TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Zaczynamy współpracę z Opactwem Krzeszowskim i Starą Kopalnią w Wałbrzychu

Opactwo Krzeszowskie i Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Politechnika Wrocławska podpisała umowy o współpracy z Opactwem Krzeszowskim i Parkiem Wielokulturowym Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Z nowymi partnerami Wydział Architektury zamierza m.in. prowadzić praktyki studenckie, organizować plenery, wizyty edukacyjno-konserwatorskie czy prowadzić prace naukowe.

Podpisanie umowy z Opactwem KrzeszowskimDeklarację o współpracy między naszą uczelnią a Opactwem Krzeszowskim podpisali prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy PWr i prof. Barbara Gronostajska, dziekan Wydziału Architektury oraz ks. Marian Kopko, prezes Fundacji „Europejska Perła Baroku” (która jest administratorem kompleksu pocysterskiego opactwa) i Grzegorz Żurek, członek jej zarządu.

Obie strony podkreśliły chęć ochrony Opactwa Krzeszowskiego (znajdującego się na Liście Pomników Historii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej) i dziedzictwa zbudowanego Dolnego Śląska, a także zauważyły pole do wzajemnej wymiany wiedzy i doświadczeń. W planach mają cykliczne plenery malarsko-rysunkowe i wizyty edukacyjno-konserwatorskie dla studentów uczelni oraz prowadzenie wybranych prac semestralnych czy naukowych w oparciu o zagadnienia związane z zabudowaniami i terenami opactwa, a także organizowanie wspólnych wystaw czy warsztatów.

Stara Kopalnia w WałbrzychuPodobne założenia przyświecają deklaracji wspólnych działań z Parkiem Wielokulturowym Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Wydział Architektury chce współpracować z tym unikatowym w Polsce zespołem zabytków poprzemysłowych i atrakcji turystycznych na polu naukowym, badawczym, projektowym i edukacyjnym.

W planach są m.in. prowadzenie prac studenckich i doktoranckich w oparciu o tematy dotyczące rozwoju PWSK, realizacja praktyk oraz wspólnych sympozjów i konferencji. Wydział i instytucja kultury zadeklarowały także, że dołożą starań, aby wynikami swoich działań zainteresować regionalną społeczność.

Umowę o współpracy podpisali prorektor prof. Łydżba i dziekan prof. Gronostajska oraz Jan Jędrasik, dyrektor Parku Wielkokulturowego Stara Kopalnia.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję