TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Wirtualna Politechnika już wkrótce

Aplikacja "Wirtualna uczelnia" powstaje na PWr dzięki Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej. Zdjęcia 360 st. przeniosą nas do wirtualnej rzeczywistości m.in. na kampus czy do laboratoriów uczelni. Aplikacja ma być wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami i biznesu.

Wirtualna Politechnika

- Współpracujemy z biznesem, który czasami chciałby skorzystać z naszej infrastruktury naukowej czy laboratoriów. Okazało się, że jest dużo spotkań, które trzeba zorganizować szybko. Często nie ma czasu na przygotowania, wejście do laboratorium, bo właśnie trwa certyfikowane badanie albo nie ma osoby kompetentnej, która mogłaby laboratorium zaprezentować – opowiada dr hab. Damian Derlukiewicz, profesor uczelni, z-ca dyrektora Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej.

I z tej potrzeby dostępu do laboratoriów czy infrastruktury naukowej PWr, zrodził się pomysł stworzenia wirtualnej prezentacji w formie zdjęć 360 st., aby w każdej chwili można była zaprezentować bazę uczelni.

- Ponieważ mamy możliwość wykorzystywania wirtualnej rzeczywistości, zdjęć 360 st. i nagrań z drona, to zdecydowaliśmy się stworzyć aplikację o roboczej nazwie „Wirtualna uczelnia”. Nie prezentuje ona możliwości PWr z punkt widzenia edukacyjnego, lecz infrastruktury. Chcemy prezentować uczelnię w formie spaceru wirtualnego, coś na zasadzie Google Street View. Tylko zrobiliśmy, to w bardziej interaktywnej i informacyjnej formie – tłumaczy prof. Damian Derlukiewicz.

Spaceruj wirtualnie po słynnej komorze kompatybilności

Dzięki stworzonemu przez CWiNT wirtualnemu spacerowi, będzie można wejść do najważniejszych laboratoriów czy pracowni PWr i obejrzeć je za pomocą aplikacji lub na specjalnej stronie internetowej, która właśnie powstaje. Dzięki zdjęciom 360 st. będzie można nie tylko obejrzeć laboratorium i znajdujący się w nim sprzęt, ale i otrzymać komplet informacji, jakie badania można tam wykonać. Taki wirtualny spacer będzie bardzo pomocny w spotkaniach z przedstawicielami biznesu.

Widok laboratorium w 3D

- Podchodząc do danego sprzętu będzie można uzyskać informację, jak dany sprzęt działa, do czego służy, jak można go wykorzystać, jakie testy są na nim wykonywane. Przykładem może być nasza komora kompatybilności elektromagnetycznej, którą wielu przedsiębiorców chciałoby zobaczyć, ale nie zawsze można ją udostępnić. Dzięki wirtualnej rzeczywistości i zdjęciom 360 st. można do niej wejść i obejrzeć. Nagraliśmy film, w którym kierownik pracowni prezentuje i opowiada jak można z niej skorzystać, w jaki sprzęt jest wyposażona i jak działa – dodaje prof. Damian Derlukiewicz.

Pierwsze spotkania i prezentacje poszczególnych laboratoriów już miały miejsce. Zainteresowani najpierw oglądają za pomocą aplikacji dostępny sprzęt, z którego chcieliby skorzystać. Następnie jeśli decydują się na wynajęcie, infrastruktury PWr, wtedy organizowane jest spotkanie w laboratorium.

- Stworzyliśmy na bazie kilku laboratoriów i budynków uczelni widok, na którym prezentowany jest cały kampus PWr. Z kolei wirtualny spacer przenosi nas przed budynek, wchodzimy do niego i możemy go zwiedzić – mówił prof. Damian Derlukiewicz.

Wirtualny kampus pomoże osobom z niepełnosprawnościami

Widom laboratorium w 3D

Dzięki projektowi „Politechnika Nowych Szans” powstanie również funkcjonalna i dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami strona internetowa. Osoby ze specjalnymi potrzebami będą mogły „spacerować” po całym kampusie PWr.

- Ktoś np. z klaustrofobią lub poruszający się na wózku będzie mógł przed odwiedzeniem uczelni czy laboratorium zapoznać się z konkretnym miejscem dzięki aplikacji. Sprawdzić jak dostać się do budynku. Jaką trasę pokonać najwygodniej i najszybciej, aby dotrzeć do celu. Jeśli ktoś ma klaustrofobię i nie może wejść do wspomnianej komory, to ważne, aby choć wirtualnie ją zwiedził. Wiedział z czym ma do czynienia – tłumaczy prof. Damian Derlukiewicz.

Wirtaulni zawodowcy pomogą w pracy

manekin.jpg

Z aplikacji PWr już skorzystali przedstawiciele władz Rawicza. Pomysł bardzo się im spodobał i postanowili z niego skorzystać do swoich celów. Aplikacja daje ogromne możliwości i można ją dowolnie modyfikować.

- Poprosili nas o stworzenie aplikacji „Wirtualni zawodowcy”, gdzie są prezentowane zawody i eksperci w ich naturalnym środowisku pracy, bez konieczności odwiedzania warsztatu czy innego stanowiska pracy. Na początek powstała prezentacja zawodu spawacza w formie bardziej zaawansowanych filmów 360 st. – mówi prof. Damian Derlukiewicz.

Na filmie 360 st. spawacz prezentuje swoją pracę w miejscu jej wykonywania oraz sprzęt, którym pracuje. Dodatkowy plus takiej prezentacji, to możliwość zasygnalizowania, jakie zawody w regionie są najbardziej poszukiwane, a dla poszukujących pracy - poznania zakładu i panujących w nim warunków.

Współpraca Gminy Rawicz z PWr została już dostrzeżona i wyróżniona w rankingu Perły Samorządu 2020: Liderzy dobrych praktyk, opublikowanym przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

newsletter-promo.png

Spersonalizowaną aplikację stworzył zespół pod kierownictwem prof. Damiana Derlukiewicza w składzie: Maciej Mosur i Marcin Mosur.

Uczysz się zdalnie, zwiedzaj uczelnie wirtualnie

- Z naszego punktu widzenia dobrze się stało, że uczelnia pracuje zdalnie. Większość obiektów stoi pusta wiec możemy wykonać sporą część naszej pracy. Chcemy wykorzystać ten czas i wykonać jak najwięcej zdjęć – mówi prof. Damian Derlukiewicz.

Obecnie w bazie znajduje się kilkanaście laboratoriów. Docelowo ma być ich ok. 100.

ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję