TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nie tylko chemia. Kierunek dla ludzi ciekawych świata

inzynieria_plaskie.jpg

Pięć wydziałów PWr połączyło swoje siły, by stworzyć unikalny kierunek studiów. Inżynieria materiałowa to coś dla osób interesujących się nowoczesnymi technologiami i materiałami, zarówno w skali makro jak i nano.

Na światowych rynkach obserwujemy wielkie zapotrzebowanie na projektowanie i otrzymywanie nowoczesnych materiałów. Wraz ze wzrostem zaawansowania używanej technologii ten trend będzie się jeszcze bardziej umacniał. A owe materiały związane są z wieloma aspektami naszego życia i przemysłu, takimi jak zdrowie, ekologia, motoryzacja czy energetyka.

Współpraca pięciu wydziałów

Uwzględniając prognozy dalszego rozwoju nowych technologii i malejącej dostępności surowców na rynku, niezbędni staną się specjaliści z zakresu otrzymywania i charakteryzacji nowych materiałów, proponowania ich potencjalnych zastosowań, a także recyklingu. W 2020 r. na Politechnice Wrocławskiej zdecydowano o powołaniu nowej dyscypliny naukowej, a przewodniczącym jej rady został prof. Jarosław Myśliwiec z Wydziału Chemicznego.

– W przeprowadzonej w 2022 r. ewaluacji otrzymaliśmy bardzo wysoką ocenę A, co dało nam oficjalne uprawnienia do nadawania m.in. tytułu inżyniera w dziedzinie inżynierii materiałowej – mówi prof. Jarosław Myśliwiec.

Dlatego przedstawiciele pięciu wydziałów PWr wspólnie opracowali program zupełnie nowego kierunku: inżynieria materiałowa. Trzon jego kadry stanowią pracownicy Wydziału Chemicznego, Mechanicznego i Podstawowych Problemów Techniki, do tego dochodzi wsparcie naukowców z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów oraz Budownictwa Lądowego i Wodnego.

inzynieria_2_plaskie.jpg

– Wszyscy chcemy dzielić się naszą wiedzą ze studentami i pokazać im, jak można tworzyć i charakteryzować nowe materiały przydatne w nowoczesnej gospodarce i nowoczesnym planowaniu – podkreśla prof. Jarosław Myśliwiec.

W ramach tego interdyscyplinarnego kierunku studenci poznają nowoczesne metody wytwarzania materiałów najnowszej generacji, dowiedzą się, jak charakteryzować ich struktury i właściwości oraz będą się szkolić z ich praktycznego zastosowania w elektronice, fotonice, przemyśle polimerowym, metalurgii czy też biotechnologii.

– Zapoznamy naszych studentów z metodami wytwarzania, modyfikowania i badania nanomateriałów, biomateriałów, polimerów, substancji hybrydowych, nanokompozytów, metali i stopów oraz powłok kompozytowych – mówi dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego, opiekunka kierunku inżynieria materiałowa. – Nasi absolwenci będą potrafili scharakteryzować nowoczesne materiały z wykorzystaniem najnowszych technik analitycznych:  spektroskopii, mikroskopii, technik laserowych czy analizy termicznej.

Unikalny w skali kraju

Obecnie w Polsce mamy dziewięć kierunków związanych z inżynierią materiałową. – Z całą pewnością możemy jednak podkreślić, że ten z PWr jest unikalny, ponieważ dotyczy tych współczesnych i nowoczesnych materiałów, które są używane na przykład w fotonice – mówi prof. Myśliwiec. – Inne uczelnie w swoich programach studiów tego w takiej skali i o takiej międzywydziałowości nie oferują – podkreśla.

Siatka zajęć na PWr obejmuje oczywiście przedmioty klasyczne: materiały ceramiczne, materiały węglowe czy materiały polimerowe. – To podstawowa baza, którą mają zapewnioną wszyscy studenci w Polsce – mówi prof. Katarzyna Matczyszyn. – To co nas wyróżnia, to zajęcia na temat materiałów funkcjonalnych, czyli biomateriałów i nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych – zaznacza.

grafika_siatka_w3.jpg

Do tego na studentów i studentki czekają przedmioty związane z charakteryzacją materiałów, co ma szczególne znaczenie dla osób szukających pracy w przemyśle. Oprócz tego w programie znalazły się również zajęcia poświęcone różnego rodzaju źródłom i detektorom, metodom obliczeniowym czy metodom badań materiałów z wykorzystaniem współczesnych technik mikroskopowych.

Chemia nie taka straszna

Na nowym kierunku studiów czeka w sumie 70 miejsc. W trakcie nauki będzie okazja wybrać swoją ścieżkę kształcenia. – Każdy sam zdecyduje, czy woli się skupić na materiałach budowlanych, na syntezie nowych nanomateriałów, bądź ich charakteryzacji. Możliwości jest naprawdę wiele – mówi prof. Katarzyna Matczyszyn.

Ważną sprawą z punktu widzenia nowych studentów jest fakt, że na kierunku otrzymają podstawową i solidną wiedzę z fizyki, chemii, a także matematyki i informatyki. – Nie jest tak, że jeśli ktoś jest trochę słabszy z chemii, to nie ma szans się do nas dostać – tłumaczy prof. Jarosław Myśliwiec. – Na początku wymagamy tylko bardzo podstawowej wiedzy np. z chemii czy fizyki. Potem sami zadbamy, by tę wiedzę poszerzyć, dokładając kolejne kursy i przedmioty.

inzynieria_4_plaskie.jpg

Z solidną wiedzą o charakterze ogólnym dotyczącą materiałów, będą mogli dużo łatwiej wybrać kierunek studiów drugiego stopnia lub znaleźć wymarzoną pracę. Dodatkowo każdy student czy studentka, w dowolnym momencie, nawet na pierwszym semestrze, może otrzymać wsparcie w osobie tutora, czyli opiekuna, który przez kolejne semestry nauki podpowie np. na jakie przedmioty wybieralne się zdecydować.

– Nasz kierunek budujemy z myślą o młodych ludziach ciekawych świata i nowych rozwiązań – zachęca prof. Katarzyna Matczyszyn. – A tym, którzy nie do końca dobrze się czują w przedmiotach ścisłych, zapewnimy zajęcia wyrównawcze, zarówno z matematyki, jak i z fizyki czy chemii.

Laboratoria stoją otworem

Twórcy kierunku zapowiadają, że od początku nauki będzie można korzystać z wydziałowych laboratoriów. – Jeśli tylko ktoś zechce, może niemal od razu rozpocząć pracę w laboratorium – zapewnia prof. Jarosław Myśliwiec. – Na początku pod naszą opieką, ale potem już w pełni samodzielnie będzie można korzystać z wartej czasem miliony złotych aparatury, którą na co dzień używamy do pracy naukowej.

inzynieria_1_plaskie.jpg

Dzięki wieloletniej współpracy z zagranicznymi ośrodkami np. z Włoch czy Francji studenci i studentki otrzymają także szansę wyjazdu na staże naukowe do prestiżowych ośrodków badawczych.

Naukowcy z Wydziału Chemicznego blisko współpracują również z wrocławskimi szpitalami prowadząc badania związane m.in. z leczeniem cukrzycy. – I na to też można liczyć na naszym kierunku, zajęcie się konkretnymi badaniami, które w realny sposób pomagają ludziom – dodaje prof. Katarzyna Matczyszyn.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję