TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Aleksander Weron - Anomalne dyfuzje i klasyfikacja danych w biologii molekularnej

Data: 10.01.2020

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wybitny matematyk prof. Aleksander Weron był gościem kolejnego wykładu w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego. Profesor opowiedział o anomalnych dyfuzjach i klasyfikacji statystycznej danych w biologii molekularnej.

W Centrum Kongresowym PWr prof. Aleksander Weron wygłosił otwarty wykład zatytułowany „Anomalne dyfuzje i klasyfikacja danych w biologii molekularnej”. 

Prof. Aleksander Weron ukończył studia matematyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, ale przyszłość zawodową związał z Politechniką Wrocławską, gdzie pracuje od 1968 roku. W wieku 37 lat otrzymał tytuł profesora nauk matematycznych. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na procesach stochastycznych oraz ich zastosowaniu w różnych dziedzinach nauki i przemysłu.

Do jego najważniejszych osiągnięć naukowych zaliczyć można: rozszerzenie teorii dylatacji Nagy'a na klasę funkcji operatorowych w przestrzeniach Banacha, charakteryzację własności ergodycznych dla procesów stabilnych i nieskończenie podzielnych, dowód równoważności ułamkowych równań Fokkera-Plancka oraz subordynowanych procesów dyfuzji oraz uogólnienie twierdzenia Chinczyna dla procesów anomalnej dyfuzji.

Obecnie jego zainteresowania koncentrują się na modelowaniu matematycznym w biologii molekularnej i medycynie. Badania te ukoronowane zostały publikacją w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nature w 2017 r. Na dorobek naukowy profesora składa się ponad 130 artykułów w czasopismach naukowych o międzynarodowym zasięgu. Jest współautorem pięciu, a edytorem ośmiu książek naukowych.

Wypromował 16 doktorów oraz był promotorem dwóch doktoratów honoris causa PWr. Wykładał jako profesor wizytujący na wielu zagranicznych uczelniach - w USA, Francji, Szwajcarii, Finlandii, Japonii oraz Australii. 30 lat temu powołał do życia Centrum im. Hugona Steinhausa, którego zadaniem jest m.in. organizacja i popularyzacja badań z zakresu metod stochastycznych stosowanych w nauce i technice.

W 2019 roku otrzymał nagrodę "Dolnośląski Klucz Sukcesu" za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję