TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Osiem osób z Politechniki Wrocławskiej otrzymało tegoroczne stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Są one przyznawane młodym badaczom i badaczkom wykazującym się wybitnymi osiągnięciami w działalności naukowej.
W tym roku do konkursu wpłynęło rekordowe 1 711 wniosków, które były oceniane przez specjalny zespół metodą punktową – w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki. Wyłaniając laureatów, stosowano podejście wynikające z równości dyscyplin naukowych i artystycznych, które polega na przyznawaniu w dyscyplinach podobnej liczby stypendiów. Tym samym naukowcy konkurowali ze sobą w ramach danej dyscypliny, a nie całej dziedziny.
Ostatecznie stypendia przyznano 228 wybitnym młodym naukowcom, w tym 34 doktorantom, reprezentującym 53 dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu będą przez trzy lata otrzymywali stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie.
W ramach poszczególnych dyscyplin najliczniej nagrodzono naukowców z zakresu inżynierii materiałowej (8), nauk prawnych (8), psychologii (8), nauk biologicznych (9), nauk chemicznych (13), a także sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki (7).
– Już na pierwszy rzut oka widać tu duże zróżnicowanie i jest to prawdziwy powód do satysfakcji. Polska nauka potrzebuje wybitności w wielu dyscyplinach i – jak widać po rekordowych nakładach – potrafi ją coraz lepiej doceniać. Gratuluję wszystkim stypendystom i czekam z niecierpliwością na ich przyszłe osiągnięcia – podkreślił minister Marcin Kulasek.
Na Politechnice Wrocławskiej stypendia otrzymali:
Dziedzina nauk społecznych / nauki o zarządzaniu i jakości
Jego zainteresowania naukowe dotyczą zarzadzania marketingowego, zarządzania innowacjami i zrównoważonego rozwoju. Współpracuje z naukowcami z kilkunastu krajów i pracuje nad interdyscyplinarnymi badaniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, gospodarki cyrkularnej, dyfuzji innowacji, komunikacji w mediach społecznościowych, rynków i polityki energetycznej, marketingu biznesowego oraz świadomości i zaangażowania konsumentów.
Prowadził badania koncertujące się na zrozumieniu postaw społecznych wobec inicjatyw ekologicznych i społecznej akceptacji nowych technologii, często wykorzystując ankiety na dużą skalę w celu analizy zachowań konsumentów. Wyniki dostarczyły krytycznych spostrzeżeń na temat tego, jak ludzie wchodzą w interakcje z innowacją.
Obecnie bada granice głębokiej technologii i technologii humanitarnej.Jego celem jest zrozumienie i pozytywne kształtowanie społecznego wpływu technologii, przenosząc badania poza prace naukowe i do praktycznych zastosowań, które rozwiązują rzeczywiste problemy. Skupiając się na tym, w jaki sposób innowacje mogą być odpowiedzialnie integrowane z naszym życiem, dąży do tego, aby jego praca przyczyniała się do bardziej sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości.
Dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych / nauki chemiczne
Adiunkt w Instytucie Materiałów Zaawansowanych na Politechnice Wrocławskiej, gdzie w 2019 uzyskała stopień doktora nauk chemicznych.
Odbyła kilka staży zagranicznych: na Uniwersytecie w Strasburgu (Francja), w École Normale Supérieure w Cachan (Francja), na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie (Niemcy), w Instytucie Nauk Chemicznych w Rennes (Francja) oraz na Uniwersytecie w Neuchatel (Szwajcaria), dzięki czemu zdobyła nowe umiejętności i rozszerzyła swoje kompetencje.
Zainteresowania naukowe dr Dudek skupiają się na projektowaniu, syntezie i charakteryzacji nowych związków organicznych, głównie przełączników molekularnych oraz badaniu możliwości wykorzystania tych związków do modulowania funkcji/struktury biomolekuł. Za swoje największe osiągnięcie naukowe uważa udowodnienie, że związki fotochromowe można wykorzystać do wewnątrzkomórkowej regulacji G-kwadrupleksów (DNA). Marta Dudek otrzymała dwa granty na realizację swoich projektów naukowych: Preludium oraz Sonata, finansowane przez Narodowe Centrum Nauki.
Stypendystka prestiżowych nagród naukowych: Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla doktorantów, Stypendium Start przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Dział nauk inżynieryjno-technicznych / inżynieria mechaniczna
Absolwent inżynierii produkcji i inżynierii materiałowej Politechniki Łódzkiej oraz studiów Master of Business Administration. Obecnie student trzeciego roku studiów doktoranckich na Politechnice Wrocławskiej w dyscyplinie naukowej Inżynieria Mechaniczna.
Jego zainteresowania naukowe obejmują procesy przeróbki plastycznej, w tym precyzyjnego kucia matrycowego na gorąco, metody zwiększania trwałości eksploatacyjnej oprzyrządowania kuźniczego wraz z automatyzacją i robotyzacją technologii. Obecnie jego prace badawcze w ramach doktoratu, realizowane pod opieką promotora prof. Marka Hawryluka, koncentrują się na opracowaniu i wdrożeniu automatycznego procesu kucia matrycowego w podwyższonych temperaturach na młocie. Dzięki Tatianie Szymańskiej, dyrektor Schraner Polska i wspólnym pracom badawczym możliwa była weryfikacja opracowanych rozwiązań w warunkach przemysłowych.
Aktywny zawodowo w branży kuźniczej od wielu lat czego efektem są liczne współprace z firmami przemysłowymi oraz ośrodkami naukowo-badawczymi w Polsce i na świecie. Brał udział w wielu projektach badawczych jako kierownik B+R. Autor ponad stu prac naukowych.
Dział nauk inżynieryjno-technicznych / architektura i urbanistyka
Jej zainteresowania badawcze skupiają się na aspektach mikroklimatu i przekształceń krajobrazu w obszarach zurbanizowanych.
Obecnie prowadzi prace dotyczące terenów otwartych na wrocławskich osiedlach, które były projektowane w okresie międzywojennym. Szczególnie istotnym wątkiem jest rola zieleni i wody w kształtowaniu mikroklimatu zespołów mieszkaniowych. Stypendystka Instytutu Herdera w Marburgu. W ubiegłym roku zakończyła realizację wyjazdu badawczego finansowanego przez NCN, w ramach którego wykonała szeroko zakrojone studia terenowe 49 osiedli zlokalizowanych w Berlinie, Frankfurcie, Lipsku, Monachium i Magdeburgu.
Wielokrotnie zapraszana jako wykładowczyni, ekspertka do udziału w panelach dyskusyjnych i wydarzeniach mających na celu popularyzację wiedzy, a także do konsultowania dokumentów strategicznych. Laureatka nagród w dziedzinie architektury krajobrazu w konkursach na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
Od października będzie realizowała półroczny staż naukowy na TU Darmstadt.
Dział nauk inżynieryjno-technicznych / automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne
W swoich badaniach pracuje nad rozwijaniem laserów chromowych generujących ultrakrótkie impulsy laserowe o długości kilkunastu femtosekund. Specjalizuje się w konwersji spektralnej promieniowania laserowego za pomocą efektów optyki nieliniowej do zakresu średniej podczerwieni o długości fali między 2 – 20 µm.
Jego zespół skupia się także na aktywnej stabilizacji tego typu laserów, aby ich sygnały obarczone były jak najniższym szumem. Ma to kluczowe znaczenie m.in. dla zastosowań w biomedycynie, nad którymi współpracuje z Max Planck Institute of Quantum Optics (Garching, Niemcy) w ramach programu International Max Planck Partner Group. Kieruje także grantami First Team FENG (Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej) oraz Polskie Powroty (Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej).
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej jego grupy badawczej.
Dział nauk inżynieryjno-technicznych / inżynieria biomedyczna
Zainteresowania naukowe koncentruje wokół biologii i chemii obliczeniowej. Specjalizuje się w modelowaniu i badaniach oddziaływań w błonach lipidowych, ze szczególnym uwzględnieniem procesów zachodzących w błonach komórek bakteryjnych. Kluczowym kierunkiem jego pracy jest analiza roli mikrodomen lipidowych oraz projektowanie i badanie związków o potencjale antybakteryjnym.
Obecnie realizuje projekt poświęcony modelowaniu bakteryjnych mikrodomen lipidowych oraz ich wpływu w selektywnym działaniu środków antybakteryjnych, finansowany przez Narodowe Centrum Nauki.
Dotychczasowym najważniejszym osiągnięciem jest opracowanie oprogramowania Diptool do szybkiej oceny aktywności antybakteryjnej cząsteczek. Zajmuje się również wykorzystaniem sztucznej inteligencji w optymalizacji modelowania kandydatów na nowe leki.
Dział nauk społecznych / nauki o zarządzaniu i jakości
Jest adiunktem w Katedrze Badań Operacyjnych i Inteligencji Biznesowej. Jej zainteresowania badawcze obejmują zarządzanie wiedzą, transformację cyfrową, sztuczną inteligencję, zarządzanie zasobami ludzkimi i badanie bezsensownych praktyk pracy.
Posiada ponad 14 lat doświadczenia w nauczaniu i ponad trzy lata doświadczenia zawodowego w branży IT i telekomunikacyjnej. Dr Thomas aktywnie uczestniczy w publikacjach naukowych, pełniąc funkcję redaktora gościnnego, redaktora pomocniczego i członka rady redakcyjnej kilku renomowanych czasopism, w tym Business Process Management Journal, Journal of the Knowledge Economy, European Journal of Innovation Management i Journal of Managerial Psychology, Transforming Government: People, Process and policy, Leadership & Organization Development Journal i innych. Otrzymała również kilka wyróżnień za swój wkład naukowy, w tym nagrodę Emerald Literati Award za recenzje eksperckie i inne.
Jej badania zostały opublikowane w wiodących czasopismach międzynarodowych. Jest autorką dwóch książek: Knowledge Management, Leadership, and Innovation in Digital Transformation (Routledge) i Marketing Analytics Using Excel (SAGE). Jest laureatką prestiżowego grantu Sonata przyznawanego przez Narodowe Centrum Nauki. Jedna z jej prac badawczych została uznana za jedną z 1% najczęściej cytowanych prac w Web of Science (2022), a cztery z jej artykułów znajdują się wśród najczęściej pobieranych w swoich czasopismach. Przyczyniła się również do projektu polityki G20 w 2021 r., co świadczy o jej zaangażowaniu w łączenie badań naukowych z globalnymi inicjatywami politycznymi.
Dział nauk inżynieryjno-technicznych / inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka
Adiunkt w Katedrze Inżynierii Konwersji Energii. Członek Akademii Iuvenum w kadencji 2024–2026.
Jego praca naukowa koncentruje się na zastosowaniu plazmy w transformacji energetycznej. Dwa główne kierunki badań to synteza tlenków azotu oraz piroliza metanu. Oba zagadnienia dotyczą kluczowych procesów przemysłu chemicznego i ich przekształcania w bardziej zrównoważone technologie.
Pierwszy temat, realizowany w ramach grantu Sonata, dotyczy nowoczesnych metod produkcji kwasu azotowego. Drugi, związany z wytwarzaniem wodoru oraz cennych związków węglowych, takich jak etylen, acetylen czy sadza, ma na celu opracowanie bardziej efektywnych metod konwersji metanu do value-added chemicals.
Badania prowadzi we współpracy z ośrodkami badawczymi w Szwajcarii (EMPA) oraz Czechach (VSB - Technical University of Ostrava oraz Masaryk University).
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »