TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Nauka przez zabawę. Koła z Architektury prezentowały się na Nocy Muzeów

Data: 19.05.2019 Kategoria: aktywność studencka, popularyzacja nauki

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

przekroj2019_3.jpgZapraszali do budowania miasta z materiałów recyklingowych, tworzenia ramek i organizerów z papieru, zabawy w quiz i architektoniczne memory. Studenci z Wydziału Architektury w sobotę pokazywali, dlaczego architektura i urbanistyka są fascynujące i że można się nimi świetnie bawić. Przez cały wieczór prezentowali się w Muzeum Architektury w ramach Nocy Muzeów.

Studenckie stanowiska były oblegane. Z zaproszenia do wspólnej zabawy chętnie korzystali zarówno młodsi, jak i starsi. A mieli w czym wybierać – koła naukowe z Wydziału Architektury przygotowały kilkanaście gier i quizów, które nawiązywały do tego, czym studenci zajmują się na co dzień w swojej organizacji, albo w inny sposób były związane z architekturą i urbanistyką.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji – zwłaszcza wśród maluchów – było budowanie makiety miasta zaproponowane przez koło naukowe Cardo. Chętni mogli stworzyć, co tylko przyszło im do głowy, z materiałów takich jak zużyte plastikowe butelki, kartony po mleku, zakrętki, puszki oraz opakowania po jajkach, jogurtach, mąkach i kaszach czy butach.

przekroj2019_16.jpg– Powstają wieżowce, pojazdy, a nawet zamki. Wszystko to staramy się fotografować na bieżąco, żeby na koniec stworzyć animację pokazującą, jak rozrastało się nasze miasto– opowiadała Weronika Dardzińska z Cardo.

Koło zachęcało także do gry w memory, w której kartami do dopasowania były grafiki ze znanymi obiektami wrocławskiej architektury (w drugiej, trudniejszej wersji gry należało dopasować grafikę do jej opisu) oraz ułożenia puzzli pokazujących, jakie części Wrocławia zostały zalane w czasie powodzi tysiąclecia w 1997 r. Na stanowisku Cardo można było także ułożyć miasto z klocków i wziąć udział w quizie „Jakim miastem jesteś?”.

Sporo klejenia, wycinania i składania czekało na chętnych przy stoliku koła Humanizacja Środowiska Miejskiego. – Zachęcamy do stworzenia z papieru np. organizera albo ramki na zdjęcie – mówiła Klaudia Bociek z koła. – Zapewniamy wszystkie materiały, pokazujemy instrukcję, podpowiadamy i pomagamy. Pokazujemy w ten sposób, jak dużo fajnych rzeczy można zrobić z papieru i wcale nie trzeba do tego wielkich umiejętności.

HŚM postawiła także przed Muzeum Architektury ściankę do pamiątkowych zdjęć wykonaną z papierowych tulei i kół z pleksi. Odwiedzający muzeum mogli też m.in. wziąć udział w psychoteście „Jakim architektem jesteś?” i  dowiedzieć się w jaki sposób codzienne przyzwyczajenia wpływają na los naszej planety (grupa Zrównoważony Rozwój we współpracy z kołem naukowym Eko_Studio).

przekroj2019_12.jpgSwoje stanowisko z projektem „Od krzesła do miasta” zorganizowało również najmłodsze koło na Wydziale Architektury – Habitat NOW, działające od kilku tygodni. Studenci przygotowali modele obiektów i mebli inspirowane ideą De Stijl (kierunek w sztuce charakteryzujący się użyciem linii pionowych i poziomych, które nachodząc na siebie, dzielą płaszczyzny na kwadraty i prostokąty, stosowane są w nim także trzy barwy podstawowe – żółta, niebieska i czerwona i trzy tzw. nie-kolory: czerń, biel i szarość). Modele powstały zarówno w formie eksponatów, jak i wirtualnej (przy współpracy z kołem Traf-Barak). Zakładając okulary wirtualnej rzeczywistości, można było np. urządzić sobie spacer po domu jednorodzinnym zaprojektowanym przez studentów.

– Chcemy pokazać dawną ideę w nowym świetle i przypomnieć, że wszystko jest cykliczne, więc może także i ten kierunek w sztuce wkrótce znów stanie się popularny. Tymczasem zachęcamy do obejrzenia, jak my widzimy inspirację De Stijl – wyjaśniali Przemysław Ruta i Magdalena Bełz, członkowie koła.

Przed Muzeum Architektury w tzw. Archiboxie można też było wysłuchać kilku wykładów m.in. o architekturze papierowej czy powojennych losach Nadodrza, a także debaty o zawodzie architekta.

Organizatorami Dnia Wydziału Architektury "Przekrój" w Muzeum Architektury byli studenci W1: Przemek Wdowiak, Maria Krupka i Marcelina Piskozub. Koordynatorem ze strony wydziału był dr inż. arch. Jerzy Łątka, a ze strony muzeum dr Michał Duda i Kalina Soska. 

W organizację wydarzenia zaangażowane były koła Warsztat, ArcHist - Koło Naukowe Historii Architektury, Cardo, Eko_studio, Habitat NOW, Humanizacja Środowiska Miejskiego, Wrocławska Modernistyczna Architektura - WMArch i twórcy powstałego właśnie kwartalnika Wydziału Architektury - Format E1.

Lucyna Róg

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję