TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 24.06.2021 Kategoria: aktywność studencka, konkursy/stypendia, studia, Wydział Elektroniki
Aż 32 projekty zaprezentują w poniedziałek studenci Wydziału Elektroniki. Każdy z nich to efekt pracy zespołowej, a także współpracy z firmą, która zgłosiła konkretny temat do zrealizowania. Wśród nich są m.in. Krasnal BizBotek, asystent parkowania, inteligentna odzież robocza czy portal społecznościowy dla lokalnych przewodnikówOficjalne prezentacje – czyli Konferencję Projektów Zespołowych – zaplanowano na poniedziałek, 28 czerwca od godz. 9.
Przed studentami niełatwe zadanie. Będą mieli bowiem zaledwie sześć minut, by opowiedzieć o zaletach projektu, nad którym pracowali przez cały semestr.
Najlepsi zostaną wyróżnieni przez komisję złożoną z przedstawicieli Wydziału Elektroniki, sponsorów wydarzenia – firmy Thaumatec, Nokia i Credit Suisse oraz przedstawicieli firm zaangażowanych w realizację projektów.
Swoje głosy będzie mogła oddać także publiczność. Na laureata nagrody internautów również czekają upominki.
Konferencję będzie można obejrzeć tutaj . Prezentacje są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
Tegoroczna edycja Konferencji Projektów Zespołowych jest już dziewiątą. Stoi za nią idea, by studenci nie tworzyli największego projektu na studiach inżynierskich (oprócz pracy dyplomowej) do szuflady.
Na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia, na wszystkich kierunkach i specjalnościach na Wydziale Elektroniki w programie zajęć jest bowiem kurs „Projekt zespołowy”. Dzięki inicjatywie naukowców z wydziału studenci, łącząc się w grupy, mogą wybrać dla siebie jedno zadanie spośród kilkudziesięciu zgłoszonych przez firmy, które decydują się na udział w KPZ. To pula różnych przedsięwzięć związanych z elektroniką, programowaniem i automatyką.
Prace nad ich realizacją zaczynają w lutym i przez kilka miesięcy są nie tylko w stałym kontakcie ze sobą, ale także z przedstawicielem firmy, która zgłosiła projekt. Mogą liczyć nie tylko na jego uwagi i sugestie dotyczące oczekiwanego rezultatu, ale także podpowiedzi bardziej doświadczonego pracownika, a nawet – w wielu przypadkach – na możliwość pracy nad projektem w siedzibie firmy, jej warsztacie czy hali maszynowej.
- W tym roku, podobnie jak w poprzednim, pandemia zmusiła studentów do zdalnej pracy nad projektami. W niektórych przypadkach udało się popracować także w siedzibach firm, przy zachowaniu środków ostrożności, ale nadal była to edycja „Projektów zespołowych”, na którą ograniczenia związane z Covidem wpłynęły mocno – opowiada dr inż. Maciej Nikodem z Wydziału Elektroniki, organizator KPZ. – Tym bardziej jesteśmy zaskoczeni i pozytywnie zbudowani postawą studentów. Na tegorocznej konferencji, na której – przypomnę: prezentują się tylko najlepsze i najbardziej dopracowane projekty spośród wszystkich, jakie powstały w tym roku – ich liczba będzie rekordowa. Będziemy mieli okazję zobaczyć efekty prac aż 32 zespołów. Przeglądałem już opisy ich przedsięwzięć i mogę zapewnić, że warto będzie poświęcić czas w poniedziałek, by obejrzeć, co stworzyli nasi studenci.
Przyszli inżynierowie pokażą m.in. agregator cyklicznych wydarzeń korzystających z live streamingu, chatbota – Krasnala BizBotka, urządzenie monitorujące efektywność hamowania roweru górskiego, garażowy asystent parkowania, inteligentną odzież roboczą, system do kontroli i uzdatniania wody w basenach ogrodowych, portal społecznościowy dla lokalnych przewodników czy system do ultra precyzyjnego pozycjonowania i śledzenia pojazdów w ruchu, służący do rozwikływania problemów bezpieczeństwa.
Opisy wszystkich prezentacji tutaj.
W tegorocznej edycji KPZ na współpracę ze studentami zdecydowało się aż 40 firm i instytucji, w tym aż 16 po raz pierwszy. To przedsiębiorstwa z różnych branż i działające na różnych rynkach – od Odlewni Świdnica, po Capgemini, Comarch czy Orange. Wszystkie firmy można znaleźć tutaj.
Więcej informacji o Konferencji Projektów Zespołowych na jej stronie internetowej i profilu na Facebooku.
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »