TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Bolesław Wysłouch: Quark Gluon Plasma - the hottest matter in the Universe!

Data: 05.06.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Co wiemy o kwarkach i gluonach? O najnowszych badaniach związanych ze zderzeniami ciężkich jąder atomowych opowiadał prof. Bolesław Wysłouch z Massachusetts Institute of Technology. Był on gościem ostatniego w tym roku akademickim Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na PWr.

Profesor wygłosił 20 czerwca wykład pt. Quark Gluon Plasma: the hottest matter in the Universe!. 

Boleław WysłouchProfesor Bolesław Wysłouch jest dyrektorem Laboratory for Nuclear Science oraz Bates Research and Engineering Center w Massachusetts Institute of Technology. Bada oddziaływania między cząstkami subatomowymi, obserwując energetyczne zderzenia ciężkich jonów. Prowadzi eksperymenty w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN w Szwajcarii. Jest jednym z założycieli i liderów programu ciężkich jonów w eksperymencie CMS.

Profesor realizował już wiele projektów z zakresu fizyki wysokich energii i fizyki jądrowej w ośrodku CERN i Brookhaven National Laboratory RHIC. Interesuje się też obliczeniowymi aspektami eksperymentów jądrowych i wysokoenergetycznych.

Jest absolwentem XII LO we Wrocławiu; rozpoczął studia z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim; od 1981 r. współpracuje z MIT, gdzie uzyskał stopień doktora. W 1988 r. został pracownikiem naukowym MIT w CERN, a następnie odbył staż w Europejskim Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) w Genewie w Szwajcarii. Jest członkiem American Physical Society oraz American Academy of Arts and Sciences.

Na Politechnice Wrocławskiej podczas Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego opowiadał o plazmie kwarkowo-gluonowej.

– Gdzieś na bardzo wczesnym etapie historii naszego Wszechświata, około jednej mikrosekundy po Wielkim Wybuchu, gęstość materii i temperatura były tak wysokie, że świat materialny miał postać „zupy” kwarków i gluonów, często nazywanej plazmą kwarkowo-gluonową. Taką materię możemy odtworzyć w bardzo energetycznych, relatywistycznych zderzeniach ciężkich jąder atomowych, co czyni ją najgorętszym i najgęstszym materiałem stworzonym w laboratorium. W kilku akceleratorach na świecie prowadzone są aktywne badania mające na celu stworzenie plazmy, zmierzenie jej właściwości i próbę zrozumienia jej zachowania w kategoriach najnowocześniejszych teorii fizycznych – mówi prof. Bolesław Wysłouch.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję