TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 10.05.2021 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Elektroniki, Wydział Elektryczny, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Wydział Mechaniczny
Sześcioro naukowców naszej uczelni otrzyma od Prezydenta RP Order Odrodzenia Polski. Prof. Januszowi Mroczce został przyznany Krzyż Komandorski, natomiast prof. Piotr Dudziński, prof. Tadeusz Gudra, prof. Monika Hardygóra, prof. Ryszard Kacprzyk oraz prof. Zbigniew Leonowicz otrzymają Krzyże Kawalerskie.
Order Odrodzenia Polski został ustanowiony w 1921 r. Nadawany jest za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu. Zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej, podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną czy za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami.
Order dzieli się na 5 klas – Krzyż Wielki, Krzyż Komandorski z Gwiazdą, Krzyż Komandorski, Krzyż Oficerski oraz Krzyż Kawalerski.
Wśród osób wyróżnionych z Politechniki Wrocławskiej szczególnie doceniony został prof. Janusz Mroczka z Wydziału Elektroniki. Prezydent RP Andrzej Duda przyznał mu bowiem Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej nauki, za szczególne osiągnięcia w promowaniu polskiej myśli naukowej na świecie.
Pięcioro naszych naukowców otrzyma Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo -badawczej i dydaktycznej. Są to:
W latach 1998-1999 odbył studia specjalistyczne za granicą w Uniwersytecie Roberta Schumanna w Sztrasburgu (Francja) w zakresie prawa własności intelektualnej.
Był zatrudniony w Politechnice Wrocławskiej jako asystent od 1997 r., jako adiunkt od 2001 r., jako adiunkt ze stopniem doktora habilitowanego od 2012 r. i jako profesor nadzwyczajny od 2016 r. W latach 2003-2004 pracował na stanowisku naukowo-badawczym w Państwowym Instytucie Fizyko-Chemicznym RIKEN, Tokio, Japonia. Od stycznia 2020 roku pełni obowiązki Kierownika Katedry Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii.
Osiągnął wybitne rezultaty w zakresie działalności naukowej oraz w zakresie współpracy międzynarodowej. Publikacje naukowe w dwóch ostatnich latach zaowocowały przyznaniem dwóch tytułów profesora: 23 maja 2019 r. przez Prezydenta Republiki Czeskiej oraz dnia 4 lipca 2019 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto odbył staż w Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie, co zaowocowało współpracą z Wydziałem Inżynierii Elektrycznej tego uniwersytetu, realizacją eksperymentalnej mikrosieci i współpracą oraz wspólnymi badaniami i opieką nad doktorantami.
Prof. Zbigniew Leonowicz jest członkiem Rad ds. Przewodów Doktorskich na Uniwersytecie Technicznym w Ostrawie (Czechy) oraz na Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie (Włochy) oraz przez osiem lat wykładał na Uniwersytecie Technicznym w Cottbus-Senftenberg w Niemczech. Jest uznanym w skali światowej recenzentem publikacji naukowych, jednym z najlepszych w Polsce oraz jednym z najwybitniejszych w dziedzinie inżynierii w świecie – otrzymał wiele nagród międzynarodowych z tego tytułu. Jest także pomysłodawcą i głównym organizatorem corocznej międzynarodowej konferencji naukowej IEEE – International Conference on Environment and Electrical Engineering. Jest także członkiem wielu komitetów organizacyjnych konferencji oraz komitetów redakcyjnych czasopism o zasięgu międzynarodowym (MDPI Electronics).
Opublikowany dorobek naukowy w liczbach ogółem – prace naukowe: 180, artykuły w czasopismach: 52 (z tego 38 z Impact Factor, 40 z list punktowanych). Prace niepublikowane to siedem raportów i monografia doktorska. Jego sumaryczny Impact Factor wynosi: 69,72, liczba cytowań (Scopus): 891 h-index: 12.
Główne kierunki jego działalności naukowej są związane z zaawansowanymi metodami przetwarzania sygnałów zastosowanych do rozwiązywania złożonych problemów w elektrotechnice i elektroenergetyce, w tym jakości energii. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego koncentrował się na działalności w dziedzinie energetyki odnawialnej, generacji rozproszonej, problematyki integracji źródeł rozproszonych z siecią elektroenergetyczną, w tym elektrowni hybrydowych, oraz pracy mikrosieci.
Dorobek prof. Zbigniewa Leonowicza obejmuje nowe w skali światowej koncepcje automatycznej koordynacji zabezpieczeń w sieciach z generacją rozproszoną i poprawy działania zabezpieczeń elektroenergetycznych w sieciach z energetyką wiatrową. Jego autorytet w nauce krajowej i zagranicznej należy ocenić jako wybitny. Jest jednym z najlepszych recenzentów w skali światowej, opracował 583 recenzji prac naukowych i był wiele razy nagradzany przez renomowane czasopisma międzynarodowe i instytucje. Jest także ekspertem L'Agenzia Nazionale per la Valutazione del sistema Universitario e della Ricerca (ANVUR), Włochy, OPI, NCN i NCBiR. Jego prace były cytowane ponad 460 razy według Web of Science.
Większość prac realizował w zespołach naukowych, w większości jego udział był dominujący, jako osoby inicjującej projekt i opracowującej metodykę badań.
Od 2013 r. jest także członkiem Rady Wydziału Elektrycznego PWr. Był członkiem Rady Naukowej Instytutu Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii od 2006 do 2012 r., członkiem Komisji ds. Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Wydziału Elektrycznego w latach 2009-2012, Redaktorem Naukowym Katedry Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii, od 2014 roku. Był także członkiem Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność: w latach 2014-2018, a członkiem „Solidarności” jest od 2004 r. Od 2003 r. jest członkiem IEEE (Senior Member), oraz IEEE Industrial Application Society, członkiem CIGRE oraz PTETiS.
Aktualna sytuacja pandemiczna nie pozwoliła na razie na wyznaczenie daty wręczenia odznaczeń ww. osobom.
To nie jedyni odznaczeni pracownicy Politechniki Wrocławskiej w ostatnim czasie. W 2019 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej otrzymał prof. Edward Chlebus. Uroczystość wręczenie orderu odbyła się 19 grudnia 2019 r. w Pałacu Prezydenckim.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »