TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Połączą szukających pomocy w walce z koronawirusem, z tymi którzy ją oferują

temperature-4820697_1920.jpgKażdy zaangażowany w technologie przyrostowe, nowoczesny przemysł lub mikro- i nanotechnologie, kto włącza się w działania na rzecz walki z pandemią Covid-19 i potrzebuje pomocy, może teraz szukać jej na międzynarodowej platformie Synergy Platform, do tej pory zrzeszającej głównie naukowców i przedsiębiorców. Strona ma połączyć szukających wsparcia przy różnych inicjatywach z osobami, zespołami badawczymi, firmami czy instytucjami, które mogą taką pomoc zaoferować. Czekają na nich także bony o wartości 3 tys. euro na wsparcie takich wspólnych działań.

Synergy Platform jest jednym z elementów międzynarodowego projektu łączącego siedmiu partnerów z sześciu europejskich krajów. Politechnika Wrocławska jest jego liderem. Internetowa platforma ruszyła pod koniec stycznia, by łączyć naukowców, doktorantów i studentów z przedstawicielami biznesu (zwłaszcza z małych i średnich przedsiębiorstw, w tym spin offów i start-upów). Jest narzędziem m.in. ułatwiającym szukanie parterów do wspólnych przedsięwzięć czy pozyskania finansowania dla projektów. Do tej pory zarejestrowało się w niej prawie 200 użytkowników z dziesięciu europejskich krajów.

- Teraz postanowiliśmy otworzyć się na wszystkich, którzy podejmują działania na rzecz walki z pandemią, niezależnie od tego, czy są związani z nauką lub biznesem, czy nie – opowiada dr inż. Joanna Helman z Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych CAMT z Wydziału Mechanicznego PWr, które zajmuje się projektem SYNERGY. – Zapraszamy do dołączenia do platformy absolutnie każdą osobę czy grupę osób, instytucję, firmę czy placówkę medyczną, która jest zaangażowana w przeciwdziałanie pandemii i potrzebuje wsparcia albo natrafiła na problem, którego nie jest w stanie sama rozwiązać. A jednocześnie zachęcamy do oferowania pomocy wszystkich, którzy mogą wesprzeć swoją wiedzą, doświadczeniem, aparaturą, linią produkcyjną czy czasem – od studentów z kół naukowych po prezesów mniejszych i większych firm. Każda pomoc może się przydać.

Dr Helman podkreśla, że dobrym przykładem wspólnych inicjatyw w walce z Covid-19 są działania pracowników i studentów naszej uczelni, którzy produkują sprzęt ochronny wykorzystywany przez lekarzy – przyłbice i specjalistyczne łączniki do masek ochronnych.

- Takich akcji i pewnie wiele innych, o zupełnie innym profilu, na pewno mogłoby być więcej, ale często szukający pomocy nie wiedzą, gdzie mogliby się zwrócić. Mamy nadzieję, że nasza platforma pozwoli połączyć zgłaszających problem i oferujących rozwiązanie oraz przyspieszy wspólne działania – podkreśla dr Helman.

newsletter-promo.png

Zgłaszający rozwiązanie konkretnego problemu mają też szansę na zdobycie jednego z pięciu bonów o wartości 3 tys. euro, który oferują twórcy Synergy Platform. Takie finansowanie będzie można wykorzystać np. na zlecenie konkretnych badań, zakup potrzebnego oprogramowania czy licencji, dostawę materiałów oraz na inne konieczne dla realizacji działania. Więcej informacji na temat bonów można znaleźć tutaj. O szczegóły można także pytać pod adresem mailowym: synergy@pwr.edu.pl.

Pilotażową akcją na Synergy Platform związaną z bonami na opracowanie planu badawczego lub konkretnego rozwiązania wspierającego działania na rzecz walki z pandemią COVID-19 zajmuje się zespół pracowników CAMT. Kieruje nim dr inż. Mariusz Cholewa, a tworzą go dr inż. Joanna Helman, dr inż. Mateusz Molasy, dr inż. Maria Rosienkiewicz i Magdalena Niziołek z Katedry Technologii Laserowych, Automatyzacji i Organizacji Produkcji na Wydziale Mechanicznym PWr.

W poprzedniej akcji pilotażowej związanej z finansowaniem społecznościowym małych projektów badawczych jedna osoba z wrocławskiej społeczności innowatorów wygrała voucher o wartości 2 tys. euro na rozwój swojego pomysłu.


Projekt SYNERGY (Synergic Networking for innovativeness Enhancement of central European actors focused on high-tech industry) rozpoczął się w sierpniu 2017 r. i potrwa do października 2020 r. Współpracują w nim Politechnika Wrocławska, austriacka firma Profactor, niemieckie: Uniwersytet Techniczny w Chemnitz – Klaster MERGE i Instytut Technologiczny w Karlsruhe (KIT), słoweński Instytut Józefa Stefana, chorwacki park technologiczny Step Ri i włoskie Centrum Badań i Innowacji Technologicznych (CRIT).

Partnerzy zajmują się trzema głównymi obszarami: technologiami przyrostowymi (zwanymi popularnie drukiem 3D), mikro- i nanotechnologiami oraz związanymi z nimi procesami i materiałami, a także szeroko pojętym Przemysłem 4.0 (a zatem m.in. automatyzacją, Internetem Rzeczy czy chmurami obliczeniowymi).

Więcej informacji o projekcie na jego stronie internetowej.

Lucyna Róg

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję