TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

PWr w Konsorcjum Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej

Politechnika Wrocławska dołączyła do Konsorcjum Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (FAMO). Organizacja skupia się na wspomaganiu badań w tym zakresie zapewniając m.in. dostęp do najnowszej aparatury badawczej dla uczonych z całej Polski.

Badania na W12 - zdjęcie ilustracyjneSkrót FAMO, utworzony z pierwszych liter nazw kilku działów fizyki, funkcjonuje tradycyjnie jako łączne określenie dla tych gałęzi tej nauki, w których przedmiotami badań są budowa atomów i cząsteczek oraz właściwości promieniowania elektromagnetycznego.

Konsorcjum założyło siedem uczelni i jednostek badawczych, a siedziba Krajowego Laboratorium FAMO znajduje się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Organizacja integruje środowiska naukowców prowadzących badania w zakresie FAMO oraz wspomaga je udostępniając najnowszą aparaturę badawczą dla uczonych z całej Polski.

– Nasza współpraca będzie prowadzona m.in. w zakresie doświadczalnych i teoretycznych badań w tematyce FAMO, podejmowanie wspólnych przedsięwzięć badawczych czy organizacji  konferencji oraz szkoleń w zakresie fizyki atomowej, molekularnej, optycznej – mówi prof. Krzysztof Abramski z Katedry Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Unikatowość laboratoriów FAMO polega przede wszystkim na koncentracji zaawansowanej infrastruktury eksperymentalnej umożliwiającej prace badawcze z fizyki atomowej, optycznej i molekularnej na światowym poziomie w kilku ośrodkach charakteryzujących się największą doskonałością naukową w tej dziedzinie.

– Jako uczelnia przystępujemy do konsorcjum ze zmotywowaną i bardzo dobrze przygotowaną do takiej współpracy grupą młodych i zdolnych naukowców. I to zarówno od strony już zdobytego doświadczenia, jak i chęci do podejmowania wyznań naukowych w tej tematyce – podkreśla prof. Krzysztof Abramski.

Link do Newsletter

Więcej informacji na stronie konsorcjum.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję