TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wrocław nagrodził kreatywnych z Politechniki Wrocławskiej

Portal wroclaw.pl już po raz piąty ogłosił ranking 30 kreatywnych wrocławian, czyli osób, które dzięki swoim talentom i pasjom osiągają międzynarodowe sukcesy. Wśród laureatów znaleźli się także naukowcy, absolwenci i studenci Politechniki Wrocławskiej.

r_weron2_2019.jpgLista wyróżnionych powstała na podstawie kandydatur zgłaszanych przez czytelników miejskiego portalu. Nagrody przyznano w następujących kategoriach: społeczeństwo/miasto, kultura/sztuka/dizajn, nauka oraz biznes.

W tegorocznym rankingu mamy również osoby związane z Politechniką Wrocławską. Są to:

Prof. Rafał Weron – naukowiec z Wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej, który specjalizuje się w badaniach dotyczących rynku energii elektrycznej, przede wszystkim krótkoterminowym prognozowaniem cen, ale również przewidywaniem zapotrzebowania na energię oraz wielkości produkcji ze źródeł odnawialnych (OZE).

Jest laureatem nagrody głównej im. Hugona Steinhausa za osiągnięcia w dziedzinie zastosowań matematyki, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Matematyczne, nagród Emerald Citation of Excellence oraz International Institute of Forecasters za wysoką cytowalność publikacji, nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe, stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, laureat konkursu MAESTRO Narodowego Centrum Nauki.

agnieszka_podwin_w_swoim_laboratorium_3.jpgNa Politechnice Wrocławskiej kieruje Zespołem Modelowania Ekonomicznego w Katedrze Badań Operacyjnych, Finansów i Zastosowań Informatyki. Więcej o badaniach naszego naukowca na stronie.

Agnieszka Podwin – doktorantka na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. Laureatka konkursu „Innowacja jest Kobietą”. Prowadzi badania nad platformą „lab-on-chip”, zminiaturyzowanego laboratorium, które może być wykorzystywane do długoterminowej hodowli komórkowej i badania potencjału biologicznego różnego rodzaju mikroorganizmów, komórek, oocytów lub embrionów.

W swoich badaniach współpracuje ze specjalistami z Uniwersytetu Medycznego. Jest w zespole, który analizuje m.in. lekoodporność na hodowlach pierwotnych, czyli pobranych bezpośrednio od pacjenta. Narzędzie, nad którym pracuje wrocławianka, to doskonałe rozwiązanie do tego typu eksperymentów.

Więcej o badaniach naszej doktorantki na stronie.

wladze_akademickiego_stowarzyszenia_esportowego_pwr_1.jpgAkademickie Stowarzyszenie E-sportowe PWr – stowarzyszenie, które na naszej uczelni zajmuje się promocją kultury esportowej oraz szkoleniem zespołów i zawodników, powstało z inicjatywy studentów z zespołu „Inżynierzy” PWr. Od 2017 r. rywalizują oni w T-Mobile Lidze Akademickiej. Nasz zespół trzykrotnie wygrywał w tych zawodach zdobywając tym samym tytuł mistrza kraju. Wśród największych sukcesów „Inżynierów” jest także zdobycie brązowego medalu w Akademickich Mistrzostwach Europy, które w 2018 r. odbyły się na Teneryfie i dojście do półfinału tych zawodów w 2019 r.

Stowarzyszenie zrzesza obecnie ok. 30 studentów i studentek – graczy i osób odpowiedzialnych za organizację i promocję. Zawodnicy podzieleni są na sekcje odpowiadające tytułom, w które grają. Więcej o stowarzyszeniu na stronie.

BZB UAS Bezzałogowe Systemy Latające – firma założona przez Kacpra Budnika i Jana Byrtka, absolwentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, która zajmuje się konstrukcją nowoczesnych dronów pomocnych w geodezji, budownictwie i rolnictwie. 

bzb_uas_foto.jpgIch firma zatrudnia dziesięć osób i dynamicznie się rozwija. To interdyscyplinarny zespół, który przygotowuje cały system: od projektu, przez budowę, elektronikę, po oprogramowanie, które przetwarza dane. Z sukcesami starają się o granty, m.in. z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, stale współpracują z Politechniką Wrocławską.

Ostatni zrealizowany przez nich projekt to samolot pionowego startu ekoSKY. To konstrukcja, która umożliwia monitoring wielohektarowych obszarów w krótkim czasie. Natomiast oprogramowanie pozwala na analizę zebranych danych.

newsletter-promo.png

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję