TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 24.03.2025 Kategoria: życie uczelni
Jury ogłosiło piętnaście projektów, które zakwalifikowały się do finałowej części trzeciej edycji konkursu Polytechnica Nova. Teraz ich autorzy i autorki mają czas do końca kwietnia na przygotowanie szczegółowych opisów. Kolejnym etapem będzie majowa prezentacja pomysłów przed jury i społecznością.
W sumie zgłoszono 30 projektów w trzech kategoriach konkursowych:
Decyzją jury, któremu przewodniczył prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr, do finału zakwalifikowano 15 projektów.
Zgodnie z harmonogramem do końca kwietnia liderzy i liderki projektów muszą nadesłać rozrzeszone opisy, które na początku maja zaprezentują podczas specjalnych spotkań przed jury i społecznością uczelni. Mają one zawierać charakterystykę działania, lokalizację, kosztorys i harmonogram.
– Na początku kwietnia zorganizujemy spotkanie przedstawicieli wszystkich wybranych projektów i szczegółowo wyjaśnimy, to co teraz ich czeka – tłumaczy dr hab. arch. Marta Rusnak, koordynatorka konkursu.
Podobnie jak w pierwszym etapie uczestnicy mogą liczyć na wsparcie w odpowiednim przygotowaniu wniosków ze strony przedstawicielek biura konkursowego. – Szczególnie skupimy się na technicznych aspektach materiałów, które będzie trzeba wgrać do rozszerzonej części formularza konkursowej – dodaje dr inż. Katarzyna Gwóźdź
Głosowanie społeczności rozpocznie się 12 maja i potrwa do 18 maja, a zwycięskie projekty trzeciej edycji konkursu Polytechnica Nova poznamy do 23 maja.
Celem projektu jest uruchomienie, rozpowszechnianie i zakorzenienie centralnego repozytorium instytucjonalnego publikacji, danych i otwartych zasobów edukacyjnych Politechniki Wrocławskiej, zgodnego z zasadami Otwartej Nauki i FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable).
Projekt dotyczy zastosowania narzędzi opartych na sztucznej inteligencji do monitorowania krążenia krwi u pacjentów z chorobami naczyń mózgowych przy użyciu funkcjonalnej spektroskopii w bliskiej podczerwieni (fNIRS).
Powstanie laboratorium umożliwi naukowcom z PWr prowadzenie prac eksperymentalnych nad mechaniką zderzeń. Kompleks pozwoli analizować kolizje elementów konstrukcyjnych środków transportu lub części organizmów żywych z różnymi obiektami uderzającymi przy określonych prędkościach.
Projekt ma upowszechniać wiedzę o szeroko rozumianej własności intelektualnej, a w szczególności własności przemysłowej i formach jej zabezpieczenia i tym samym pobudzić społeczność PWr do zgłaszania pomysłów/wyników w celu uzyskania ich ochrony i płynących z niej korzyści.
W projekcie zaproponowany jest program skierowany zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, którego celem jest podniesienie aktywności naukowej młodych rodziców-naukowców.
Unikalny ośrodek edukacyjny promujący zrównoważone zarządzanie surowcami pierwotnymi i wtórnymi, również w kontekście ekologicznych skutków ich eksploatacji oraz zrównoważonego wykorzystania w codziennym życiu oraz w wymiarze przemysłowym.
Celem jest stworzenie platformy, dzięki której wszyscy studenci, z różnych dyscyplin, będą mogli zdobyć zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę na temat różnych kreatywnych technologii, a także nabyć umiejętności rozwiązywania problemów, które zwiększą ich innowacyjność i przedsiębiorczość.
Projekt polega na stworzeniu stacji edukacyjnohydrologicznej, która będzie informowała o aktualnym stanie jakościowym i ilościowym rzeki. Ma być też źródłem wiedzy na temat wyzwań, zagrożeń i odpowiedzi na nie świata nauki. Dodatkowym elementem przystani ma być łódź pomiarowa.
Innowacyjne centrum służące popularyzacji nauki poprzez tworzenie profesjonalnych filmów i materiałów multimedialnych. Celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat badań naukowych prowadzonych na PWr oraz zachęcenie młodych ludzi do kontynuowania studiów na II stopniu.
Utworzenie jednostki ds. innowacji i i zrównoważonego rozwoju, której celem jest rozwiązanie problemu odpadów z tworzyw sztucznych na kampusie poprzez praktyczny recykling, upcykling i edukację.
Budowa sieci dystrybutorów wody pitnej na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej. Realizacja tej inicjatywy pozwoli na oszczędności finansowe, redukcję odpadów oraz poprawę komfortu i zdrowia społeczności akademickiej.
Zawansowany chatbot oparty na sztucznej inteligencji (AI), stworzony z myślą o studentach i pracownikach uczelni, poszukujących rzetelnych informacji oraz skutecznych narzędzi samopomocy w zakresie zdrowia psychicznego.
Projekt ma na celu zwiększenie aktywności fizycznej społeczności PWr poprzez pełniejsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury sportowej na terenie Studium Wychowania Fizycznego i budynku H-14 oraz stworzenie oferty zajęć usprawniających.
Syworzenie uniwersalnych miejsc na zewnątrz budynku w postaci wieżyczek– wyraźnie oznakowanych i obrandowanych standów, na których umieszczone będą obecne defibrylatory, a które dostępne będą o każdej porze roku i przez całą dobę dla społeczności PWr oraz osób przebywających w pobliżu.
Projekt polega na zakupie lub wydzierżawieniu urządzeń służących do dystrybucji wody pitnej. Urządzenia te, miałyby zastąpić obecnie zamawiane plastikowe butelki z wodą na potrzeby pracowników Politechniki Wrocławskiej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »