TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Ochrona przestrzeni powietrznej przed dronami. Projekt badaczki z W12 z grantem od NATO

Dron w locie - zdjęcie

Projekt dr inż. Agnieszki Wielgus z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów wśród pomysłów wybranych do finansowania w ramach NATO Chief Scientist Grants. Nasza badaczka zaproponowała wykorzystanie m.in. sztucznej inteligencji w ochronie przestrzeni powietrznej.

Organizowany po raz pierwszy przez NATO Science & Technology Organization program ma m.in. wspierać doskonałość w badaniach naukowych i technologicznych, przyciągać utalentowanych naukowców do działań organizacji w zakresie naukowo-technicznym oraz promować działania badawcze, które zwiększają i wykorzystują możliwości i programy naukowo-techniczne państw zrzeszonych w NATO.

dr inż. Agnieszka Wielgus - zdjęcieDo organizatorów wpłynęło w sumie 231 wniosków, a granty otrzymało ostatecznie dziewięć osób, które podzielą się nagrodą w wysokości 400 tys. euro na rozwój swoich badań. Wśród laureatów i laureatek znalazła się dr inż. Agnieszka Wielgus z Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów na W12.

– Ochrona przestrzeni powietrznej przed dronami jest tematem ważnym, szczególnie teraz, ze względu na sytuację geopolityczną na świecie. Trwają właśnie wojna w Ukrainie pokazuje, że drony stanowią jedną z podstawowych broni na polu walki. Tematyka mojego projektu stanowi rozwinięcie zawiązanej wcześniej współpracy z Politechniką Warszawską – mówi dr Wielgus.

Nasza badaczka wyjaśnia, że jej pomysł obejmuje wykorzystywanie algorytmów metaheurystycznych, w tym algorytmów kwantowych, w problemie ochrony przestrzeni powietrznej i składa się z dwóch zadań.

Pierwszym jest wykorzystanie metod uczenia maszynowego, klasyfikatorów, z parametrami jądra zoptymalizowanymi przy pomocy algorytmów kwantowych. Używane są do klasyfikacji małych bezzałogowych statków powietrznych UAV (ang. unmanned aerial vehicle) na podstawie ich sygnatur mikro-Dopplerowskich.

–  Drugim zadaniem, którym zajmę się w projekcie, będzie opracowanie specjalnego systemu wspierającego rozmieszczenie radarów na określonym terenie – mówi dr Wielgus. – Efektem prowadzonych prac będą algorytmy, oprogramowanie oraz publikacje.

W prowadzenie badań zaangażowana będzie również dr inż. Urszula Libal z Katedry Akustyki, Multimediów i Przetwarzania Sygnałów na W12 oraz dr inż. Karol Abratkiewicz z Zespołu Technik Radiolokacyjnych Politechniki Warszawskiej, specjalista od radarów, który będzie realizował część pomiarów.

W projekcie, który potrwa do listopada 2025 r., udział weźmie także dwóch studentów z Politechniki Wrocławskiej.

Pełną listę laureatów programu można znaleźć na stronie NATO S&T.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję