TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 29.01.2019
Pierwszy w 2019 r. roku wykład w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego Politechniki Wrocławskiej wygłosił profesor Maciej Żylicz – wybitny biochemik, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Tematem spotkania była „Mikro-ewolucja komórek nowotworowych”
Profesor Maciej Żylicz zajmuje się biologią molekularną białek szoku termicznego, oddziaływaniem białek opiekuńczych, transformacją nowotworową, p53, MDM2. Studiował fizykę i biologię na Uniwersytecie Gdańskim. Habilitację i tytuł profesora uzyskał z zakresu biologii molekularnej i biochemii. Przez wiele lat pracował w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Od 2005 r. jest prezesem zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Należy do wielu krajowych i zagranicznych akademii nauk, jest laureatem licznych nagród naukowych (w tym Nagrody FNP). Otrzymał doktoraty honoris causa Uniwersytetów: Wrocławskiego, Gdańskiego i Jagiellońskiego.
W trakcie wykładu naukowiec opowiadał m.in. o tym, czy reakcja nowotworzenia zaczyna się od pojedynczej komórki, która nagromadza odpowiednie mutacje, czy ewolucja komórek nowotworowych przypomina Darwinowską ewolucję gatunków i czy traumatyczny stres zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę nowotworową?
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »