TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dr inż. Weronika Urbańska

Data: 21.12.2023

Dr inż. Weronika Urbańska – popularyzatorka nauki z Wydziału Inżynierii Środowiska, specjalizuje się w odzyskiwaniu metali ze zużytych baterii, współinicjatorka podcastu „Eko znaczy dobrze”. 

„W liceum chodziłam do klasy biologiczno-chemicznej, a ponieważ lubiłam też matematykę i fizykę, to na studia wybrałam inżynierię środowiska na PWr. Te zainteresowania łączą się dla mnie w naturalny sposób. Ponadto zależy mi na tym, by tworzone technologie miały też wymiar społeczny – były dla ludzi, w końcu chodzi nam przede wszystkim o jakość życia.  

archiwum_wlasne_4.jpgDlatego specjalizuję się w odzyskiwaniu metali ze zużytych baterii, bo problem surowców jest dla mnie szczególnie ważny. To one determinują nasz dostęp do technologii i ich rozwój w przyszłości.  

Nawiązałam współpracę z Ewą Borowska i firmą Extremo Technologies, co poszerzyło moje zainteresowania o ochronę środowiska kosmicznego. Mało kto wie, że w przestrzeni kosmicznej mamy już tyle odpadów, że zaczynają one przeszkadzać obserwacjom czy ruchom satelit! 

Równie ważna jest popularyzacja badań. W ten sposób pokazujemy, że nauka to wartość, coś przyjemnego i potrzebnego. Wiedza przekazywana w przystępny sposób jest ciekawa i pobudza kreatywność. To pozwala zaszczepić tę ciekawość w dzieciach i u młodzieży, ale też w dorosłych.  

Ma też znaczenie w kontekście środowiska. W budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym czynny udział biorą konsumenci, czyli my, wpływając tym samym chociażby na przemysł. Bardzo ważne jest budowanie świadomości ekologicznej od podstaw – u dzieci, ale także zmiana myślenia u dorosłych, co jest trudniejsze.  

Czuję, że moją rolą jest nie tylko praca badaczki, ale też dzielenie się wiedzą i promowanie postaw proekologicznych. Stąd narodził się podcast »Eko znaczy dobrze«, czy też akcja »Ekopytanie«, gdzie odpowiadam na pytania czytelników biuletynu wroclaw.pl.

Wolne chwile spędzam z rodziną i przyjaciółmi, a moim oczkiem w głowie jest mój maltańczyk Miki. Zna go spore grono studentów wydziału z zajęć zdalnych. Bardzo lubił je ze mną prowadzić i zaglądać przez ekran sprawdzając, co się dzieje”. 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję