TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 16.03.2023 Kategoria: nauka/badania/innowacje, Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów
Dr Maciej Kowalczyk obronił doktorat na PWr, następnie pracował na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Teraz, dzięki grantowi w wysokości ponad miliona zł od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), wraca na naszą uczelnię i rozpocznie badania w Katedrze Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.
Zatrudnienie dr. Macieja Kowalczyka na Politechnice Wrocławskiej to efekt otrzymania grantu w ramach tegorocznej edycji konkursu NAWA Polskie Powroty. Projekt ten od lat umożliwia wyróżniającym się polskim naukowcom powrót do Polski i podjęcie pracy w polskich uczelniach i instytutach badawczych.
W sumie do Polski wróci dziewięcioro badaczy i badaczek z pięciu krajów świata: USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Izraela i Niemiec. Wszyscy laureaci otrzymają dofinansowanie, na które składa się wynagrodzenie dla osoby powracającej, członków jego grupy projektowej oraz osoby zapraszającej.
Dzięki współpracy Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej z Narodowym Centrum Nauki oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na uczestników programu czeka również grant startowy przeznaczony na pokrycie kosztów badań w pierwszych osiemnastu miesiącach.
W tym gronie znalazł się dr Maciej Kowalczyk, który po obronie doktoratu w 2019 r. na dawnym Wydziale Elektroniki PWr trafił do Niemiec na Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium.
Naukowiec na W12 będzie pracował nad projektem „Ultrastable single-cycle mid-infrared laser sources” („Ultrastabilne jednocyklowe źródła laserowe w zakresie spektralnym średniej podczerwieni”). Na ten cel otrzymał wsparcie w wysokości ponad miliona złotych.
Dr Maciej Kowalczyk z PWr w Laboratory for Extreme Photonics na Ludwig Maximilian University of Munich (fot. Thorsten Naeser)
Dr Maciej Kowalczyk w latach 2014-2019 był zatrudniony w Katedrze Teorii Pola, Układów Elektronicznych i Optoelektroniki na dawnym Wydziale Elektroniki. Pod opieką dr. hab. inż. Jarosława Sotora, prof. uczelni realizował pracę doktorską „Generacja ultrakrótkich impulsów laserowych w zakresie spektralnym 1 μm z wykorzystaniem hybrydowej synchronizacji modów”.
W sierpniu 2020 roku rozpoczął staż podoktorski w grupie prof. Ferenca Krausza w Garching w Niemczech. W tym czasie związany był z trzema międzynarodowymi instytucjami: monachijskim Uniwersytetem Ludwika i Maksymiliana, a także węgierskim instytutem CMF (Center for Molecular Fingerprinting) i Instytutem Maxa Plancka Optyki Kwantowej w Garching.
Prowadził tam badania nad generacją ultrakrótkich impulsów laserowych oraz nad kontrolą przebiegu ich pola elektrycznego. O ich wynikach i publikacji na ten temat informowaliśmy tutaj.
Projekt Polskie Powroty umożliwi dr. Maciejowi Kowalczykowi kontynuowanie badań prowadzonych w Niemczech. W ramach trzyletniego projektu stworzy na PWr nową grupę badawczą, która wejdzie w skład zespołu kierowanego przez prof. Jarosława Sotora.
– Skupimy się na rozwijaniu źródeł laserowych generujących wysoce stabilne impulsy światła o długości pojedynczej oscylacji pola elektrycznego w zakresie spektralnym średniej podczerwieni (2 – 20 µm) – wyjaśnia dr Maciej Kowalczyk.
Naukowiec stawia za cel swojemu przyszłemu zespołowi uzupełnienie dotychczasowych badań nad fizyką szumów w laserach bazujących na ośrodkach aktywnych domieszkowanych jonami chromu. Dodatkowe prace nad rozwojem nowych technik stabilizacji tych źródeł laserowych umożliwią znaczną poprawą ich stabilności w stosunku do obecnego stanu badań.
– Kluczowe w projekcie będzie połączenie zdobytego przeze mnie podczas zagranicznego stażu doświadczenia w dziedzinie laserów impulsowych, z unikalnymi kompetencjami członków zespołu prof. Jarosław Sotora w projektowaniu ultrastabilnej elektroniki – tłumaczy dr Kowalczyk. – Badania doprowadzą do postępu w fizyce laserów oraz przyczynią się do rozwoju dziedzin takich jak precyzyjna spektroskopia czy badania nad fundamentalnymi oddziaływaniami światła z materią.
Skonstruowane lasery nowej generacji zostaną wykorzystane do spektroskopowego badania ludzkiej krwi pod kątem wykrywania chorób nowotworowych we współpracy z Uniwersytetem Ludwika i Maksymiliana w Monachium oraz węgierskim instytutem Center for Molecular Fingerprinting.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »