Prof. Marcin Drąg o nowych wynikach badań nad koronawirusem

Zespół prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej wraz z kilkoma grupami badaczy z USA rozpracowuje enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem i COVID-19. Naukowcy właśnie opublikowali nowe wyniki.

m_drag_30_04.jpgNa początku marca, zaraz po pojawieniu się epidemii, profesor Marcin Drąg ogłosił, że zajmuje się badaniem enzymu proteolitycznego wirusa. Jest to enzym, który pełni bardzo ważną funkcję, bo powoduje procesowanie niedojrzałych białek, które znajdują się w środku tego wirusa.

– W naszym laboratorium profilujemy takie enzymy, dzięki dostępnej technologii, którą sami, tutaj w Polsce stworzyliśmy, i określamy tak zwaną specyficzność substratową. Jeżeli wyobrazimy sobie, że ten enzym jest zamkiem, my dorabiamy klucze – wyjaśnia prof. Drąg.

Badania nad rozpracowaniem koronawirusa i COVID-19 posuwają się w szybkim tempie. Naukowcy dzielą się kolejnymi wynikami.

– W enzymie są dwie proteazy. Ta druga, jeszcze nieopisana, to SARS-CoV-2-PLpro odpowiedzialna za dojrzewanie wirusa, ale też procesowanie ludzkich białek, tak by komórka ludzka nie mogła się bronić w czasie inwazji wirusa. Tym samym enzym ten to doskonały cel do poszukiwania nowych czy retargetowania znanych leków – wyjaśnia profesor.

Naukowcom udało się zbadać proteazę, porównać do tej z poprzedniej epidemii SARS, a co więcej – opracować związki selektywnie hamujące jej działanie. Wszystkie dane udostępniane są za darmo i bez patentowania. Szczegóły na platformie bioRxiv.

prof_drag_04.png

W badaniach biorą udział także naukowcy z USA: Shaun Olsen (Medical University of South Carolina/ University of Texas Health Science Center at San Antonio), Tony Huang i Miklos Bekes (New York University School of Medicine) oraz Scott Snipas (Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute).

newsletter-promo.png

Zespół prof. Marcina Drąga uczestniczy też w projekcie Agencji Badań Medycznych i Ministerstwa Zdrowia, która pracuje nad stworzeniem szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 i poszukiwaniem nowych metod leczenia. Wsparcia finansowego badaniom profesora Marcina Drąga udzielili m.in. Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej oraz Fundacja Frankor.

ISZ