Sukces naszych konstruktorów na zawodach lotniczych w USA

Studenci z Akademickiego Klubu Lotniczego PWr zajęli drugie miejsce w konkursie SAE Aero Design East 2020, który w niedzielę zakończył się na Florydzie. Ich bezzałogowy samolot otrzymał bardzo wysokie oceny za prezentację projektu, raport techniczny i wykonanie misji.

jetstream2020_01.jpgKonstruktorzy z PWr przez wiele miesięcy przygotowywali się do tego konkursu, projektując samoloty, które startowały w dwóch kategoriach – Advanced i Micro. I właśnie w klasie Advanced odnieśli największy sukces.

To kategoria, w której samoloty o rozpiętości skrzydeł 3,35 m muszą podnieść jak najcięższy ładunek statyczny, zlokalizować punkt na ziemi i zrzucić z wysokości 30 m jak najwięcej ładunków o masie 1 kg. Namierzanie odbywa się za pomocą systemu składającego się z kamery i nadajników, które wysyłają obraz w czasie rzeczywistym oraz dane telemetryczne lotu do naziemnej stacji kontroli. Komisja konkursowa ocenia nie tylko wykonanie misji, ale także prezentację projektu i raport techniczny samolotu.

jetstream2020_04.jpgZespół JetStream z Politechniki zdobył srebrny medal w klasyfikacji generalnej zawodów. Jurorzy konkursu wystawili wysokie noty naszym studentom za przygotowanie do konkursu.

– Jesteśmy dumni, bo drugie miejsce za prezentację oraz trzecie za raport techniczny, czyli w kategoriach, które są wyjątkowo trudne, świadczą o naszym profesjonalizmie i dużej wiedzy – uważają studenci.

Zawody SAE Aero Design East 2020 odbyły się w dniach 6-8 marca w Lakeland na Florydzie. Drużyna z PWr rywalizowała z ponad 60 zespołami z całego świata. Nasi studenci musieli też zmierzyć się z zupełnie innymi warunkami atmosferycznymi niż w Polsce. W klasie Advanced ustąpili miejsca jedynie zespołowi z Georgia Institute of Technology (USA), natomiast w klasie Micro nie udało im się zająć medalowej pozycji.

Zespół JetStream startuje w SAE Aero Design od ponad dziesięciu lat, wspierany przez uczelnię i sponsorów, a od 2012 r. także przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

newsletter-promo.png

O przebiegu zawodów i osiągnięciach naszych studentów będzie można poczytać na profilu facebookowym zespołu JetStream oraz na profilu AKL PWr.

ISZ