TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wysokie odznaczenia państwowe dla pracowników PWr

Sześcioro naukowców naszej uczelni otrzyma od Prezydenta RP Order Odrodzenia Polski. Prof. Januszowi Mroczce został przyznany Krzyż Komandorski, natomiast prof. Piotr Dudziński, prof. Tadeusz Gudra, prof. Monika Hardygóra, prof. Ryszard Kacprzyk oraz prof. Zbigniew Leonowicz otrzymają Krzyże Kawalerskie.

Order Odrodzenia Polski został ustanowiony w 1921 r. Nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu. Zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej, podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną czy za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.

Order dzieli się na 5 klas – Krzyż Wielki, Krzyż Komandorski z Gwiazdą, Krzyż Komandorski, Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski.

Wśród osób wyróżnionych z Politechniki Wrocławskiej szczególnie doceniony został prof. Janusz Mroczka z Wydziału Elektroniki. Prezydent RP Andrzej Duda przyznał mu bowiem Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej nauki, za szczególne osiągnięcia w promowaniu polskiej myśli naukowej na świecie.

Janusz Mroczka na kampusie PWr

Prof. Janusz Mroczka (Wydział Elektroniki)
mroczkaProfesor Janusz Mroczka jest pracownikiem Politechniki Wrocławskiej od 1976 roku. W tym właśnie roku ukończył studia na PWr i rozpoczął pracę zawodową na naszej uczelni. W 1980 r. obronił pracę doktorską, a w 1991 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 1996 r.

Zainteresowania naukowe prof. Janusza Mroczki dotyczą: metodologii procesu poznawczego, algorytmizacji problemu odwrotnego, analizy spektralnej i polaryzacji promieniowania rozproszonego w opisie właściwości układów dyspersyjnych, metodologii łączenia danych pomiarowych o różnej przestrzennej rozdzielczości z wykorzystaniem deterministycznych i stochastycznych metod przetwarzania (fuzja danych), wykorzystania reprezentacji czasowo-częstotliwościowych sygnałów w przetwarzaniu danych pomiarowych Z metodologicznego punktu widzenia, istotną wartością dorobku naukowego prof. Janusza Mroczki jest kompleksowość oraz głębokie osadzenie tego dorobku w szerokim kontekście filozoficznym – z jednej strony – i aplikacyjnym – z drugiej. Przegląd głównych wątków tematycznych aktywności naukowej Profesora pozwala zauważyć, że obok zagadnień wysoce teoretycznych pojawiają się kwestie praktyczne związane z zastosowaniem metod pomiarowych w systemach monitoringu środowiska naturalnego czy monitoringu przemysłowego; że obok zagadnień sprzętowych pojawiają się kwestie czysto matematyczne. Elementem spajającym wszystkie wątki jego naukowej aktywności jest autorski oryginalny schemat poznawczy, opierający się na transformacji abstrakcyjnych modeli fizycznych – opisanych przy użyciu pojęć materii, energii i czasu – w weryfikowalne doświadczalnie modele metrologiczne, odwołujące się do pojęć teorii informacji. Schemat ten jest w istocie szeregowym połączeniem obiektu poznania z jego modelami fizycznymi, matematycznymi i metrologicznymi, pomiędzy którymi występują sprzężenia zwrotne odzwierciedlające procesy weryfikacji poszczególnych modeli przy użyciu zewnętrznych kryteriów oceny. Wynikiem procesu poznawczego są modele matematyczne obiektów pomiaru i narzędzi pomiaru, a istotą ich wykorzystania w metrologii jest ich odwracanie, jako że celem pomiaru jest docieranie do przyczyn na podstawie informacji o skutkach – estymacja wielkości mierzonych na podstawie surowych danych pomiarowych. Metody rozwiązywania problemów odwrotnych są integralnym elementem dorobku Profesora Janusza Mroczki, zarówno w części dotyczącej pomiarów wielkości cząstek, jak w części dotyczącej systemów biologicznych. Ze względu na złe uwarunkowanie numeryczne należą one do najtrudniejszych zadań obliczeniowych, stawiających zajmującym się nimi badaczom wyjątkowo wysokie wymagania, jeśli chodzi o kulturę, erudycję, i sprawność matematyczną.

Dorobek naukowy prof. Janusza Mroczki obejmuje 446 publikacje (144 z listy filadelfijskiej). Jest współautorem 13 książek (5 zagranicznych, 8 krajowych) i 8 patentów (w tym 4 wdrożonych). Dane bibliometryczne są następujące: wg. Web of Science: 1539 cytowań oraz h = 26; wg. Scopus: 1789 cytowań oraz h = 27; wg. Google Scholar: 2282 cytowań oraz h = 31. Prof. Janusz Mroczka był realizatorem (jako kierownik lub główny wykonawca) 31 grantów (w tym 7 międzynarodowych). Wielokrotnie był zapraszany przez redakcje renomowanych czasopism zagranicznych jako recenzent. Opracowywał również liczne recenzje monografii i książek.

Imponujące są osiągnięcia organizacyjne prof. Janusza Moczki. Kierował on z wyboru w latach 1990-1996 Instytutem Metrologii Elektrycznej na PWr. W 1998 roku był inicjatorem i założycielem pierwszej po 1968 roku struktury katedralnej – Katedry Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej na PWr. Funkcję kierownika tej katedry pełni do chwili obecnej. To w tej katedrze prof. Janusz Mroczka wypromował 26 doktorów, z czego ośmiu jest już samodzielnymi pracownikami nauki zatrudnionymi na stanowisku profesora. Istotnym jest również fakt, że to m.in. z inicjatywy prof. Janusza Mroczki zapoczątkowane zostały w kraju doktoraty co-tutelle, a on sam był promotorem aż czterech doktoratów tego typu, z których wszystkie zostały wyróżnione, a ostatni z nich otrzymał Nagrodą im. Marii Skłodowskiej-Curie, jako najlepszy w tym czasie doktorat w Europie. Ważnym osiągnięciem dydaktycznym, a przy tym i organizacyjnym, było założenie w latach 80-tych specjalności Aparatura Elektroniczna, która do chwili obecnej cieszy się największą popularnością wśród studentów Wydziału Elektroniki na kierunku elektronika. To właśnie na tej specjalności kształcona jest kadra inżynierów elektroników dla zaplecza przemysłowego Dolnego Śląska, jak również innych regionów Polski, a najlepsi absolwenci specjalności zajmują eksponowane stanowiska w licznych międzynarodowych koncernach elektronicznych. Spektakularnym osiągnięciem organizacyjnym prof. Janusza Mroczki był udział w zorganizowaniu, jako powołany na wiceprezydenta, w lipcu 1993 r. w San Diego, International Symposium on Optical Applied Science and Engineering “Optical Diagnostics in Fluid and Thermal Flow”, liczącego ponad tysiąc uczestników z całego świata. Dla prof. Janusza Mroczki było to szczególnym wyróżnieniem i uznaniem jako uczonego z kraju z za „żelaznej kurtyny” (w kilka zaledwie lat po transformacyjnym przewrocie). Ważnym osiągnięciem na arenie krajowej było zorganizowanie przez prof. Janusza Mroczkę w 2004 r. Kongresu Metrologii we Wrocławiu.

Prof. Janusz Mroczka jest twórcą szkoły metrologii fotonicznej, czego przykładem jest tak duża liczba wypromowanych doktorów. Wzorcowa jest jego współpraca z ośrodkami nauki francuskiej (Institut Universitaire des Systemes Thermiques Industriels, Mareseille, Laboratoire d`Energetique des Systemes et Procedes, Institut National des Sciences Appliquess de Rouen), a w szczególności wspomniane wcześniej doktoraty co-tutelle, oraz innymi ośrodkami naukowymi z całęgo świata (m.in. Japonii, Kanady, Niemiec, USA, Włoch, czy Australii). To właśnie tą drogą prof. Janusz Mroczka dał się poznać jako promotor polskiej myśli naukowej za granicą i twórca polskiej szkoły fotonicznej.

Dowodem uznania jego osiągnięć w kształceniu kadry naukowej jest przyznane mu w 2005 roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej subsydium profesorskiego „Mistrz”. Jego umiejętności organizacyjne, merytoryczne i szczególne poświęcenie pozwoliło mu stać się Oficerem Orderu Odrodzenia Polski w 2013 r. W uznaniu jego wkładu w promowanie młodych uczonych i wyróżniającej się jego opieki merytorycznej i organizacyjnej w tym zakresie, otrzymał w 2014 r. Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za Wybitne Osiągnięcia w Opiece Naukowej i Dydaktycznej.

O wyjątkowym zmyśle organizacyjnym prof. Janusza Mroczki świadczy fakt powołania go w 1999 r. na wiceprzewodniczącego Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej Polskiej Akademii Nauk. Od 2007 r. do 2015 r, pełnił z wyboru, przez dwie kadencje, funkcję Przewodniczącego tego komitetu. W tym czasie podjął szereg reform i w ocenie komitetów w 2016 r. zajął pierwsze miejsce wśród wszystkich komitetów PAN. Był recenzentem dorobku wielu osób (3 doktoratów honoris causa, 58 wniosków profesorskich, w tym 1 za granicą – Preston, Anglia, 56 habilitacji, 22 doktoratów, przewodniczył 56 habilitacjom, wypromował ponad 200 dyplomantów).

Te umiejętności merytoryczne, organizacyjne i wdrażane przez niego metody zarządzania były wielokrotnie nagradzane. Za działalność naukowo-badawczą uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: Nagroda II stopnia MEN (1989 r.), Nagroda Wydziału IV PAN (1993?r.), Subsydium Profesorskie FNP za 2005?r., Nagroda MNiSW za Wybitne Osiągnięcia w Opiece Naukowej i Dydaktycznej w 2014 r., Nagroda Prezesa PAN za 2015?r., Nagroda Naukowa im. prof. M. Suskiego, Nagroda Professor Opoliensis w 2014?r., ponad 36 Nagród JM Rektora Politechniki Wrocławskiej. Jest On także Oficerem i Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej z Brylantem, Medal im. prof. Kazimierza Idaszewskiego, Medal im. Prof. Włodzimierza Krukowskiego. Znajduje się na opublikowanej w 2020?r. liście TOP 2% prestiżowego rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie.

Profesor Janusz Mroczka jest Doktorem Honoris Causa Politechniki Lubelskiej (2014 r.), Politechniki Opolskiej (2017 r.), Politechniki Gdańskiej (2019 r.) i Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego (2019 r.).

Przez działalność naukową, jak i całość działalności organizacyjnej prof., Janusza Mroczki, przewija się wątek humanistyczny. Znanym wykładem „Mistrz-Uczeń” pokazuje jak istotnym elementem działalności naukowej na uczelni jest jej autonomia oraz podmiotowość, której bezwzględnie służy i przez swoją pracę naukową i organizacyjną propaguje. W środowisku akademickim znany jest z wnikliwych recenzji, życzliwie udzielanych konsultacji i indywidualnych porad. Od 2013?r. do 2020?r. był członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Był członkiem Sekcji Miernictwa Interdyscyplinarnego KBN.

Szczególne poświęcenie dla środowiska akademickiego ma praca na rzecz społeczności Polskiej Akademii Nauk. Świadczą o tym następujące fakty: • jest członkiem Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN (od 1993 r.),
• był wiceprzewodniczącym Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN (2001-2007 r.),
• był przewodniczącym Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN (2007-2015 r.);
• w ocenie komitetów naukowych PAN przeprowadzonej w 2015 r., kierowany przez prof. Janusza Mroczkę Komitet Metrologii i Aparatury Naukowej PAN okazał się najlepszym, zajmując I miejsce, spośród wszystkich komitetów z całej Akademii,
• jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk (od 2010 r.),
• wprowadził na listę filadelfijską czasopismo Metrology and Measurement Systems (w 2009 r.),
• zapoczątkował w 2008 r. i redaguje do chwili obecnej cykl książek Problemy metrologii elektronicznej i fotonicznej (9 tomów),
• był przewodniczącym Kapituły Nagrody Wrocławskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk „Iuvenes Wratislaviae” (2013-2014 r.),
• jest Wiceprzewodniczącym Wrocławskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk (od 2014 r.).

Profesora cechują rzadkie przymioty osobiste i akademickie, a zwłaszcza wybitny wkład w promowaniu dobrego imienia Politechniki Wrocławskiej w kraju i za granicą.

Pięcioro naszych naukowców otrzyma Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo -badawczej i dydaktycznej. Są to:

Prof. Piotr Dudziński (Wydział Mechaniczny)
dudzińskiProf. dr hab. inż. Piotr Antoni Dudziński (ur. 1949 r.) jest profesorem na Wydziale Mechanicznym PWr. Studia na PWr ukończył w 1973 roku na Wydziale Mechanicznym, zaraz potem rozpoczął studia doktoranckie – stopień doktora nauk technicznych uzyskał na podstawie rozprawy pt. „Metoda doboru układu skrętu maszyn przegubowych na podwoziu kołowym”. Praca ta została wyróżniona nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.

W latach 1978-1979 uczęszczał do studium Pedagogiki Szkoły Wyższej. W latach 1985-1987 realizował prestiżowe stypendium Fundacji Alexandra von Humboldt’a u prof. dr. inż. Günther’a Kühn’a w Institut für Machinenwesen im Bauberieb na Uniwersytecie Fridericana w Karlsruhe. Studium habilitacyjne pod opieką prof. dr. hab. inż. Konrada Hofmanna na Technicznym Uniwersytecie w Dreźnie w Institut für Kraftfahrzeug- Land- und Fördertechnik (1989-1991). W 1991 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na Technicznym Uniwersytecie w Dreźnie na podstawie rozprawy pt. „Porównanie układów skrętu w pojazdach terenowych na podwoziu kołowym”.

Prof. Dudziński był stypendystą Fundacji Alexandra von Humboldt’a u prof. dr. inż. Wolfgang’a Poppy na Technicznym Uniwersytecie w Berlinie w Institut für Land- und Baumaschinen (1993). W latach 1977-1995 był adiunktem w Instytucie Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej. W 1995 r. uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego w Politechnice Wrocławskiej; zaś w 2004 roku – profesora nauk technicznych. Od 2008 ma stanowisko profesora zwyczajnego na Politechnice Wrocławskie. Od 2014 jest kierownikiem Katedry Inżynierii Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych. W latach 1999-2005 był zastępcą dyrektora ds. nauki i współpracy z zagranicą Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn.

Od 2010 jest Pełnomocnikiem Rektora Politechniki Wrocławskiej ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki;

Działalność naukowo-badawcza profesora Piotra Dudzińskiego zorientowana jest na realizację innowacyjnej strategii w nauce, mieści się w obszarze inżynierii pojazdów oraz maszyn off-road i obejmuje w szczególności: metodologię projektowania, mechanikę procesów interakcji podwozi oraz narzędzi roboczych z dowolnym podłożem, wirtualne prototypowanie oraz aplikacje układów mechatronicznych; kilkaset autorskich i współautorskich publikacji krajowych i zagranicznych, w tym w prestiżowych wydawnictwach, np. autorska książka pt. „Lenksysteme für Nutzfahrzeuge“ Springer Verlag Berlin Heidelberg 2005, wiele referatów, w tym szereg referatów plenarnych; jako ekspert na kongresach krajowych i zagranicznych.

Ma na swoim koncie 40 patentów i zgłoszeń patentowych, w tym 10 międzynarodowych ( Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, USA i Japonia).

Za wybitne osiągniecia naukowo-badawcze prof. Dudziński był uhonorowany wieloma nagrodami dziekana Wydziału Mechanicznego czy też rektora Politechniki Wrocławskiej. Otrzymał indywidualną Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za Wybitne Osiągnięcie Naukowe 2006; indywidualną Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej z tytułu osiągnięć naukowych 1989; indywidualną Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych 1978.

Od roku 2003 jest wiceprzewodniczącym, a obecnie przewodniczącym Sekcji Głównej Maszyn Roboczych Ciężkich SIMP.

Bardzo wiele wyników prac badawczych prof. Dudzińskiego znalazło zastosowanie w przemyśle krajowym, w takich zakładach jak: FADROMA, ZANAM - KGHM Polska Miedź, LENA itp.

Prof. Piotr Dudziński za swoje opatentowane, innowacyjne rozwiązania wdrożone do praktyki był wielokrotnie nagradzany w kraju i na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, a mianowicie: zespołowa Nagroda Ministra Nauki za międzynarodowe osiągnięcia wynalazcze 2004; zespołowa Nagroda Ministra Edukacji Narodowej za udział w opracowaniu nowej generacji układu jezdnego pojazdu z gąsienicami elastomerowymi 2001; Złoty Medal na 51. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, Badań i Nowych Technologii BRUSSELS EUREKA za wynalazek nt. „Aktywny układ do poprawy stateczności dynamicznej pojazdów przemysłowych” 2002; Złoty Medal na 52. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, Badań i Nowych Technologii BRUSSELS EUREKA za wynalazek nt. „Nowa generacja wielozadaniowych poduszkowców z napędem hybrydowym” 2003.

Otrzymał ponadto takie wyróżnienia jak: HUGON Festiwalu Nauki we Wrocławiu za wybitne osiągnięcia w zastosowaniu nauki w gospodarce 2003; Dolnośląski Mistrz Techniki, Mistrz Zagłębia Miedziowego oraz Nagroda NOT I stopnia za rozwiązanie nt. „Wóz odstawczy wywrotkowy typu WKPL 35/40 o ładowności 40 ton z hydrostatycznym napędem jazdy na 4 koła” 2002; Złoty Medal na 61. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA za wynalazek „Mechatroniczny pojazd gąsienicowy nowej generacji o adaptacyjnej mobilności do serwisowania cięgien linowych i transportu” 2012; Złoty Medal za wynalazek „Układ jezdny o adaptacyjnej strukturze i zwiększonej mobilności” na 61. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2012; nagroda I stopnia Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT za „Najlepsze rozwiązanie w dziedzinie techniki” 2012; Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za projekt: „Układ jezdny o adaptacyjnej strukturze i zwiększonej mobilności” 2013. Jest również laureatem nagród: Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za projekt: „Mechatroniczny pojazd gąsienicowy nowej generacji o adaptacyjnej mobilności do serwisowania cięgien linowych i transportu” 2013; Złoty Medal na 62 Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA za wdrożony wynalazek „Innovative device for experimental identification of dynamic indicators of vehicle interaction with deformable base” 2013; Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za projekt: „Innowacyjne urządzenie do eksperymentalnej identyfikacji dynamicznych wskaźników interakcji pojazdy z terenem 2014; Złoty Medal na Międzynarodowym Salonie Innowacji w Genewie za wdrożony wynalazek: „Systeme pour la prediction experimentale d’interaction dynamique” 2014; Dolnośląski Mistrz Techniki za wdrożony wynalazek: „Mechatroniczny układ skrętu nowej generacji mobilnej maszyny roboczej” 2010.

Zdobył też certyfikat Federacji Kosmonautyki Rosji na Międzynarodowym Salonie Innowacji w Genewie za urządzenie: ”Innovative system for experimental prediction of dynamic interaction between off-road machines and terrain” 2014; Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA za wdrożony wynalazek nt.: “New generation mobile land vehicle with adaptive operating properties” 2016; I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie SIMP na „Najlepsze osiągnięcie techniczne 2015 roku w Polsce” w kategorii: prace naukowo-badawcze pt.: „Mechatroniczny pojazd gąsienicowy nowej generacji o adaptacyjnej mobilności do serwisowania cięgien linowych i transportu specjalnego”.

Ponadto prof. Piotr Dudziński w roku 2016 za swoje wybitne osiągnięcia inżynierskie otrzymał Odznakę Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) im. prof. Henryka Mierzejewskiego, jest też, powołanym przez ministra, członkiem Rady Naukowej Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Prof. Piotr Dudziński równolegle do swojej działalności naukowo-badawczej prowadzi aktywną działalność edukacyjną, do której należy przede wszystkim zaliczyć: opracowanie koncepcji i zrealizowanie unikalnego nie tylko w skali kraju, ale i w skali międzynarodowej laboratorium badawczo-dydaktycznego na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej; opracowanie nowych wykładów, w tym w językach obcych; laboratoriów i prac projektowych.

Jego dyplomanci wielokrotnie zdobywali nagrody 1, 2, i 3 stopnia w konkursach ogólnopolskich i wydziałowych oraz złote medale na Światowych Wystawach Wynalazków; opiekun Koła Naukowego Off-Road - studenci z tego koła zbudowali znany łazik marsjański SCORPIO, który wielokrotnie zdobywał medalowe miejsca na zawodach w USA oraz w Europie oraz był wystawiony w 2016 na wystawie „7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska”.

Za swoją wybitną działalność edukacyjną otrzymywał szereg nagród Dziekana i Rektora Politechniki Wrocławskiej, a w szczególności prestiżowe nagrody takie jak: Lew Politechniki Wrocławskiej za niestrudzoną popularyzację nauki wśród młodzieży i zaangażowanie w organizacji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2014 oraz Indywidualną Nagrodę Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry im. Prof. Józefa Dudka za działalność na rzecz środowiska akademickiego 2013.

Profesor Piotr Dudziński dzięki swoim wybitnym osiągnięciom naukowo-badawczym o zasięgu międzynarodowym zdobył szerokie uznanie za granicą, przyczyniając się istotnie do współpracy Polski z innymi krajami.

Za swoje opatentowane innowacyjne rozwiązania zdobył na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik 7 złotych i 2 srebrne medale, jako jedyny przedstawiciel z Polski otrzymał prestiżową nagrodę, niemieckiego stowarzyszenia „Verband der Baubranche, Umwelt- und Maschinentechnik”.

Prof. Piotr Dudziński wspólnie z zespołem opracował, opatentował i wdrożył do praktyki przemysłowej za granicą szereg innowacyjnych rozwiązań, np. nowej generacji układ jezdny z gąsienicami elastomerowymi opracowany dla niemieckiej firmy INTERTRACTOR, INTRAMEX nowatorski gąsienicowy układ jezdny do zastosowań arktycznych opracowany dla firmy kanadyjskiej CUBEX itp. Ze środków zagranicznych, uzyskanych w ramach takiej współpracy, zbudowano na Politechnice Wrocławskiej stanowisko badawcze o wartości, wówczas ok. 500 000 marek niemieckich.

Z inicjatywy Cologne University of Applied Sciences w Niemczech oraz niemieckiej firmy Lehnhoff, norweskiej firmy Gunderson & Loken AS oraz belgijskiej firmy Sensors and Synergy prof. Dudziński wraz z zespołem został zaproszony do specjalnego SME grantu Komisji Europejskiej FP7-SME-2013, 606227 – PROSYMA 2013 w wysokości ponad 1 miliona euro. Grant wykonano z sukcesem i dzięki środkom finansowym rozbudowano istotnie bazę badawczą na Politechnice Wrocławskiej.

Katedra kierowana przez prof. Piotra Dudzińskiego została zaproszona, jako jedyna jednostka naukowa z Polski, do prezentacji osiągnięć innowacyjnych w dziale Forschung Live na Światowej Wystawie Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych BAUMA 2016 w Monachium. Profesor jest zapraszany do wielu grup eksperckich i stowarzyszeń międzynarodowych. Jako jedyny Polak od 2001 należy do grupy ekspertów Münchener Kreis – Expert Panel of Construction Equipment e.V.. w latach 1996-2009 był sekretarzem na Europę Środkową i Wschodnią The International Society for Terrain Vehicle Systems; w latach 1995-1999 był członkiem rady technicznej firmy niemieckiej INTERTRACTOR; od 2003 należy do grupy technicznej Europäische Konferenz der Fördertechnik Professoren natomiast w latach 2005-2009 był przewodniczącym na Dolny Śląsk Towarzystwa Naukowego Societas Humboldtiana Polonorum, fundacji im. Aleksandra von Humboldta, skupiających byłych stypendystów na całym świecie.

Profesor Piotr Dudziński oprócz wykładów na zagranicznych uniwersytetach bądź w firmach oraz wykładów plenarnych na kongresach światowych był zapraszany kilkukrotnie przez uczelnie zagraniczne do wykonania recenzji wniosków o stanowisko profesora na tych uczelniach, obecnie kilku doktorantów z zagranicy realizuje pod jego kierownictwem swoje prace kwalifikacyjne na Politechnice Wrocławskiej.
Prof. Tadeusz Gudra (Wydział Elektroniki)
gudraProf. Tadeusz Gudra jest wybitnym specjalistą z zakresu techniki ultradźwiękowej. Jego kariera naukowa rozpoczęła się po ukończeniu studiów w 1970 r. i podjęciu pracy na Politechnice Wrocławskiej w Instytucie Telekomunikacji i Akustyki w Zakładzie Elektroakustyki kierowanym przez prof. Zbigniewa Żyszkowskiego. Potem uzyskiwał kolejne stopnie naukowe doktora (1981r.), doktora habilitowanego (2005r.) oraz tytuł naukowy profesora nauk technicznych (2015 r.).

W roku 1970 odbył praktykę zawodową w AEG-Telefunken w Mannheim (RFN). W 1990 r. przebywał na stypendium naukowym w Instituto de Acustica, Consejo Superior de Investigaciones Cientficas (hiszpański odpowiednik PAN) w Madrycie,  a w roku 1995 przebywał w ramach stypendium Deutsche Akademische Austauschdienst (DAAD) na stażu naukowym w Physikalisches Institut der J. W. Goethe Universitat we Frankfurcie nad Menem.

Jego dorobek naukowy związany jest z szeroko rozumianą akustyką, ale największe osiągnięcia dotyczą techniki ultradźwiękowej. Opracował m.in. szereg nowych przetworników ultradźwiękowych przeznaczonych do pracy w ośrodkach gazowych. Dzięki jednemu z nich powstał nowy rodzaj mikroskopu ultradźwiękowego, w którym podczas badania wyeliminowana została ciecz sprzęgająca.

W kierowanym przez prof. Tadeusza Gudrę zespole badawczym została opracowana metoda ultradźwiękowej tomografii transmisyjnej (UTT) do badania piersi kobiet (ukierunkowana na wczesne wykrywanie zmian patologicznych poprzedzających powstawanie nowotworów) oraz powstało jedyne w kraju uniwersalne stanowisko badawcze do ultradźwiękowej tomografii transmisyjnej, na którym możliwe jest prowadzenie badań struktury wewnętrznej różnych obiektów. Metoda ultradźwiękowej tomografii transmisyjnej jest metodą nowoczesną i bezpieczną dla pacjentek poddanych badaniom.

Obecnie wraz z polską firmą „Dramiński” został opracowany i wykonany tomograf ultradźwiękowy w postaci modelu użytkowego (nagroda Prezydenta RP w 2017 r.), który jest unikalnym rozwiązaniem w Polsce i jednym z zaledwie kilku rozwiązań w świecie, będących w fazie wdrażania. Za zgodą Komisji Etyki Lekarskiej prowadzone są wstępne badania pacjentek. Badania takie mogą  uzupełniać lub w przyszłości zastępować standardowe badania mammograficzne z możliwością wielokrotnego i nieinwazyjnego, bezpiecznego dla zdrowia ich powtarzania oraz przyczynić się do właściwego rozpoznania i scharakteryzowania wykrytych zmian nowotworowych pod kątem ich złośliwości i zagrożenia związanego z ich rozwojem. Ponadto badania te powinny prowadzić do ograniczenia inwazyjnych biopsji piersi a także możliwe jest ich stosowanie w charakterze badań przesiewowych i profilaktycznych.  

Prof. Tadeusz Gudra był wielokrotnie kierownikiem grantów badawczych (tzw. własnych i promotorskich) finansowanych przez Komitet Badań Naukowych, zleceń realizowanych w ramach działalności statutowej uczelni oraz zleceń zewnętrznych. Ponadto kierował jednym z zadań grantu finansowanego przez Unię Europejską w ramach programu „Innowacyjna Gospodarka”. Wiele jego prac ma charakter interdyscyplinarny i były one prowadzone we współpracy z kilkoma Instytutami Politechniki Wrocławskiej m. in. z Instytutem Inżynierii Ochrony Środowiska, Instytutem Budownictwa, Instytutem Geotechniki, Instytutem Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn, Instytutem Inżynierii Cieplnej i Mechaniki Płynów, a także z zewnętrznymi ośrodkami badawczymi: krajowymi (m.in. z Centralnym Ośrodkiem Badawczo – Projektowym Górnictwa Odkrywkowego Poltegor, Instytutem Immunologii PAN we Wrocławiu) i zagranicznymi: (Instituto de Acustica C.S.I.C. w Madrycie, Physikalisches Institut J. W. Goethe Universitat we Frankfurcie nad Menem).

Szereg opracowanych przez niego rozwiązań znalazło zastosowanie praktyczne m. in. w mikroskopie ultradźwiękowym pracującym obecnie w Lipsku, w kopalni węgla brunatnego w Bogatyni, w Zespole Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin, w Muzeum Narodowym „Panorama Racławicka” we Wrocławiu.

W trudnym okresie stanu wojennego kierował ponad dwudziestoosobowym zespołem badawczym i projektowym, który opracował i zrealizował oryginalny automatyczny system elektroakustyczny i informacyjny w Panoramie Racławickiej we Wrocławiu. Jest autorem lub współautorem 292 (w tym 280 publicznie dostępnych) prac naukowych w tym 202 publikacji, wśród których 98 o zasięgu międzynarodowym (liczba cytowań rejestrowanych od 2009 roku – 136) oraz 22 patentów (w tym jeden przyznany w USA, Kanadzie, RFN, Wielkiej Brytanii i Czechosłowacji), z których ponad połowa została wdrożonych w różnych obszarach nauki i techniki. Jego prace były cytowane ogółem 193 razy (bez autocytowań).

Prof. Tadeusz Gudra był trzykrotnie współorganizatorem krajowych konferencji naukowych – Otwartego Seminarium z Akustyki. Jest członkiem Komitetów Naukowych wielu konferencji z zakresu akustyki i techniki ultradźwiękowej organizowanych w kraju i zagranicą. Był członkiem (przez dwie kadencje) Komitetu Redakcyjnego czasopisma „Archives of Acoustics” pełniąc funkcję redaktora działowego, jest członkiem (w obecnej kadencji przewodniczącym) Sekcji Ultradźwięków i Akustooptyki Komitetu Akustyki PAN, członkiem Sekcji Akustyki Molekularnej i Kwantowej KA PAN, członkiem Zarządu Oddziału Wrocławskiego Polskiego Towarzystwa Akustycznego, członkiem Sekcji Inżynierii Biomedycznej Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego PAN oraz członkiem European Acoustics Association. Jest także recenzentem wielu czasopism krajowych i zagranicznych, w tym czasopism z tzw. listy filadelfijskiej: „Ultrasonics”, „IEEE Transactions on Ultrasonics, Ferroelectric and Frequency Control”, „Acta Acustica united with Acustica”, „Archives of Acoustics”. Przez szereg lat był członkiem „List of Honorary Experts – The Czech Science Foundation”.

Prof. Tadeusz Gudra prowadzi różne formy dydaktyczne na Wydziale Elektroniki PWr z wielu przedmiotów związanych z akustyką i techniką ultradźwiękową oraz na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr z przedmiotów związanych z zastosowaniem ultradźwięków w medycynie. Prowadził także wykłady na Wydziale Zdrowia Publicznego Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz wykłady, seminaria i laboratorium w Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze w Instytucie Techniki.  

Prof. Tadeusz Gudra pełnił szereg funkcji organizacyjnych: od 1990 r. pełnił funkcję kierownika Pracowni Techniki Ultradźwiękowej, do 2017 r. był zastępcą kierownika Katedry Akustyki i Multimediów na Wydziale Elektroniki PWr, był członkiem dwuosobowego Zespołu d.s. Strategii Rozwoju Wydziału Elektroniki PWr. Ponadto w Oddziale Wrocławskim Stowarzyszenia Elektryków Polskich pełnił przez trzy kadencje (do 2017 r.) funkcję Prezesa Koła SEP afiliowanego przy Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej; w kolejnej czteroletniej kadencji pełnił funkcję v-ce prezesa.
Prof. Monika Hardygóra (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii)
hardygóraProf. dr hab. inż. Monika Hardygóra pochodzi z Legnicy (ur. 1951 r.). Jest wybitną specjalistką z zakresu transportu taśmowego i maszyn górniczych.

W latach 1969-1974 studiowała na Wydziale Górniczym PWr. Po ukończeniu studiów doktoranckich, w 1977 r., została zatrudniona na Politechnice Wrocławskiej kolejno na stanowiskach adiunkta, docenta, od 1992 r. profesora nadzwyczajnego, a od 2002 r. profesora zwyczajnego.  

Od 1977 roku aktywnie uczestniczy w działalności naukowo-badawczej,  dydaktycznej, wychowawczej i organizacyjnej na uczelni. Jest autorką ponad 200 prac opublikowanych w czasopismach naukowych i materiałach konferencyjnych z zakresu transportu przenośnikowego, zagadnień edukacji i przemysłu wydobywczego na świecie.

W dorobku naukowym ma ponad 40 prac opublikowanych za granicą. Jest współautorką książki „Przenośniki taśmowe w górnictwie” Śląskiego Wydawnictwa Technicznego, za którą otrzymała nagrodę Ministra Edukacji Narodowej w 1997 r. oraz książki „Taśmy przenośnikowe” Wydawnictwa PWN. Niepublikowany dorobek to ponad 200 prac zrealizowanych szczególnie dla kopalń KGHM Polska Miedź S.A. w zakresie racjonalnego doboru taśm, niezawodności i efektywności transportu. Dla kopalń węgla brunatnego w zakresie taśm i nowych konstrukcji połączeń (wdrożenie technologii połączeń ekologicznych w KWB Bełchatów, za którą kopalnia uzyskała tytuł Ekolidera, Mistrza Techniki). Dla fabryk produkujących taśmy w zakresie nowych konstrukcji taśm i rozwiązań technologicznych.  

Prof. Monika Hardygóra jest autorką licznych recenzji prac doktorskich, habilitacyjnych, wniosków na tytuł profesora oraz konkursów na profesorów w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Norwegia, Szwecja, Włochy). Była opiekunem ponad osiemdziesięciu prac magisterskich i inżynierskich. Była promotorem pięciu ukończonych przewodów doktorskich. Prowadziła wykłady z transportu przenośnikowego w Uniwersytecie Newcastle (Australia), w Uniwersytecie Calgiary (Włochy), w Uniwersytecie w Hanowerze (Niemcy) oraz regularnie w Akademii Górniczej we Freibergu (Niemcy). Odbywała kilkukrotnie staże naukowe i przemysłowe w kraju i za granicą. Jest założycielką i kierownikiem wyspecjalizowanego akredytowanego Laboratorium Transportu Taśmowego, posiadającego uprawnienia atestacyjne Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, w którym prowadzone są szerokie badania dla przemysłu.

Prof. Monika Hardygóra w kadencji 1993-1996 pełniła funkcję dyrektora Instytutu Górnictwa, w latach 1996-2002 była dziekanem Wydziału Górniczego Politechniki Wrocławskiej i kierownikiem Zakładu Systemów Maszynowych. W latach 2005-2008 była prorektorem ds. rozwoju Politechniki Wrocławskiej. W okresie 2009-2016 równolegle z pracą na uczelni piastowała stanowisko prezesa KGHM Cuprum sp. z o.o. – Centrum Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu.

Prof. Hardygóra aktywnie uczestniczy w pracach licznych komisji, stowarzyszeń i organizacji krajowych i zagranicznych. Jej dotychczasowe funkcje to m.in. wiceprzewodnicząca Komisji Górnictwa PAN, członkostwo w Radzie Naukowej Głównego Instytutu Górnictwa, Radzie Naukowej Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, komitecie sterującego FEMP federacji europejskich programów edukacyjnych w zakresie nauk górniczych i geologicznych, zespołe doradczo-opiniującym ds. projektów celowych w KBN. W 1999 r. została powołana do komisji Nagród Prezesa Rady Ministrów, gdzie przewodniczyła zespołowi IV ds. nagród za wybitne osiągnięcia naukowo-techniczne. Profesor należy do: Society of Mining Professors, Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, Amerykańskiego Society of Mining, Metallurgy and Exploration, komitetów naukowych kilkudziesięciu konferencji krajowych i zagranicznych, kilku rad naukowych czasopism krajowych i zagranicznych.

Od wielu lat zajmuje się jakością kształcenia i przewodniczy w pracach komisji powoływanych w tym celu. Na swoim koncie posiada wiele odznaczeń i wyróżnień: Medal Komisji Edukacji Narodowej (2003 r.), Zasłużony dla górnictwa RP (2005 r.), Złoty Krzyż Zasługi (2000 r.), Złoty Medal za Długoletnią Służbę (2013 r.), Złota Odznaka Politechniki Wrocławskiej (1994 r.), Nagroda Senatu Politechniki Wrocławskiej (2003 r.), Lew Politechniki Wrocławskiej (2020 r.) oraz wiele nagród Rektora PWr.
Prof. Ryszard Kacprzyk (Wydział Elektryczny)
kacprzykProf. Ryszard Kacprzyk jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego na Wydziale Elektrycznym PWr. Jest absolwentem Wydziału Elektroniki PWr, a od roku 1973 związany jest z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, gdzie w 1979 r. obronił doktorat, w 2005 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego, zaś w 2014 r. tytuł profesora nauk technicznych. W latach 2005-2012 zastępca dyrektora, w latach 2012-2014 dyrektor instytutu, a obecnie kierownik Katedry Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii.

Jest uznanym ekspertem w zakresie Elektrostatyki Stosowanej, zwłaszcza w zakresie metrologii, oceny materiałów i zagrożeń. W tym obszarze wykonał wiele poważnych ekspertyz, prowadził wykłady i szkolenia nie tylko w macierzystej uczelni, ale również w innych ośrodkach naukowych i N-B krajowych i zagranicznych (w tym Szwecja - ABB, Japonia - NIIS). Jest konstruktorem wielu rozwiązań aparatury pomiarowej, z których kilka uzyskało patenty oraz autorem kilku oryginalnych metod pomiarowych. Jego działalność w tym obszarze (materiały antystatyczne) została uhonorowana nagrodą Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w 1984 r.

Prowadzi pionierskie badania dielektrycznych struktur niejednorodnych, wykazujących właściwości piezoelektryczne. W tym obszarze jest autorytetem w kraju i za granicą. Badania te kontynuuje z rosnącą dynamiką (posiada jeden patent, dalsze trzy zgłoszenia patentowe opracowane w 2017 r. i jest promotorem w dwóch otwartych przewodach doktorskich).

Od roku 2004 prowadzi działalność badawczą w zakresie wytwarzania i zastosowania plazmy nietermicznej. Współautorskie opracowania w tym zakresie uzyskały wiele cytowań, jak również uznanie gremiów krajowych i międzynarodowych (Dyplom Ministra NiSW (2010); Medal srebrny: The Belgian and Int. Trade Fair for Tech. Innovation (2008), Medal Złoty Medal: The National Research Council of Thailand (2009); Dyplom Ministry of Education, Research and Youth, Romania (2008)), jest również współautorem patentu.

W wymienionych wyżej obszarach prowadzi aktywną działalność dydaktyczną (dwanaście wykładów) oraz związaną z rozwojem kadry. Wypromował trzech doktorów, jest opiekunem dwóch kolejnych doktorantów oraz promotorem w trzech otwartych przewodach doktorskich. Jest autorem/współautorem dwóch książek, czterech monografii, ok. 170 publikacji (głównie 1-2 autorskich), ponad 80 ekspertyz dla przemysłu, oraz wielu referatów i prac niepublikowanych.

Kierował wieloma projektami. Jest stałym recenzentem kilku renomowanych zagranicznych czasopism naukowych oraz członkiem komitetów naukowych kilku konferencji krajowych i zagranicznych. W latach 2011-2014 Przewodniczący Sekcji Materiałów i Technologii Komitetu Elektrotechniki PAN. Od 2000 r. Przewodniczący Komisji Metrologii w Polskim Komitecie Elektrostatyki SEP. Ekspert ZE SEP w spec. Elektrostatyka. Do 2009 r. członek Komisji Normalizacyjnej NKP 143.
Prof. Zbigniew Leonowicz (Wydział Elektryczny)
leonowiczProf. Zbigniew Leonowicz jest zatrudniony na stanowisku profesora na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej. Studia wyższe odbył w latach 1992-1997 na Wydziale Elektrycznym PWr i uzyskał stopień magistra inżyniera. Stopień doktora nauk technicznych nadała mu w 2001 r. Rada Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej na podstawie rozprawy doktorskiej pt.: „Zaawansowane metody analizy widmowej sygnałów eklektycznych”, a stopień doktora habilitowanego – w roku 2012, Rada Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej na podstawie monotematycznego cyklu publikacji pt. „Wybrane zagadnienia analizy czasowo-częstotliwościowej sygnałów elektrycznych”.

W latach 1998-1999 odbył studia specjalistyczne za granicą w Uniwersytecie Roberta Schumanna w Sztrasburgu (Francja) w zakresie prawa własności intelektualnej. 

Był zatrudniony w Politechnice Wrocławskiej jako asystent od 1997 r., jako adiunkt od 2001 r., jako adiunkt ze stopniem doktora habilitowanego od 2012 r. i jako profesor nadzwyczajny od 2016 r. W latach 2003-2004 pracował na stanowisku naukowo-badawczym w Państwowym Instytucie Fizyko-Chemicznym RIKEN, Tokio, Japonia. Od stycznia 2020 roku pełni obowiązki Kierownika Katedry Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii.

Osiągnął wybitne rezultaty w zakresie działalności naukowej oraz w zakresie współpracy międzynarodowej. Publikacje naukowe w dwóch ostatnich latach zaowocowały przyznaniem dwóch tytułów profesora: 23 maja 2019 r. przez Prezydenta Republiki Czeskiej oraz dnia 4 lipca 2019 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto odbył staż w Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, co zaowocowało współpracą z Wydziałem Inżynierii Elektrycznej tego uniwersytetu, realizacją eksperymentalnej mikrosieci i współpracą oraz wspólnymi badaniami i opieką nad doktorantami. 

Prof. Zbigniew Leonowicz jest członkiem Rad ds. Przewodów Doktorskich na Uniwersytecie Technicznym w Ostrawie (Czechy) oraz na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie (Włochy) oraz przez osiem lat wykładał na Uniwersytecie Technicznym w Cottbus-Senftenberg w Niemczech. Jest uznanym w skali światowej recenzentem publikacji naukowych, jednym z najlepszych w Polsce oraz jednym z najwybitniejszych w dziedzinie inżynierii w świecie – otrzymał wiele nagród międzynarodowych z tego tytułu. Jest także pomysłodawcą i głównym organizatorem corocznej międzynarodowej konferencji naukowej IEEE – International Conference on Environment and Electrical Engineering. Jest także członkiem wielu komitetów organizacyjnych konferencji oraz komitetów redakcyjnych czasopism o zasięgu międzynarodowym (MDPI Electronics).

Opublikowany dorobek naukowy w liczbach ogółem – prace naukowe: 180, artykuły w czasopismach: 52 (z tego 38  z Impact Factor, 40 z list punktowanych). Prace niepublikowane to siedem raportów i monografia doktorska. Jego sumaryczny Impact Factor wynosi: 69,72, liczba cytowań (Scopus): 891  h-index: 12.

Główne kierunki jego działalności naukowej są związane z zaawansowanymi metodami przetwarzania sygnałów zastosowanych do rozwiązywania złożonych problemów w elektrotechnice i elektroenergetyce, w tym jakości energii. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego koncentrował się na działalności w dziedzinie energetyki odnawialnej, generacji rozproszonej, problematyki integracji źródeł rozproszonych z siecią elektroenergetyczną, w tym elektrowni hybrydowych, oraz pracy mikrosieci.

Dorobek prof. Zbigniewa Leonowicza obejmuje nowe w skali światowej koncepcje automatycznej koordynacji zabezpieczeń w sieciach z generacją rozproszoną i poprawy działania zabezpieczeń elektroenergetycznych w sieciach z energetyką wiatrową. Jego autorytet w nauce krajowej i zagranicznej należy ocenić jako wybitny. Jest jednym z najlepszych recenzentów w skali światowej, opracował 583 recenzji prac naukowych i był wiele razy nagradzany przez renomowane czasopisma międzynarodowe i instytucje. Jest także ekspertem L'Agenzia Nazionale per la Valutazione del sistema Universitario e della Ricerca (ANVUR), Włochy, OPI, NCN i NCBiR. Jego prace były cytowane ponad 460 razy według Web of Science.

Większość prac realizował w zespołach naukowych, w większości jego udział był dominujący, jako osoby inicjującej projekt i opracowującej metodykę badań.

Od 2013 r. jest także członkiem Rady Wydziału Elektrycznego PWr. Był członkiem Rady Naukowej Instytutu Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii od 2006 do 2012 r., członkiem Komisji ds. Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Wydziału Elektrycznego w latach 2009-2012, Redaktorem Naukowym Katedry Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii, od 2014 roku. Był także członkiem Krajowej Sekcji Nauki  NSZZ  „Solidarność: w latach 2014-2018, a członkiem „Solidarności” jest od 2004 r. Od 2003 r. jest członkiem IEEE (Senior Member), oraz IEEE Industrial Application Society, członkiem CIGRE oraz PTETiS.

Wyróżnieni Krzyżem Kawalerskim

Aktualna sytuacja pandemiczna nie pozwoliła na razie na wyznaczenie daty wręczenia odznaczeń ww. osobom.


To nie jedyni odznaczeni pracownicy Politechniki Wrocławskiej w ostatnim czasie. W 2019 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej otrzymał prof. Edward Chlebus. Uroczystość wręczenie orderu odbyła się 19 grudnia 2019 r. w Pałacu Prezydenckim.

Prof. Edward Chlebus otrzymuje Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Prof. Edward Chlebus (Wydział Mechaniczny)
chlebusProf. dr hab. inż. Edward Chlebus (ur. 1948 r.) jest profesorem nauk technicznych na Wydziale Mechanicznym PWr. Od początku pracy zawodowej aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz uczelni, środowiska akademickiego, a także gospodarki.

Będąc przez wiele lat dyrektorem Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji (w latach 1993-1999 oraz 2005-2008) tworzył nową infrastrukturę instytutu: kilkanaście nowych laboratoriów badawczych i technologicznych, w tym najbardziej znane i rozwijane pod nazwą CAMT – Center for Advanced Manufacturing Technologies.

CAMT otrzymał status "Centrum doskonałości" od Komisji Europejskiej (2000) oraz z Narodowego Komitetu Badań Naukowych (2004), a od 2017 roku CAMT ma status Europejskiego Centrum Technologicznego KET oraz DIH – Digital Innovation Hub.

W roku 1998 prof. Edward Chlebus podjął inicjatywę budowy nowego budynku instytutu, oznaczonego B-4, którą ukończono w roku 2003 i stał się on siedzibą części instytutu oraz siedzibą kierownictwa Wydziału Mechanicznego i Wydziału Informatyki i Zarządzania. Na uwagę zasługuje bardzo nowoczesna hala technologiczna, sale wykładowe i laboratoryjne.

W latach 2008- 2016 pełnił funkcję dziekana Wydziału Mechanicznego i w tym czasie Wydział znacząco umocnił swoją pozycję zarówno na PWr, jak i w Polsce. Na targach, wystawach i konkursach pracownicy wydziału uzyskali w tym okresie kilkadziesiąt nagród i dyplomów.

Profesor jest twórcą pierwszego ośrodka badawczego w Europie Środkowej i Wschodniej powstałego w kooperacji z Fraunhofer Gesellschaft - Fraunhofer Project Center, który znajduje się na Politechnice Wrocławskiej. Organizował cykliczne międzynarodowe konferencje naukowe „Production Engineering”, a w czasie polskiej prezydencji w EU realizował projekt: „Materials & Manufacturing of the FUTURE” (M-FUTURE2011) i organizował pod patronatem EC konferencję Manufuture 2011 we Wrocławiu i Nanomaterials 2011 w Warszawie. Obie konferencje były współorganizowane przez Europejską Platformę Technologiczną ManuFuture i finansowane przez EC w formie projektu CSA.

Prof. Chlebus założył i koordynował Polską Platformę Technologii Wytwarzania i polską Sieć Doskonałości w procesach produkcyjnych, stworzył także Dolnośląski Park Innowacji i Nauki – DPIN, którego zadaniem jest komercjalizacja badań naukowych, rozwój i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i technologii w firmach z regionu Dolnego Śląska i okolic. Pozyskał wielu partnerów międzynarodowych w rozwijaniu DPIN poprzez dostarczanie porad i szablonów organizacyjnych, zwłaszcza Ambasady Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Coventry University Enterprise z West Midllands w Wielkiej Brytanii, Fraunhofer Gesellschaft. Prof. Edward Chlebus przez czternaście lat był członkiem senatu PWr i kierował przez 8 lat Senacką Komisją ds. Inwestycji.

Profesor jest uznawanym i nagradzanym pracownikiem naukowym zarówno w środowisku akademickim, jak i gospodarczym. Rozwijane przez niego technologie, prototypy, systemy informatyczne i oraz systemy stosowane w wytwarzaniu, automatyzacji procesów produkcyjnych, jak też w monitorowaniu procesów i sterowaniu nimi, były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane.

Aktywność i osiągnięcia organizacyjne, badawcze oraz dydaktyczne prof. Chlebusa były wielokrotnie wyróżniane złotymi medalami na międzynarodowych targach oraz wystawach w kraju i za granicą, a także nagradzane licznymi nagrodami: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrodami regionalnymi, nagrodami Rektora Politechniki Wrocławskiej, Dziekana Wydziału Mechanicznego i Dyrektora Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji Politechniki Wrocławskiej.

Udziały w grupach eksperckich, komitetach sterujących projektami oraz w licznych komitetach naukowych konferencji krajowych i międzynarodowych są dowodami i uznania szerokiej wiedzy i kompetencji prof. E. Chlebusa.

Profesor ma duży dorobek naukowy i wdrożeniowy: Index Hirscha = 9, sumaryczny Impact Factor = 5,235, liczba cytowań: 459, liczba prac cytowanych: 42. Jest wykonawcą 6 międzynarodowych projektów w 6PR/7PR, Leonardo da Vinci, ERA Net i wielu projektów w ramach Euro-Interreg, 3 projektów w EU FP 7, 3 projektów w ramach H2020 i wielu projektów krajowych, wdrożeń przemysłowych, był kierownikiem kilkudziesięciu projektów badawczo-rozwojowych dla przemysłu.

Prof. Edward Chlebus jest promotorem 38 doktorów nauk technicznych i autorem kilkudziesięciu recenzji w postępowaniach doktorskich (w tym cztery zagraniczne), habilitacyjnych, o tytuł profesora (jedną dla Uniwersytetu w Notingham) i godność doktora honoris causa oraz o nadanie praw doktoryzowania i otwarcie nowych kierunków studiów. Prowadzi współpracę z ponad 60 ośrodkami zagranicznymi.

Opracował 5 książek i podręczników, prowadził najnowsze bloki przedmiotowe z obszaru komputerowo wspomaganego projektowanie CAD/CAM, projektowania i planowania technologicznego oraz zarządzania produkcją. Do każdego bloku organizował nowe laboratoria i pracownie odpowiadające w pełni potrzebom przemysłu.

Organizował bardzo bliską współpracę z przemysłem poprzez organizację tzw. „open days” dla przemysłu lotniczego, AGD i motoryzacyjnego (m.in. PZL Rzeszów, Whirlpool, Hamilton Sundstrand i Bosch Wrocław. Inicjował projekty dla modyfikacji i unowocześnienia programów nauczania w ramach programów operacyjnych POKL i POWER (4 projekty) oraz przygotował program studiów dla kursu Production Engineering w języku angielskim.

Prof. Edward Chlebus uzyskał stopień doktora w roku 1978, doktora habilitowanego w 1993 r. , a tytuł naukowy uzyskał w roku 2001. Jego zainteresowania ewaluowały wraz z podnoszeniem kwalifikacji, dojrzałością naukową i zmieniającymi się potrzebami przemysłu.

Osiągnięcia naukowe profesora Chlebusa obejmują szeroki zakres zagadnień związanych z projektowaniem, inżynierią produkcji i wytwarzaniem. W szczególności są one związane z następującymi dziedzinami:

• zintegrowany rozwój produktów w środowisku wirtualnym CAD/CAM/RE/VR;
• modelowanie, symulacja i optymalizacja procesów produkcyjnych i cyklu życia produktu;
• systemy monitorowania i kontroli procesów wytwarzania i ocena jakości oraz automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych;
• addytywne wytwarzanie, w dziedzinie identyfikacji parametrów technologicznych procesów addytywnych materiałów metalicznych, ceramicznych i polimerowych oraz ich wpływu na strukturę materiałową i funkcjonalną i własności mechaniczne wytworzonych modeli;
• obróbka laserowa w skalach mikro i makro, zarówno do formowania struktur geometrycznych jak również wytwarzania funkcjonalnych warstw powierzchniowych i nadzorowania precyzyjnych procesów obróbkowych.

Najważniejsze osiągnięcia naukowe w zakresie wytwarzania addytywnego:

• Nowe wyniki badań nad wpływem parametrów technologicznych wytwarzania addytywnego (zmienne i stałe) w selektywnym laserowym wytwarzaniu oraz w procesie topienia wiązką elektronów w celu optymalizacji do produkcji elementów o pełnej gęstości, braku nieciągłości mikrostruktury (mikropęknięcia) i stabilności procesu,
• Nowatorskie podejście w planowaniu i realizacji zabiegów chirurgicznych wspieranych przez wytwarzane addytywnie modele geometryczne struktur kostnych pacjenta. Pierwsze zabiegi chirurgiczne w Polsce, podczas których zostały wykorzystane modele przedoperacyjne przeprowadzono w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego,
• Rozwój nowych materiałów kompozytowych i stopów zawierających ren, wytwarzanych w selektywnym laserowym topieniu, które dają nowe możliwości w tworzeniu funkcjonalnych (także tribologicznie) własności produktów,
• Rozwój nowych metod badań, które pomogą badać własności nowych materiałów i bardzo skomplikowanych demonstratorów technologicznych, szczególnie dla przemysłu lotniczego, wytwarzanych w technologiach addytywnych. Opisano technologie dla takich materiałów jak tytan, stal 316L, stopy niklu z grupy Inconel, a rozwijane są stopy aluminium, magnezu i ceramika,
• Nowe wyniki badań dla zrozumienia relacji pomiędzy strategią warstwowego wytwarzania ze stopu Ti-6Al-7NB i jego mikrostruktury i własności mechanicznych. Jest to ważne dla przyszłych zastosowań technologii SLM w celu wytwarzania elementów ze stopów Ti-6AI-R7NB, np. implanty medyczne. W obszarze tym zrealizowano 8 prac doktorskich, jedną habilitacyjną i wiele projektów R&D, m.in. dla PZL Mielec (Sikorsky Helicopters, a dzisiaj Lockhed Martin), GE, Pratt & Whitney Rzeszów i Kalisz, Grupa lotnicza UTC Wrocław i inne.

Zespoły badawcze w kierowanym przez prof. Edwarda Chlebusa CAMT (Centrum Zaawansowanych Technologii Wytwarzania) zajmują się rozwiązywaniem problemów związanych z konstrukcją, projektowaniem technologicznym, planowaniem, organizacją produkcji, wdrażaniem i optymalizacją procesów produkcyjnych w dziesiątkach polskich i zagranicznych firm w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, elektrotechnicznym i maszynowym w zakresie projektowania i rozwoju technologii w dziedzinie obróbki laserowej, wytwarzania addytywnego, systemów wizyjnych, robotyki, automatyzacji produkcji.
Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję