TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rozwiń swój potencjał – zapraszamy do Szkoły Doktorskiej PWr

Data: 20.05.2022 Kategoria: aktualności ogólne, rekrutacja

Laboratorium chemiczne - zdjęcie

Trwa rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej. Na kandydatów chcących kształcić się w tej elitarnej jednostce naszej uczelni czeka 151 miejsc.

Szkoła Doktorska PWr działa od 1 października 2019 r. Obecnie kształci uczy się w niej 483 młodych naukowców, w tym aż 50 cudzoziemców (najwięcej w dyscyplinach Nauki chemiczne, Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz Inżynieria mechaniczna).

Laboratorium automatyki robotyki - zdjęcie– Ubiegły rok był dla naszych doktorantów bardzo udany. Zostali laureatami wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in. stypendia dla doktorantów przyznawane przez Wrocławskie Centrum Akademickie oraz stypendia Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców – mówi dr hab. inż. Agnieszka Wyłomańska, prof. uczelni, prodziekan ds. doktorantów Warto także  wspomnieć, że nasi doktoranci byli współautorami wielu wartościowych prac naukowych, w tym siedemnastu publikacji za 200 pkt oraz 91 publikacji za 140 pkt.

Wszyscy doktoranci otrzymują stypendium w wysokości 37 proc. wynagrodzenia profesora. Po ocenie śródokresowej, która nastąpi po dwóch latach kształcenia, stypendium wzrasta do wysokości 57 proc. wynagrodzenia profesora. Wypłacane jest ono przez 12 miesięcy przez wszystkie cztery lata kształcenia.

– Wysokość stypendium podstawowego nie uległa w tym roku zmianie, ale mamy możliwość jego zwiększenia. Dotyczy to najlepszych doktorantów w danej dyscyplinie naukowej – wyjaśnia prof. Agnieszka Wyłomańska. – Kolejny konkurs na zwiększenie stypendium doktoranckiego odbędzie się na początku kolejnego roku akademickiego – dodaje.

Dwanaście dyscyplin do wyboru

Program kształcenia przygotowany jest w ten sposób, aby doktoranci mieli możliwość kształcenia się w swoich dyscyplinach, ale przede wszystkim zdobyli umiejętności do prowadzenia badań interdyscyplinarnych na wielu  dyscyplin.

Nauka w Szkole Doktorskiej PWr odbywa się w dwunastu dyscyplinach naukowych. Są to:

  • Architektura i urbanistyka;
  • Automatyka, elektronika i elektrotechnika;
  • Informatyka techniczna i telekomunikacja;
  • Inżynieria biomedyczna;
  • Inżynieria chemiczna;
  • Inżynieria lądowa i transport;
  • Inżynieria mechaniczna;
  • Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka;
  • Matematyka;
  • Nauki chemiczne;
  • Nauki fizyczne;
  • Nauki o zarządzaniu i jakości.

Laboratorium energetyczne - zdjęcieNajwięcej miejsc – po 20 – przygotowano w dyscyplinach automatyka, elektronika i elektrotechnika oraz inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka  19 miejsc oraz nauki chemiczne  18 miejsc.

Dodatkowo prowadzona jest także rekrutacja dla kandydatów w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”. – Dla tych kandydatów nie ma określonego limitu miejsc. Ich liczba zależy od wyników konkurs rozstrzyganego przez ministerstwo – wyjaśnia prof. Agnieszka Wyłomańska.

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej ma kilka etapów. Do 9 czerwca kandydaci składają dokumenty poprzez system internetowy. Od 27 czerwca do 12 lipca przeprowadzane będą rozmowy kwalifikacyjne, a od 26 lipca kandydaci będą mieli możliwość uzyskania informacji odnośnie wyników. Od 13 września dokonuje się wpisu na listę doktorantów kandydatów, którzy zostali przyjęci do Szkoły Doktorskiej oraz wydawane są decyzje o odmowie przyjęcia.

Więcej informacji o rekrutacji i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania można znaleźć na stronie Szkoły Doktorskiej PWr.

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o doktoracie

Zainteresowanych szczegółami nauki w Szkole Doktorskiej PWr zapraszamy do obejrzenia relacji z Dnia Otwartego. Można się z niej dowiedzieć m.in. o zasadach rekrutacji, formie rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak wygląda typowy dzień doktoranta. Podano tutaj także informacje odnośnie wyboru promotora, na czym polega realizacja doktoratu oraz czym różni się kształcenie w Szkole Doktorskiej od kształcenia w ramach studiów doktoranckich (stary system). To także okazja, by poznać dziekana, prodziekanów i posłuchać doktorantów.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję