TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Dr inż. Łukasz Sterczewski

Data: 25.03.2021

Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, w 2018 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w dziedzinie telekomunikacji. Swoje badania prowadził m.in. na Uniwersytecie Princeton i w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.

Łukasz Sterczewski „Chociaż moja pasja do elektryczności towarzyszyła mi od czasów przedszkolnych, szerokim łukiem omijałem wszystkie zagadnienia związane ze światłem i laserami. Uważałem je za mało interesujące, czy nawet nudne. Wolałem budować grające cewki Tesli, które wytwarzały trzymetrowe iskry tańczące w takt muzyki. Niestety poza pokazami wysokich napięć urządzenia te miały wątpliwe zastosowania praktyczne. Wszystko zmieniło się, gdy poznałem tajniki optoelektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zafascynowało mnie praktyczne wykorzystanie laserów do wykrywania podróbek leków. Temu właśnie planowałem poświęcić czas studiów doktoranckich.

I tak, jak poprzednio, zmieniłem plany dzięki nowym możliwościom. Podczas jednej z wizyt we Wrocławiu, absolwent PWr, a obecnie profesor Uniwersytetu Princeton Gerard Wysocki, zaproponował mi po jednym z wykładów dołączenie do jego grupy spektroskopii laserowej. Mimo, iż nie planowałem żadnych wyjazdów zagranicznych, nie mogłem odmówić! W Princeton moje zainteresowanie laserami urosło do tego stopnia, że zacząłem współpracę z NASA Jet Propulsion Laboratory w kwestii nowych źródeł promieniowania laserowego do poszukiwania życia na innych planetach. Dzięki niej otrzymałem wakacyjne stypendium, a potem dwuletni staż podoktorski w Kalifornii. Łącznie spędziłem w USA prawie pięć lat.

Mimo to wróciłem do Alma Mater, do Grupy Elektroniki Laserowej i Światłowodowej działającej w Katedrze Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki na Wydziale Elektroniki. Pragnę pomóc rozwijać Narodowe Laboratorium Fotoniki i Technologii Kwantowych i wykorzystać moją wiedzę o laserach półprzewodnikowych. Może nie jesteśmy jeszcze Doliną Krzemową, ale do gwiazd mamy podobnie daleko".

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję