TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studenckie projekty dla przemysłu

Logotyp KPZ 2024

25 tematów zgłoszono do finału jubileuszowej X edycji Konferencji Projektów Zespołowych. Studenci stworzą m.in. aplikację do eksploracji przedwojennego Wrocławia, mapę wędrówek jeży i program do zarządzania flotą samochodów.

Uczesnitcy finału KPZ 2022 - zdjęcieKonferencja Projektów Zespołowych (KPZ) to inicjatywa, w ramach której przedstawiciele firm z różnych branż zgłaszają tematy, a studenci realizują je ściśle z nimi współpracując. Dzięki temu mogą zobaczyć,  jak wygląda praca w takich przedsiębiorstwach. To także szansa dla pracowników uczelni na nawiązanie kontaktów z przemysłem, które w przyszłości mogą zaowocować wspólnymi projektami badawczo-rozwojowymi.

To już dziesiąta edycja wydarzenia, które dla przyszłych inżynierów jest jednym z elementów zaliczenia trzeciego roku studiów. Nad tematami zaproponowanymi przez firmy pracują studenci z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji oraz z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Tematy zbierane są w semestrze zimowym, a ich realizacja trwa przez 15 tygodni semestru letniego. Powinny być one zgodne z kierunkami kształcenia na wydziałach, ale w trakcie ich realizacji szczególny nacisk kładziony jest przede wszystkim na pracę zespołową. Dlatego nad jednym projektem – we współpracy z firmami – pracują najczęściej 4-5 osobowe grupy.

– W tym roku wpłynęło ok. 90 projektów zgłoszonych przez 28 firm. Wśród nich znalazły się m.in. aplikacja rozpoznająca i tłumacząca język migowy w czasie rzeczywistym, aplikacja mobilna dla eksploracji dawnego Wrocławia czy mapa wędrówek jeży, która pomoże Ekostraży monitorować wędrówki tych zwierząt oraz zgłaszać różne incydenty z nimi związane – mówi dr inż. Maciej Nikodem z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, organizator Konferencji Projektów Zespołowych.

Finałowe prezentacje

Elektroniczna rękawica - zdjęcie25 najbardziej dopracowanych projektów będzie można zobaczyć 30 czerwca podczas finałowej gali, która tym razem odbędzie się w budynku C-13. Studenci będą musieli m.in. przedstawić swój pomysł i zademonstrować jego działanie.

– Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.00 i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Ok. godz. 11.30 zaplanowano prezentacje praktyczne, w trakcie których będzie można z bliska zobaczyć przygotowane projekty i porozmawiać z ich autorami – wyjaśnia dr inż. Maciej Nikodem. – Jury, w skład którego wejdą przedstawiciele firm i pracownicy naszej uczelni, przyzna nagrody za I i II miejsce. Osobno wręczone zostanie także wyróżnienie publiczności – dodaje.

W ubiegłym roku za najlepsze projekty uznano inteligentną laskę dla niewidomych oraz kamerę do wykrywania upadków.

Warto pamiętać, że opracowywane przez studentów projekty nie są zazwyczaj gotowymi produktami, a co najwyżej mają formę prototypu. Każdego roku zdarzają się jednak takie rozwiązania, które bardzo szybko trafiają na rynek. W poprzedniej edycji konkursu takim projektem okazała się aplikacją do zarządzania pracownikami terenowymi, którą do realizacji zgłosiła firma XEVA.

Głównymi sponsorami tegorocznej edycji wydarzenia są firmy Deloitte i PPG Global Business Services Poland, a sponsorami Gold firmy iteratec oraz Thaumatec Tech Group.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100.jpg

sponsorz_kpz2023.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję