TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 02.04.2025 Kategoria: aktualności ogólne, życie uczelni
Rektor prof. Arkadiusz Wójs powołał prof. Renatę Krzyżyńską z Wydziału Inżynierii Środowiska na funkcję prorektorki ds. współpracy z otoczeniem Politechniki Wrocławskiej. Oficjalną nominację na to stanowisko wręczono w środę, 2 kwietnia.
– Decyzja o powołaniu prof. Renaty Krzyżyńskiej to efekt wielu rozmów i wewnętrznych konsultacji w gronie władz uczelni – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Blisko współpracuję z nią od dawna i wiem, że jest świetnie przygotowana do tej roli. Ma ogromne doświadczenie, jeśli chodzi o działanie na styku nauki i przemysłu, rozumie potrzeby współczesnego biznesu, ale też młodego pokolenia naukowców i wyzwań, z jakimi się mierzą. Do tego aktywnie i z sukcesami działa na polu międzynarodowym. Jestem więc przekonany, że jej praca przyniesie wiele korzyści dla naszej uczelni – dodaje prof. Wójs.
Współpraca z biznesem i przygotowywanie konkretnych rozwiązań dla przemysłu, doświadczenie międzynarodowe, w tym praca poza granicami Polski i aktywna działalność w sieci Unite!, a także wieloletnie zaangażowanie w rozwój Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej oraz zasiadanie w Radzie Uczelni, to tylko część kompetencji nowej prorektorki.
– Myślę, że wszystkie te funkcje i moje działania w ostatnich latach sprawiły, że miałam możliwość spojrzenia na naszą uczelnię z szerokiej perspektywy, obejmującej całą jej organizację – mówi prof. Krzyżyńska. – To pozwoli mi – jako prorektorce ds. współpracy z otoczeniem – nie tylko skutecznie identyfikować te obszary na PWr, które wymagają dalszego rozwoju, ale też proponować rozwiązania, które zintegrują nasze środowisko i wypromują politechniczną innowacyjność – podkreśla.
Według prof. Krzyżyńskiej silna uczelnia to taka, która odpowiada na wyzwania współczesnego świata i rozwija współpracę z otoczeniem międzynarodowym oraz gospodarczym. – Dlatego za cel stawiam sobie przede wszystkim wspieranie działań promujących innowacyjność oraz budujących trwałe relacje z partnerami międzynarodowymi i biznesowymi. Chcę, abyśmy, jako Politechnika Wrocławska, jeszcze skuteczniej odpowiadali na współczesne potrzeby naukowców oraz naszego otoczenia, tego bliskiego, ale i międzynarodowego – zaznacza nowa prorektorka PWr.
Absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej (1998 r.).
Po zakończeniu nauki pracowała w biznesie, gdzie zajmowała się szeroko rozumianą inżynierią środowiska. W 2006 r. ukończyła z wyróżnieniem studia doktoranckie na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej.
W 2013 r., na podstawie osiągnięcia naukowego „Zintegrowane oczyszczanie spalin z SO2, NOx i Hg w układach mokrego odsiarczania spalin”, uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie naukowej inżynieria środowiska (specjalność Ochrona Atmosfery). Tytuł profesora w dyscyplinie Inżynieria Środowiska, Górnictwo i Energetyka otrzymała w 2024 r.
Ukończyła też studia podyplomowe Stosunki Międzynarodowe i Handel Zagraniczny na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu (2000 r.).
Prof. Krzyżyńska pełni na PWr wiele funkcji. W latach 2020-2025 była prodziekanem ds. umiędzynarodowienia i współpracy z otoczeniem w Szkole Doktorskiej PWr. Od 2021 r. jest współprzewodniczącą Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego Politechniki Wrocławskiej, a od 2024 roku - pełnomocniczką rektora Politechniki Wrocławskiej ds. sieci Unite!. W 2023 r. została wybrana do Rady Uczelni Politechniki Wrocławskiej – jako reprezentantka wspólnoty uczelni.
Pracuje w Katedrze Klimatyzacji, Ogrzewnictwa, Gazownictwa i Ochrony Powietrza na Wydziale Inżynierii Środowiska. Ma też za sobą pracę w Katedrze Inżynierii Energetycznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Praskiej (2019-2023).
W latach 2007-2009 i 2010-2011 przebywała na stażu badawczym (postodoc), a następnie jako naukowiec wizytujący w największym amerykańskim parku badawczym Research Triangle Park (U.S. Environmental Protection Agency, Office of Research and Development oraz National Risk Management Research Laboratory).
Jako laureatka prestiżowego programu stażowego Top 500 Innovators wyjechała w 2013 r. do USA na Uniwersytet w Stanfordzie (poziom MBA).
Naukowe zainteresowania prof. Krzyżyńskiej obejmują procesy usuwania zanieczyszczeń ze spalin różnego pochodzenia, nowe techniki ich oczyszczania, a także zagadnienia związane z poznaniem mechanizmów zachowania się poszczególnych zanieczyszczeń.
Drugim nurtem badawczym jest termochemiczne przetwarzanie odpadów różnego pochodzenia (opony, odpady komunalne i osady ściekowe), w tym oczyszczanie gazów pirolitycznych oraz przetwarzanie produktów ubocznych pirolizy w wartościowe pod kątem energetycznym produkty. A także wykorzystanie ich w procesach oczyszczania spalin różnego pochodzenia z metali ciężkich, związków siarki i azotu, a także dwutlenku węgla.
Większość prowadzonych przez prof. Krzyżyńską badań ma charakter międzynarodowy i jest realizowana we współpracy z takimi ośrodkami, jak Londyński Uniwersytet Brunel (Wielka Brytania), Uniwersytet Techniczny Chalmersa (Szwecja) czy Politechnika Praska (Czechy).
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »