TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Roboty przemysłowe bez tajemnic

Zawody Robo Challenge - zdjęcie

Dziesięć zadań z programowania robotów, nowoczesne technologie i presja czasu – to wszystko czekało na uczestników rywalizacji Robo Challenge. Świetnie z wyzwaniami poradzili sobie studenci SNS Automatyk, którzy zajęli II miejsce wśród uczelni technicznych.

Zawody Robo Challenge - zdjęcieRobotyka i automatyka przemysłowa to obecnie jedne z najszybciej rozwijających się dziedzin przemysłu. Postęp technologiczny jest w tym sektorze tak duży, że wymaga od zajmujących się tym tematem specjalistów ciągłego śledzenie pojawiających się rozwiązań i poszerzania wiedzy.

Z najnowszymi wyzwaniami w zakresie programowania robotów i tworzenia stanowisk zrobotyzowanych można się było zmierzyć właśnie w trakcie zawodów Robo Challenge. Rękawicę podjęli członkowie Stowarzyszenia Naukowego Studentów Automatyk działającego na Wydziale Elektrycznym PWr.

– Przydział zadań polegał na losowaniu. Każdy zespół otrzymał w sumie dziesięć zadań do realizacji, z czego sześć trzeba było wykonać pierwszego dnia, a kolejne cztery drugiego. Na stanowiskach znajdowały się roboty wraz z dodatkowym osprzętem, takim jak systemy wizyjne, sterowniki PLC czy urządzenia bezpieczeństwa. Zagadnienia dotyczyły programowania robotów, konfiguracji tych systemów oraz zapewnienia prawidłowej i bezpiecznej pracy - mówi Mariusz Sokołowski z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, prezes SNS Automatyk.

Oprócz niego w skład zespołu weszli Filip Hellwig, Jakub Wrona (obaj z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów) i Wiktor Postek (Wydział Mechaniczno-Energetyczny).

18 stanowisk, 10 zadań, 40 minut

Wręczenie nagród - zdjęcieTydzień przed rozpoczęciem zawodów opublikowane zostały instrukcje do konkretnych zadań, a przygotowania polegały przede wszystkim na ich dokładnej analizie oraz pogłębieniu wiedzy w dokumentacji technicznej.

Na uczestników czekało w sumie 18 stanowisk z robotami przemysłowymi o różnych specjalizacjach np. paletyzacja, obróbka powierzchni, spawanie czy wirtualne odwzorowanie wszystkich elementów środowiska produkcyjnego.

– Bardzo pomógł nam też dr inż. Robert Muszyński z W12n udostępniając salę do pracy z robotem FANUC. Natomiast w trakcie zawodów największym wyzwaniem była presja czasu, bowiem na wykonanie jednego zadania mieliśmy tylko 40 minut. Ciężko było zdążyć nie mając dużego komercyjnego doświadczenia – wyjaśnia Mariusz Sokołowski.

Ostatecznie nasza drużyna zajęła drugie miejsce w kategorii uczelni technicznych ustępując jedynie zespołowi z Politechniki Warszawskiej.

– W konkursie chodziło bardziej o sprawdzenie się i dobrą zabawę niż walkę o jak najwyższą lokatę. Dla nas były to już drugie takie zawody, przed rokiem zajęliśmy trzecie miejsce – dodaje Mariusz Sokołowski.

Zawodom towarzyszyła konferencja poświęcona zagadnieniom, technologiom i narzędziom z zakresu robotyki i automatyki przemysłowej. Więcej informacji na stronie Robo Challenge.

newsletter

SNS Automatyk to koło naukowe działające przy Katedrze Energoelektryki PWr. Zrzesza studentów zainteresowanych automatyką przemysłową, sterownikami PLC, robotyką oraz elektroniką.

Studenci realizują indywidualne i grupowe projekty m.in. z zakresu automatyki,  programowania sterowników PLC i tworzenia robotów. Studenci biorą również udział w specjalistycznych szkoleniach we współpracy z firmami zewnętrznymi.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję