Prof. Elżbieta Wojaczyńska z nominacją profesorską

Nasza uczelnia ma nową profesor tytularną. Nominację w dyscyplinie nauk chemicznych otrzymała prof. Elżbieta Wojaczyńska z Wydziału Chemicznego, która pełni też funkcję pełnomocniczki rektora ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w PWr.

Prof. Elżbieta Wojaczyńska (Wydział Chemiczny)

ew5.jpg

Jest absolwentką Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej (1997 r.). Po ukończeniu studiów doktoranckich i uzyskaniu stopnia doktora nauk chemicznych w 2001 roku została zatrudniona w Katedrze Chemii Organicznej na stanowisku adiunkta. Od 2014 roku doktor habilitowany nauk chemicznych, od kwietnia 2019 roku zatrudniona na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Chemicznym, w Katedrze Chemii Fizycznej i Kwantowej.

Od wielu lat jest czynnie zaangażowana w działania promocyjne i popularyzatorskie. Od 2008 roku pełni funkcję pełnomocnika dziekana Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej ds. promocji (obecna kadencja jest już czwartą na tym stanowisku), będąc jednocześnie wydziałowym koordynatorem ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W latach 2013-2020 była zastępczynią koordynatora Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na Politechnice Wrocławskiej, a od roku 2020 jest pełnomocniczką rektora ds. DFN.

Wśród jej innych funkcji, świadczących o wszechstronnym zaangażowaniu, należy wymienić: członkostwo w Komitecie Okręgowym Olimpiady Chemicznej (2010-2019, od 2019 – wiceprzewodnicząca), przewodniczenie Oddziałowi Wrocławskiemu Polskiego Towarzystwa Chemicznego w latach 2016-2021 (dwie kadencje), członkostwo w zarządzie Oddziału Wrocławskiego Naczelnej Organizacji Technicznej od roku 2021 oraz w zarządzie Oddziału Wrocławskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego od 2022 r.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na syntezie związków chiralnych i ich zastosowaniu w katalizie stereoselektywnej oraz jako połączeń wykazujących pożądaną aktywność biologiczną.

Dorobek naukowy prof. Elżbiety Wojaczyńskiej obejmuje ok. 60 publikacji naukowych, trzy rozdziały w książkach, ponad 20 patentów, dwa europejskie zgłoszenia patentowe. Od roku 2015 pełni funkcję edytora pomocniczego w czasopiśmie o zasięgu międzynarodowym Chemical Papers. Jest również aktywnym członkiem międzynarodowej sieci SeS Redox and Catalysis. Współorganizowała kilkanaście konferencji o zasięgu międzynarodowym i krajowym, m.in. była wiceprzewodniczącą 60. Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chemicznego w 2017 roku.

Za swoją działalność prof. Wojaczyńska została nagrodzona między innymi Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem Stulecia Politechniki Wrocławskiej.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg