TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 21.02.2019
W czwartek, 7 marca, na Politechnice Wrocławskiej wykład w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego wygłosił profesor Alfred Forchel - wybitny fizyk z Uniwersytetu w Würzburgu
Tytuł prelekcji naszego gościa to "Semiconductor nanophotonics – opportunities and challenges for science and applications". Było to podsumowanie najważniejszych odkryć w zakresie tzw. nanofotoniki półprzewodnikowej, czyli nowych zjawisk fizycznych związanych z oddziaływaniem światła z materią na poziomie kwantowym oraz opartych na nich konstrukcji aktywnych elementów optoelektronicznych, służących takim przyszłościowym dziedzinom jak fotonicze układy scalone czy komunikacja kwantowa.
Profesor Alfred Forchel pochodzi ze Stuttgartu, gdzie studiował fizykę. Na tamtejszym uniwersytecie uzyskał stopień doktora i habilitację. W 1990 roku został profesorem na Uniwersytecie Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu, gdzie kierował Katedrą Fizyki Technicznej. Stworzył tam nowoczesne laboratorium technologii nanostruktur i przyrządów półprzewodnikowych. Od 2009 roku jest rektorem tej uczelni. W 2011 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Od 1998 roku współpracuje z PWr.
W swoich badaniach naukowych prof. Forchel zajmuje się fotoniką, optoelektroniką, fizyką kwantową i nanotechnologią. Jego główne obszary zainteresowań to nanomateriały i przyrządy nanofotoniczne – tematyka ważna nie tylko ze względu na istotne aspekty poznawcze, ale i ogromny potencjał aplikacyjny.
Prowadził m.in. pionierskie badania dotyczące elektrodynamiki kwantowej w nanostrukturach na poziomie oddziaływania jednego elektronu i jednego fotonu. Prace A. Forchela zaowocowały ponad 1400 publikacjami cytowanymi ponad 25 tysięcy razy (H-index – 79). Wśród tych prac jest wiele opublikowanych w czasopismach najwyższej rangi jak Science i Nature.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »