TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Prof. Michel Virlogeux doktorem honoris causa PWr

Prof. Michel Virlogeux - zdjęcie

Francuski naukowiec i konstruktor, wybitny specjalista w dziedzinie mostownictwa, otrzymał tytuł doktora honoris causa naszej uczelni w czasie Święta Politechniki Wrocławskiej. To wyraz uznania dla wybitnych osiągnięć prof. Michela Virlogeux w inżynierii mostowej, w tym opracowania podstaw naukowych projektowania mostów podwieszonych, oraz zasług dla Politechniki Wrocławskiej.

Prof. Michel Virlogeux - zdjęcieNaukowiec jest twórcą i kreatorem najwybitniejszych dzieł inżynierskich ostatniego ćwierćwiecza. Wytycza kierunki rozwoju inżynierii mostowej i tworzy zasady bezpiecznego projektowania. Jest osobą rozpoznawalną w świecie nie tylko w środowisku inżynierskim. Współpracuje z polskim środowiskiem mostowym, a szczególnie Katedrą Dróg, Mostów, Kolei i Lotnisk Politechniki Wrocławskiej.

Profesor konsultuje nietypowe projekty mostów budowanych w Polsce, np. wiaduktu w ciągu A1 w Milówce czy projektowanego obecnie drogowego mostu typu extradosed przez Odrę w Kostrzyniu.

Od lat współpracuje z Wydziałem Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr. Dwukrotnie gościł na naszej uczelni, wygłaszając kluczowe referaty podczas obrad seminarium naukowo-technicznego Wrocławskie Dni Mostowe (w 2010 i w 2013 r.).

Promotorem doktoratu honoris causa był prof. Jan Biliszczuk.

Profesor Virlogeux przyjął wyróżnienie z dużą skromnością:  – Jestem zaszczycony, ponieważ jestem tylko projektantem mostów i inżynierem, który uczy ich projektowania i konstrukcji  – mówił w czasie uroczystości.  – Tworzenie i wznoszenie mostów to bardzo wąska dziedzina naszej cywilizacji, specyficzna część architektury, ale bardzo ważna dla jakości życia w regionie, w którym są wznoszone, a także dla komunikacji i transportu w naszych społecznościach.

O prof. Virlogeux

Prof. Michel Virlogeux - zdjęcieMichel Virlogeux urodził się 7 lipca 1946 r. w Vichy, we Francji. W 1967 r. ukończył École Polytechnique w Palaiseau pod Paryżem, a w roku 1970 École Nationale des Ponts et Chaussées.

Stopień doktora nauk technicznych w dziedzinie inżynierii uzyskał na Pierre et Marie Curie University w Paryżu w 1973 r., a doktorat honoris causa otrzymał na Loughborough University (Wielka Brytania) w 2009 r.

W latach 1978-1994 pracował na stanowisku profesora (ekspert w dziedzinie analizy konstrukcji) w École Nationale des Ponts et Chaussées, w latach 1973-1993 jako wykładowca wiedzy o konstrukcjach mostowych w École Spéciale des Travaux Publics oraz w latach 1985-2006 jako ekspert konstrukcji betonowych w Centre des Hautes Etudes de la Construction. Od 2008 r. pracuje na stanowisku profesora z dziedziny mostownictwa w École Nationale des Ponts et Chaussées.

Obok kariery akademickiej i naukowej pracował jako ekspert m.in. dla firmy Setra (1970-1994) i dla francuskiej administracji drogowej, gdzie w 1980 r. został kierownikiem sekcji mostów betonowych, a w 1987 r. sekcji dużych mostów.

Naukowo interesuje się przede wszystkim mechaniką i kształtowaniem mostów podwieszonych różnych typów oraz mostów typu extradosed oraz projektowaniem i technologią budowy dużych mostów z betonu sprężonego.

W swoich pracach propaguje kształtowanie mostów zgodnie z „przepływem sił”, co skutkuje tym, że w wyniku stosowania tej zasady powstają konstrukcje proste i eleganckie, np. wiadukt Millau. Drugim ważnym aspektem wynikającym z jego prac jest powiązanie racjonalnego kształtowania z technologią budowy, co prowadzi do minimalizacji kosztów wielkich inwestycji.

Prace Michela Virlogeux przyczyniły się do wydania francuskich wytycznych projektowania mostów z betonu sprężonego i mostów podwieszanych, z których korzystają inżynierowie na całym świecie.

Obecnie profesor pracuje jako niezależny ekspert z zakresu inżynierii mostowej, konsultując projekty ważnych przepraw mostowych na całym świecie. Zdobyte doświadczenie zaowocowało wkładem w rozwój teorii i technologii betonu sprzężonego, mostów podwieszonych i zespolonych.

Nazwisko prof. Michela Virlogeux - zdjęcie

Projektant mostów z całego świata

W okresie swojej kariery zawodowej był projektantem lub konsultantem wielu mostów we Francji i poza jej granicami. Wśród jego najważniejszych dzieł są m.in. wiadukt Millau we Francji – wieloprzęsłowy obiekt podwieszony będący symbolem inżynierii francuskiej, Jacques Chaban Delmas Bridge – podnoszony most nad Sekwaną w Rouen we Francji – oryginalna konstrukcja stalowa wytyczająca nowe kierunki rozwoju mostów zwodzonych, most Normandy przez Sekwanę – w chwili budowy największy most podwieszony na świecie czy Yavuz Sultan Selim Bridge w Turcji – most hybrydowy (wisząco-wantowy) przez Bosfor w Stambule.

Był też konsultantem lub niezależnym sprawdzającym przy m.in. tych obiektach: Stonecutters Bridge w Hong Kongu, Suton Bridge w Chinach, Rion-Antirion w Grecji czy Vasco da Gama w Lizbonie.

- Michel nie projektuje małych mostów – żartował prof. Biliszczuk, czytając laudację na cześć laureata, pokazując zaprojektowane przez niego mosty i tłumacząc ich wyjątkowość.

Za swoje osiągnięcia prof. Michel Virlogeux otrzymał szereg nagród, m.in. w 1983 roku nagrodę IABSE (International Association for Bridge and Structural Engineering), w roku 1999 Medal Gustava Magnela oraz Medal Fritza Leonharda. Są to prestiżowe i wysoko cenione nagrody w środowisku inżynierów mostowych.

Od 1989 jest kawalerem i oficerem (2000) l’Ordre National du Mérite, a od 2005 kawalerem i oficerem la Légion d’Honneur.

Mosty będące jego dziełami otrzymały też nagrody międzynarodowych organizacji inżynierskich -  IABSE czy fib (International Federation for Structural Concrete).

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję