TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 27.05.2022 Kategoria: współpraca międzynarodowa, życie uczelni
Podpisanie listu intencyjnego: od lewej prof. Arkadiusz Wójs, prof. Patrycja Matusz i prof. Dariusz Łydżba (fot. ISZ)
Władze Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie członkostwa w Europejskich Sojuszach Uniwersyteckich ArQus i Unite!. – Ta deklaracja wspólnych działań jest naturalną konsekwencją dążenia do tego, by akademicki Wrocław był bardziej europejski – podkreślali prorektorzy obu uczelni.
W podpisanym w piątek dokumencie Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski zadeklarowały współpracę przy wypełnianiu misji powierzonej im jako członkom Europejskich Sojuszy Uniwersyteckich ArQus (Uniwersytet Wrocławski) i Unite! (Politechnika Wrocławska).
Dokument sygnowali dr hab. Patrycja Matusz, prof. uczelni, prorektor ds. projektów i relacji międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego i prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy Politechniki Wrocławskiej.
Współpraca ma dotyczyć wymiany doświadczeń i dobrych praktyk z wdrażania inicjatywy Uniwersytetu Europejskiego, podejmowania wspólnych działań wynikających z realizacji tej inicjatywy, promocji umiędzynarodowienia aktywności dydaktycznej i badawczej oraz wymiany informacji dotyczących międzynarodowych działań dydaktycznych i badawczych. Szczegóły wspólnych przedsięwzięć określą późniejsze umowy zawarte pomiędzy uczelniami.
– Członkostwo w sieci europejskiej jest sprawą kluczową dla obu naszych uczelni – mówiła prof. Patrycja Matusz. – Będzie decydowało o tym, dokąd zmierzamy w najbliższych latach. Powinniśmy wspólnie walczyć o to, żeby akademicki Wrocław był jak najbardziej europejski.
Prof. Dariusz Łydżba dodawał: – Jeżeli mamy realizować ideę Uniwersytetu Europejskiego w jednym mieście, to trudno, żeby dwie uczelnie zaangażowane w tę inicjatywę nie działały razem. To byłaby porażka. Nasza współpraca jest więc naturalną konsekwencją dążenia do rozwoju. Powinniśmy się dzielić wiedzą i współpracować na różnych polach, dla dobra naszych studentów i dla dobra Polski.
Prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, podkreślał, że PWr i UWr mają podobne wartości, aspiracje, plany na przyszłość i szanse rozwoju. – Chcemy w pełni je wykorzystać – zaznaczał. – Tak żeby nie porównywać się tylko w skali Polski, ale myśleć o szerszej perspektywie. Od tego, co się będzie działo w najbliższych miesiącach, jaką rolę będziemy odgrywać w europejskich sieciach i jak wiele możliwości uda nam się wykorzystać, zależy nasze miejsce w przyszłości. Bardzo się cieszę, że na tę drogę wchodzimy razem z Uniwersytetem Wrocławskim, bo to zwiększa nasze wspólne szanse na odniesienie jak największych korzyści.
Europejskie sojusze uniwersyteckie finansuje Komisja Europejska. Zakłada ona stworzenie do 2025 r. Europejskiej Strefy Edukacyjnej, która ma być fundamentem dla szerszej współpracy europejskich uniwersytetów poprzez zwiększenie mobilności studentów i pracowników oraz wspieranie jakości, integracji i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.
Sojusze mają więc łączyć nauczycieli akademickich i badaczy z różnych krajów, by wspólnie w jeszcze większym stopniu wykorzystywali potencjał badawczy i dydaktyczny swoich uczelni.
W styczniu 2022 r. Uniwersytet Wrocławski dołączył do europejskiego sojuszu uniwersytetów Arqus. Zrzesza on uniwersytety w Bergen, Granadzie, Grazu, Lipsku, Lyonie, Minho, Padwie, Wilnie i Wrocławiu.
Z kolei w 2021 r. Politechnika Wrocławska dołączyła do europejskiej sieci Unite! – University Network for Innovation, Technology and Engineering (obecny status uczelni to future member). Tworzą ją Uniwersytet w Grenoble, Uniwersytet w Lizbonie, Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie, Aalto University, Uniwersytet Techniczny w Darmstadt, Politechnika w Turynie i Uniwersytet Techniczny Katalonii. Więcej na temat Unite! na stronie sojuszu i w naszym tekście.
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »