TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Jan Gruszka

Data: 08.04.2021

Na Instagramie jako jasiugruszka, studiuje na drugim roku studiów magisterskich na kierunku elektronika i telekomunikacja, Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki, reżyser w Akademickim Klubie Realizatorów Filmowych FOSA.

Jan Gruszka„Już w liceum łączyłem zainteresowania humanistyczne ze ścisłymi. Nie lubię tego podziału, bo te światy bardzo się uzupełniają. Na PWr dołączyłem do ludzi kochających robienie filmów. Dzięki nim oprócz studiowania elektroniki i telekomunikacji, którą właśnie kończę, piszę scenariusze i reżyseruje.

Mój pierwszy film 5-minutowy »Syzyfy«, kręciliśmy niedaleko Katowic, z których pochodzę. To było prawdziwe wyzwanie dla poczatkującego reżysera! Dzisiaj wiem, że pewne rzeczy można było zrobić lepiej. Mimo to udało się stworzyć dobry film, który zdobył wiele nagród na festiwalach filmów amatorskich i niezależnych w Polsce. Te nagrody były ważnym i motywującym doświadczeniem.

Humaniście bardzo pomaga w pracy nad filmem inżynierskie wykształcenie. Bardzo świadomie uczestniczę w produkcji filmowej na każdym etapie. Rozumiem przetwarzanie sygnału w kamerze i rejestratorze dźwięku, kodeki, formaty, optykę i wiele innych.

W kolejnym filmie »O Mamo« dopracowałem scenariusz i lepiej przygotowaliśmy plan zdjęciowy. Tym razem powstała komedia gangsterska, o której myślałem od dawna. Pomogła mi zgrana ekipa, przyjaciele i znajomi z całej Polski. I tym razem nasza praca została doceniona na festiwalach międzynarodowych: m.in. Diamond Award i Best Comedy Award na festiwalu BIAFF w Anglii. Zaryzykuję stwierdzenie, że pobiliśmy film Oscarowy, bo wygraliśmy Międzynarodowy Zaporoski Festiwal Filmowy (ZIFF 2020), gdzie rywalizowaliśmy z filmem »Skin«, krótkometrażowym laureatem Oscara z 2019 r.

Pandemia i moja magisterka spowolniły pracę nad kolejnym projektem. Z pewnością nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa. W niezależnych produkcjach podoba mi się to, że mogę robić filmy jakie lubię. Film to uniwersalny środek wyrazu, gdzie technologia spotyka się z kreatywnością i artystycznym duchem. Robienie filmów, to połączenie mojej humanistycznej duszy z inżynierskim wykształceniem".

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję