TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 03.10.2022 Kategoria: aktualności ogólne, uroczystości uczelniane, życie uczelni
Ponad 22 tys. studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na PWr. – Ten rok na pewno nie będzie łatwy, ale wierzę w siłę naszej społeczności. Razem możemy nie tylko przetrwać trudne chwile, ale też iść do przodu i rozwijać się – mówił rektor prof. Arkadiusz Wójs.
W swoim wystąpieniu inauguracyjnym rektor podkreślił, że misją uniwersytecką jest prowadzenie badań naukowych i kształcenie studentów, ale szczególną misją politechniczną jest też budowanie gospodarki opartej na wiedzy i dostarczanie technologii dla przedsiębiorczości.
– Naszą powinnością jest wyposażanie studentów w kompetencje, dzięki którym nie tylko znajdą satysfakcjonującą pracę, ale też popchną świat do przodu. Aby mieć realny wpływ na kształtowanie przyszłości, musimy mieć mocną pozycję – naukową i dydaktyczną, wspieraną przez kompetentną administrację. I staramy się taką właśnie pozycję budować – mówił.
Prof. Wójs podkreślił, że ostatnie dwa lata ogromnego wysiłku całej naszej społeczności zaowocowało świetnymi wynikami ewaluacji jakości badań naukowych. W sumie PWr poddała się ewaluacji w trzynastu dyscyplinach nauki, czyli o jednej więcej niż poprzednio. Otrzymaliśmy dwie kategorie A+: w matematyce i naukach fizycznych. W wyniku złożonych odwołań mamy jednak szanse na uzyskanie tej najwyższej kategorii w kolejnych dwóch dyscyplinach.
– Obecnie tylko trzy uczelnie mogą pochwalić się większą liczbą kategorii A+ niż my. Kolejnych sześć naszych dyscyplin otrzymało wysoką kategorię A, pozostałych pięć dyscyplin kategorię B+, przy czym tu także są pewne widoki na poprawę w wyniku złożonych odwołań – dodał rektor. – To istotne, że żadnej naszej dyscypliny nie oceniono poniżej kategorii B+. Zachowaliśmy wszystkie dotychczasowe uprawnienia akademickie, czyli m.in. swobodę kształtowania programów studiów, prawo do kształcenia doktorantów oraz nadawania stopni naukowych. Znów jesteśmy jedną z najlepszych uczelni w kraju – zaznaczył.
Zdaniem prof. Arkadiusza Wójsa kluczowe w dalszym rozwoju uczelni jest dołączenie do sieci uniwersytetów europejskich Unite!. 20 września rektor parafował dokument w tej sprawie, co oficjalnie zakończyło trwający od grudnia 2021 r. proces wdrażania nowych członków do sojuszu. Prof. Wójs zwrócił uwagę, że starając się o włączenie do sieci Unite!, rywalizowaliśmy z dużymi uczelniami, także z Polski.
– Wygraliśmy, bo wysoko oceniono nasz potencjał, to jak pracujemy ze studentami zagranicznymi, na jakim poziomie, mimo pandemii, prowadzimy kształcenie, jak jesteśmy przygotowani do nauczania zdalnego. Jestem przekonany, że obecność w sieci Unite! nie tylko przyczyni się do transformacji kształcenia na naszej uczelni, ale też wielu z nas uatrakcyjni i ułatwi karierę naukową – mówił.
Rektor dodał, że w europejskiej ekspansji pomoże nam także niedawne ulokowanie na Politechnice Wrocławskiej Hubu Academia Europaea – organizacji zrzeszającej kilka tysięcy naukowców z Europy, w tym blisko setki noblistów.
W swoim przemówieniu rektor poinformował także o planach utworzenia na PWr Wydziału Medycznego i rozpoczęcie tym samym kształcenia na kierunku lekarskim.
Nowy wydział zostanie uruchomiony już w przyszłym roku. Nad projektem jego powstania przez kilka ostatnich miesięcy pracował zespół ekspertów, a w czwartek Senat PWr pozytywnie zaopiniował wniosek w tej sprawie.
– Niewielka z początku kadra akademicka Wydziału Medycznego będzie się składać z nowo zatrudnionych profesorów i doktorów, obecnie pracujących we wrocławskich szpitalach. Wśród nowych pracowników będą zarówno młodzi, jak i doświadczeni badacze i dydaktycy – zapowiedział prof. Arkadiusz Wójs. – Do społeczności Politechniki dołączą także wybitni eksperci i autorytety świata medycznego. Nie będzie to zatem reorganizacja polegająca na przesuwaniu katedr czy kierunków, lecz prawdziwa ekspansja Politechniki. Nowi badacze, nowi nauczyciele i nowi studenci. Nowy kierunek studiów i nowa dziedzina nauki. I całkiem inna złożoność badanej materii. Inny sposób myślenia o świecie i człowieku – dodał.
Rektor podkreślił, że włączenie do modelu naszej uczelni nauk społecznych i humanistycznych oraz otwarcie na badania w zakresie nauk o zdrowiu i życiu odzwierciedla naturalny proces rozwoju nauki przez przenoszenie idei i metod od układów prostszych do bardziej złożonych: od cząstek przez maszyny do organizmów i społeczności.
– Współdziałanie, interakcja i przenikanie się nauk podstawowych, technicznych, społecznych oraz medycyny to standard wśród dużych politechnik europejskich. Wspólna obecność ścisłowców, inżynierów, humanistów i lekarzy pomoże stworzyć na PWr środowisko kompletne intelektualnie. Środowisko kreujące postęp techniczny ze świadomością wpływu rozwoju technologii na człowieka i społeczeństwo – dodał.
Rektor przyznał, że najmniej odporni i przygotowani jesteśmy na kryzys, który rozpędza się od kilku miesięcy. Kryzys gospodarczy dotyka bowiem wszystkich, szczególnie na uczelni, gdzie praktycznie zamrożone są subwencje, płace i stypendia.
– Kryzys nie powinien jednak zatrzymać rozwoju nauki i dydaktyki, dlatego będziemy oszczędzać na czym się tylko da, utrzymując jednak podstawową działalność, określoną misją uczelni. Ten rok akademicki na pewno nie będzie łatwy. Ale wierzę w siłę naszej społeczności, w siłę ludzi Politechniki. Razem możemy nie tylko przetrwać trudne chwile, ale też iść do przodu i rozwijać się – mimo wydarzeń otaczającego świata i dla tego świata – zakończył prof. Arkadiusz Wójs.
Po wystąpieniu rektora odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów i doktorantów. W nowym roku akademickim naukę na Politechnice Wrocławskiej rozpocznie niemal 7 tysięcy osób i 150 doktorantów. W ich imieniu ślubowanie składali przedstawiciele każdego z wydziałów uczelni.
– To szczególny moment dla każdej uczelni, bo przecież wiadomo, że nowi członkowie naszej społeczności od dziesięcioleci zapewniają trwałość funkcjonowania PWr. To moment doniosły, bo w każdym momencie uświadamiamy sobie, jak ważne i odpowiedzialne zadanie stoi przed nami – mówiła prof. Agnieszka Bieńkowska, prorektor ds. kształcenia. – Przyszliście tutaj z ufnością i energią zdobycia wykształcenia na miarę współczesnego świata. Wierzę, że dzięki wysiłkowi naszej kadry akademickiej, pomocy kolegów i koleżanek oraz waszej ciężkiej pracy przez kolejne lata będziecie w przyjaznym środowisku zdobywać wiedzę, umiejętności i kształtować swoje postawy – dodała.
Karol Komar przewodniczący Samorządu Studenckiego PWr, podkreślił, że rozpoczęcie studiów oznacza równocześnie wkroczenie w kolejny etap dorosłości.
– Wielu po latach mówi, że studia to najlepszy etap w ich życiu. Jako dorośli ludzie podjęliście mnóstwo decyzji, a jedna z ostatnich będzie miała kluczowy wpływ na waszą przyszłość. Wybraliście bowiem kierunek, w którym będziecie chcieli się rozwijać i uczelnię, która wam to umożliwi – mówił Komar. – Przed wami wiele wyzwań, ale w imieniu starszych kolegów zapewniam was, że z tym najważniejszym, czyli odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, wam pomożemy. Nie obawiajcie się zadawać pytań i wykorzystajcie ten czas najlepiej, jak potraficie – dodał.
Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Maria Carmo-Fonseca z Uniwersytetu Lizbońskiego. Uroczystość uświetniły Kameralny Chór Politechniki Wrocławskiej i Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Anny Sipak.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »