TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nowy kierunek na PWr – otwieramy geologię stosowaną

Zdjęcie ilustracyjne

Studia nastawione na praktykę, przygotowujące od podstaw do rozpoznawania i dokumentowania złóż, a później ich eksploatacji, a do tego umożliwiające uzyskanie uprawnień geologa górniczego. Od października na naszej uczelni naukę rozpoczną studenci geologii stosowanej.

Kierunek uruchamia Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Na pierwszy rok planuje przyjąć 45 osób.

Jak tłumaczy dr Barbara Kiełczawa, która wraz z zespołem przygotowała program kierunku, na rynku pracy obserwuje się duże zapotrzebowanie na geologów.

Geologia - zdjęcie ilustracyjne– Do tej pory zagadnień z zakresu geologii uczyliśmy na kierunku górnictwo i geologia. Jego program w większym stopniu koncentrował się jednak na kwestiach związanych z górnictwem i sami studenci pytali nas o możliwość rozszerzenia tematyki geologicznej. Dlatego postanowiliśmy uruchomić nowy kierunek – opowiada.

Siedmiosemestralne studia inżynierskie będą kłaść duży nacisk na praktykę. Studentów czekają m.in. ćwiczenia terenowe po drugim i czwartym semestrze. Wspólnie z wykładowcami wybiorą się wówczas w różne miejsca na terenie Dolnego Śląska. Będą to naturalne odsłonięcia oraz czynne i dawne kopalnie – zarówno kamieniołomy, jak i kopalnie podziemne. Studenci będą uczyć się w terenie rozpoznawania skał (których próbki poznają wcześniej na zajęciach). Będą tam samodzielnie pobierać próbki, a potem je opisywać. Zapoznają się także ze specyfiką wydobywania kopalin.

W czasie roku akademickiego czeka ich także wyjazd na działającą wiertnię.

Obowiązkowe będą dla nich również praktyki kierunkowe, a miejsce ich realizacji mogą wybrać z oferty wielu firm współpracujących z wydziałem, m.in. kopalni.

Studia pozwolą im też nauczyć się m.in. obsługi profesjonalnych aplikacji do modelowania struktur geologicznych czy prowadzenia badań geofizycznych (np. magnetometrem czy georadarem).

Geologia - zdjęcie ilustracyjne

Studia jak projekt inwestycyjny

Studentów czekają kursy m.in. z mineralogii i petrologii, podstaw geochemii, podstaw hydrologii, geologii złóż, geofizyki poszukiwawczej i wiertniczej, dokumentowania złóż, geologii środowiskowej i gospodarczej.

– Cały program studiów podzieliliśmy na bloki tematyczne, które stanowią chronologiczny ciąg postępowania od rozpoznania złoża, poprzez wykonanie odpowiedniej dokumentacji, która umożliwia później ubieganie się o pozwolenie na eksploatację, a następnie dokumentów, które inwestor musi opracowywać podczas i po eksploatacji – opowiada dr Kiełczawa.

W programie znalazły się także kursy związane z zarządzaniem, czyli geologia ekonomiczna, a zatem studenci będą uczyć się zarządzania projektami geologicznymi, analizy możliwości ich realizacji oraz zagadnień prawnych, które z tymi wszystkimi pracami i robotami geologicznymi są związane.

– Będziemy też zwracać uwagę na kwestie środowiskowe, czyli uczyć o oddziaływaniu eksploatacji kopalin na środowisko naturalne, podkreślając jednocześnie potrzeby społeczeństwa w zakresie surowców niezbędnych w nowoczesnej gospodarce i energetyce (w tym surowców krytycznych). Wszystko to z wykorzystaniem rozwiązań i narzędzi cyfrowych – podkreśla dr Kiełczawa. – Absolwenci geologii stosowanej będą mogli ubiegać się o uprawienia, np. geologa górniczego – dodaje.

Siatka godzin

Co po studiach?

Absolwenci tego kierunku mogą liczyć na pracę w przedsiębiorstwach i instytutach zajmujących się poszukiwaniem, dokumentowaniem i eksploatacją naturalnych i antropogenicznych złóż surowców zakładach górniczych oraz w laboratoriach przemysłowych i naukowych, przedsiębiorstwach geologicznych, wiertniczych, geofizycznych i budowlanych.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg

Takich pracowników szukają także jednostki samorządu terytorialnego i administracji publicznej (inspekcje środowiska, służba geologiczna, hydrogeologiczna i nadzór górniczy) oraz jednostki zajmujące się zarządzaniem zasobami surowców, instytucje doradztwa inwestycyjnego i branża konsultingowa oraz instytucje naukowo-badawcze i badawczo-rozwojowe.

Szczegółowe informacje na temat wymogów rekrutacyjnych na stronie Działu Rekrutacji

Rekrutacja na Politechnice Wrocławskiej trwa do 10 lipca.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję