadań „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych”.
Za swoje publikacje zdobyła kilka nagród w tym: Nagrodę Literacką Zakopanego w 2020 r., Grand Prix w konkursie na Książkę Górską Roku 2019 i wygraną w plebiscycie na Książkę Sportową Roku 2019 w kategorii Najlepsza Książka Górska.
Krzysztof Wielicki - wybitny polski taternik, alpinista i himalaista, a przy tym absolwent Wydziału Elektroniki PWr.
Jest piątym człowiekiem na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. W 1980 r. jako członek narodowej wyprawy na Mount Everest dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Jest również pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse, trzech spośród czterech najwyższych szczytów świata, które jako jedyne przekraczają 8500 m wysokości.
Jako jedyny Polak został wyróżniony Nagrodą Lowella Thomasa. Za „całokształt osiągnięć wspinaczkowych i eksploracyjnych w górach wysokich” otrzymał nagrodę Super Kolos. Swoje wyprawy opisał w kilku książkach, m.in. „Rozmowy o Evereście” i „Solo. Moje samotne wspinaczki”.
Informacje o spotkaniu znajdziesz także na stronie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na PWr.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »