TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Udany start Różowej Pantery z PWr na zawodach w Portugalii

Data: 24.10.2022 Kategoria: aktywność studencka, projekty kosmiczne

rakieta_plaskie.jpg

Z czwartym miejscem w kategorii „New Space Award” wracają z międzynarodowych zawodów studenckich rakiet EuRoC nasi studenci z koła naukowego PWr in Space. Jury doceniło potencjał komercjalizacji ich „Różowej Pantery”.

Na międzynarodowe zawody European Rocketry Challenge 2022 (EuRoC) nasi reprezentanci polecieli razem z rakietą „Pink Panthera”, która waży 35 kg i ma nieco ponad 4 m wysokości. Studenci sami ją zaprojektowali i zbudowali samodzielnie każdy jej element – od silnika, przez elektronikę i komunikację, aż po system kontroli położenia rakiety (czyli małe lotki w górnej część konstrukcji). Była to jedyna na zawodach konstrukcja z napędem hybrydowym.

rakieta3.jpgRywalizacja w miejscowości Ponte de Sor i bazie wojskowej Santa de Margarida trwała tydzień i składała się z dwóch części: prezentacji możliwości rakiety i startu w warunkach poligonowych. W zawodach wzięło udział 18 ekip z całej Europy. Punkty mogły zdobywać w czterech konkurencjach: Technical Report, Jury Pitch, Team Effort i Flight Performance.

 Bez większych problemów przeszliśmy zarówno przez ocenę techniczną, jak i inspekcję pod kątem bezpieczeństwa – mówi Liliya Sizhuk z PWr in Space. – Sprawnie przeprowadziliśmy też skomplikowaną procedurę tankowania rakiety do startu.

„Pink Panther” wzniosła się na wysokość 2222,2 metrów. Niestety w czasie lotu nie wszystko poszło po naszej myśli i rakiety już nie odzyskaliśmy. Właśnie analizujemy dostępne dane, by sprawdzić, co się stało.

Ostatecznie zespół z PWr zajął czwarte miejsce w kategorii „New Space Award” w której nagradzano ekipy, który najlepiej zaprezentowały siebie i swój projekt pod kątem komercyjnego użytku w przemyśle kosmicznym. - Jury doceniło innowacyjność, konkurencyjność i sposób prezentacji naszej rakiety oraz to, że mieliśmy bardzo niewielki budżet w porównaniu do innych uczestników – Liliya Sizhuk z PWr in Space.

Konkurs EuRoC zorganizowały wspólnie Portugalska i Europejska Agencja Kosmiczna. 

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję