Uczeń z Wadowic zwycięzcą konkursu Elektron

Stanowisko badawcze na W12 - zdjęcie

Blisko 650 uczniów szkół średnich z całego kraju wzięło udział w XIII edycji konkursu Elektron. W finale na Politechnice Wrocławskiej rywalizowało 55 osób, a zwyciężył Patryk Wysogląd z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach.

Konkurs organizuje Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, a zadania, z którymi muszą się zmierzyć uczestnicy, dotyczą m.in. takich zagadnień jak elektrotechnika, elektronika, telekomunikacji, optoelektronika i fotonika oraz mechatronika.

Pierwszym etapem były eliminacje szkolne, w których uczniowie rozwiązywali test wielokrotnego wyboru składający się z 25 pytań. Do rywalizacji zgłosiło się 645 uczniów z 42 szkół ponadpodstawowych. Do drugiego etapy zakwalifikowano 61 osób, a 55 pojawiło się na PWr, by zmierzyć się w wielkim finale.

Zwycięzca konkursu z jury - zdjęcieZwycięzcą został Patryk Wysogląd z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach, drugie miejsce zajął Patryk Mazur z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, a trzeci był Filip Kiełbowicz z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Banacha w Jarosławiu. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe oraz pieniężne.

W klasyfikacji szkół wyróżnienie przyznano Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach.

W trakcie wizyta na PWr uczestnicy zwiedzili kampus przy ul. Długiej, gdzie zobaczyli m.in. Laboratorium Pomiarów Optycznych i Optoelektroniki, Laboratorium Diagnostyki Czujników Chemicznych, Laboratorium Przyrządowych Procesów Technologicznych (Clean Room) oraz Laboratorium Mikrosystemów Grubowarstwowych.

Elektron po raz pierwszy został zorganizowany w 2007 roku i od początku konkurs swoim zasięgiem objął całą Polskę.

newsletter_2023_14.jpg